Aihe: Urkuharmoonin mikitys
1
vtmikko
20.03.2008 12:25:50
 
 
Mikähän olis paras tapa mikittää urkuharmooni? (niin livenä kuin myös treenitilanteessa). Ollaan koitettu mm. asettaa mikrofoni harmoonin sisään, mutta ainakin joillain virityksillä on alkanut systeemi herkästi kumisemaan. Onko kenelläkään kokemusta asiasta?
Roadari
20.03.2008 14:51:48
Ite tein niin viimeks että takakansi auki, kantokahvoista kaks pallokuvioista "haastattelu" mikkiä (C417) teipillä kiinni kannen sisäpuolelle molemmin puolin.
Sitte kansi kiinni ja avot! Hyvin pelas! Soundi oli tosi luonnollinen, polkimien puhinoita myöden.
 
Roadari
"Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa."
Rouda-setä
20.03.2008 21:35:17
Ah, HiiHaan mikitys. Tulee ihan Kaustinen mieleen.:) Parilla dynaamisellä mikillä noita on yleensä otettu. Esim. 2 kpl Sm 57 toimii hyvin. Onks siinä teidän harmonissa mitään aukkoja joista ääni tulee ulos? Alamaailman vasaroilla on niiden harmonissa pienet pyöreät reiät koskettimien yläpuolella ja niistä on toiminut oikein hyvin kovan lavametelinkin kanssa.
 
Kaustisilla tuli aikoinaan lyötyä vaan mikit sopivaan kohtaan takalevyn eteen ja hyvin toimi.
Einherjar
24.03.2008 03:49:42
Uh... Kihaus flashbackit puskee päälle taasen...
 
Livänä ainakin harmoonin ulkopuoli on kutsunut herkemmin mikkejä.
Kannattaa kuunnella, että mistä se ääni ulostautuu ja sitten tunkea sinne vaikkapa 57 (tai tarvittaessa pari). Jotkut harmoonit tuntuvat puhkuvan joka suuntaan, mutta yleensä sieltä löytyy ainakin yksi "virallinen" rööri äänelle.
Pienissä malleissa on tuntunut olevat ylä- ja/tai alakannessa ja isommissa malleissa ihan missä vaan.
 
Jostakin versiosta löytyi optimaalinen puhkumispaikka koskettimien alapuolelta, eli variaatioita on. 57 mahtuu kuitenkin kaikkialle :)
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
vtmikko
26.03.2008 11:18:57
 
 
Kiitos vinkeistä. Tuossa meidän harmoonissa äänitulee jostain koskettimien alta, ja saimme eilen kohtuullisen hyvin laitettua kaksi mikrofonia (en nyt muista tarkaa mallia, AKG:n konkkamikkejä olivat) takakautta aika hyviin paikkoihin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)