Aihe: Omaperäisyyttä stemmalauluihin
1
Diego
01.04.2008 10:48:53
Eli tiedän kyllä, että aika paljon on kiinni myös "mielikuvituksesta", että keksii uniikin kuuloisia stemmoja, mutta tuntuu että kun itse tekee, niin tulee pelkästään jo tuhannella ja yhdellä levyllä kuultuja jollotuksia.
 
Haluaisin stemmoihin mielenkiintoisia käännöksiä rutkasti enemmän, mutta ei vaan onnistu.
 
Laulumelodiat tulee yleensä kun alkaa lauleskella biisin päälle. Kitaran kanssa en ole ikinä laulumelodiaa säveltänyt, vaikka sen kanssa osaisin varmasti noita omaperäisempiä stemmoja keksiäkin. Mutta sen kitaran kanssa ei tule aikaiseksi mitään järkeviä laulumelodioita, eikä sitten myöskään stemmoja.
 
Mikä neuvoksi?
 
Sellaista haluaisin myös kysäistä, että oletteko itse huomanneet "ylikäyttävänne" jotain tiettyä kikkaa stemmojen suhteen?
"Etkä ikinä pysty soittaa niinku minä laiho ja ynkkä." - Ushimir @ Suomi24.fi
Coelhinho21
01.04.2008 12:06:08 (muokattu 01.04.2008 12:09:15)
 
 
Sellaista haluaisin myös kysäistä, että oletteko itse huomanneet "ylikäyttävänne" jotain tiettyä kikkaa stemmojen suhteen?
 
Joo, terssissä vetäminen. :-)
Ihan sulla itselläsi vastausta tuossa kysymyksessäsi. En tiedä kuinka yleistä, mutta meillä toimii ihan ookoo, kun kaksi laulajaa, niin rakennamme omat melodiamme viisuihin ja yhdistelemme sitten rytmityksiltään. Jokunen aika onnistunutkin kaksiääninen juttu saatu syntymään noin. Eli kärsivällisesti vain jatkat sen kitaran kanssa niin kyllä niitä ideoita sieltä tulee.
Joskus voi saada toimimaan kun laulaa stemmaksi jotain toista osaa biisistä jos vain sointurakenteet ja melodiat passaa päällekkäin.
 
Edit: meillä siis omaa musiikkia, covereissa kunnioitamme alkuperäisiä melodioita..
Parempi pitää suunsa kiinni ja vaikuttaa typerältä kuin avata se ja poistaa kaikki epäilykset :-)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)