Aihe: miten päästä kitaran soitossa alkuun*? auttakaa.
1
Cataluna
29.03.2008 22:29:13
Ostin tässä akustisen kitaran. en ennen ollut koskenutkaan kitaraan mutta nyt on o tavallisimmat soinnut hallinnissa joten kuten. kirjasta näitä opetellut kun ei ole varaa minkäänlaisiin tunteihin. onko mahdollista edes oppia soittamaan itsekseen jostain kitara oppaista? haluaisin saada nopeasti vinkkejä, neuvoja ja linkkejä miten pääsisin eteen päin ja osaisin näitä sointuja myös käyttää :)
Sir_Rymylys
03.04.2008 15:15:53
Ihan ensiksi mainitsen, että olen soittanut vasta tasan vuoden (Joten elä usko kaikkea mitä sanon :p). Aluksi yritin harjoitella itsekseni, mutta hermoromahduksen vuoksi ilmottauduin kursseille. Itselleni kurssit antoivat kovan sysäyksen skillien karttumiseen, sekä lisäsivät soittoiloa valtavasti. Repisin rahat kokoon jostain.
 
OK, jos ei varaa ole tunteihin edelleenkään, kannattaa ensin käydä läpi lähipiiri, josko sieltä löytyisi kitaristeja. Voit myös yrittää pyöriä nuorisotaloilla tai muissa vastaavissa (Soittajia voi löytyä valvojista tai muista nuorista). Hyvällä tuurilla saatat saada jonkinlaista opastusta ilmateks.
 
Netistä saa varmasti paljon irti, mutta kun asioita saa rätnätä toisen ihmisen kanssa palautteen kera, on se jo ihan toinen juttu.
 
(Anteeksi tekstin kamala ulkoasu. Yo-kirjoitus rumpan jälkeen aivot eivät ole olleet enää entisellään :D)
Cataluna
03.04.2008 18:43:39
Kiitoksia neuvoista :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)