Aihe: Haikkapoljin kyssäri
1
saitam.alittna
26.03.2008 00:34:45
Termos!
 
Voiko sähkörumpujen haikkapolkimeen ohjelmoida virvelisaundin? Eli niin että pystyisi jalalla soittamaan virveliä. Hieman suunnittelin ostavani sähkörummut (katselin esim. tällaista huokeaa vaihtoehtoa http://www.thomann.de/fi/millenium_mps200_edrum_special_set.htm ) ja tarttis tietää onnistuuko se kyseisellä setillä..
 
Toinen kyssäri (mikä voi kuulostaa hieman tyhmältä mutta enivei) on että saako tuon bassaripedaalin vaihdettua omaan tuplapolkimeen? Eli lähteekö tuo vakiopoljin irti tuosta pädistä? Yhtäkkiä luulisi että sen saa vaihdettua mutta tuo näyttää niin kiinteältä että ajattelin varmistaa asian..
 
Toivottavasti joku viisaampi osaa auttaa ongelmissani niin ehkä taas joku päivä pystyn kannuja paukuttelemaan (pitkä tarina)..
Vallu-Veke
26.03.2008 08:12:43
Olisin samaa mieltä, kuin edellinen, että vaikka käytettynä Rolandin TD-3.
samaan hintaan varmaankin löytyy.
 
Pasasiin saa tuplapolkimet, yleensä vaikka olisi pienempikin pädi. Nuijat olisi hyvä olla mahdollisimman vierekkäin siinä polkimessa.
 
Itselläni on TD-6 perussetti. Siihen sopii hyvin tuplat. Volyymin tasoa piti nostaa kahdelle nuijalle hieman perusasetuksesta, koska triggeri on ilmeisesti aivan keskellä ja molemmat nuijat menee hieman ohi siitä.
 
Tuo hihat homma on mielenkiintoinen. Kerro sitten miten pelaa.
Siihen saa varmaan ihan minkälaisen saundin haluaa valita aivoista, mutta miten se tosiaan toimii pelkästään polkaisemalla?
 
Mulla ei omassa setissä toimi se manuaalissa mainostettu Foot Open - toiminto ollenkaan. Siis, jos itse haluaisin soittaa polkimella sitä virveliä saundia, niin ei onnistu. Normaali hihat onnistuu aivan helkkarin nopealla näpäytyksellä polkimeen ja aivan välittömästi irti, mutta se ei oikein toimi soittohommassa. Mutta siihen oli joku jippo jossain, millä se korjataan. Muuten hihat toimii kylla aika mukavasti kapuloitten kanssa.
saitam.alittna
30.03.2008 19:52:49
Jees, kiitoksia näistä kommenteista! Voi kyllä olla että jää silti ostamatta koko rummut. Täytyy kattoa jos jaksais innostua modaamaan omia akustisia "ykskätisiksi". Sähköillä olis kyl mukavampi soitella kotona... Jep jep... Mut jos tulee hankittua niin pistän tänne sitte tiukkaa analyysiä miten homma pelaa. Vi ses! Tai jotain...
xerxes
01.04.2008 13:39:43
Mullon 2 basaria. KD8 ja KD-7. Kasissa on tuplapedaali kiinni ja seiskassa sinkku. Molemmista sitten piuhat aivoon. Aivona TD-8 jossa voi basari-inputtiin laittaa 2 monopadia kiinni Y-piuhalla ja molemmille saa omat soundinsa. Nyt voin soitella vaikka virveliä tuolla seiskalla. Muissakin aivoissa varmaan on ylimääräisiä inputteja, joita voi tällä tavalla käyttää hyväksi. Lisäksi on tavallinen rollen haikkapedaali, jolla hoituu normaalit haikkajutut.
Relax. http://www.hiljaisetaskeleet.co.nr
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)