Aihe: Kuinka paljon vahvistin vaikuttaa itse saundiin?
1 2 3 4
dbasteroid
05.03.2008 02:09:01
 
 
Fameen tai muuhun halpamerkkiin en kyllä menisi luottamaan tuollaisissa hankinnoissa, tulee vain suru puseroon. Karun näköisiäkin.
 
Voit olla ihan oikeassa...
Itsestä tuntuu että nuo marsun ym... on myös ihan kuraa... mutta 10-20w "transisoriwatilla" tuskin tulee pärjäämään bändisoitossa.
Y3J
05.03.2008 02:23:59
Itseäni on tuo Microcube alkanut ottamaan päähän. Vähän saundimahdollisuuksia, eikä tuo Classic Stack ole minuun korvaani enää niin kivan kuuloinen kuin ennen. Nykyään soittelenkin tietokoneen ja Toneportin kautta.
 
Tuommoinen pikkuinen Valvetronix on kyllä hyvänkuuloinen mitä olen soitellut. Ja DA5 myös. Jospas semmoseen vaihtais tuon oman Microcuben.
It's time to kick ass and chew bubble gum... and I'm all out of gum!
PuNkKi
05.03.2008 02:25:39
Itseäni on tuo Microcube alkanut ottamaan päähän. Vähän saundimahdollisuuksia
 
mulla oli sama homma
itseäni ei jaksanut kun ensimmäisen 2 viikkoa soundit miellyttää
sitten se saikin jo lähteä...
Se mikä ei tapa, sattuu aivan saatanasti.
Lego
05.03.2008 02:36:16
Sopivasti, sormien ohella. Niin ja putkiwattien.
N33m0
05.03.2008 02:55:33
 
 
kämpällä mesa ja kotona cube30, parempaa pikkuvahvaria en oo toistaiseksi viel päässy soittamaan.
"Distortion always starts with the amp. Pedals just sit on top of the sound. They don't feel like a full part of it, just some fuzz on top."
- James Hetfield
Jucciz
05.03.2008 09:14:44 (muokattu 05.03.2008 09:15:01)
Kuinkakohan monta vuotta tällä foorumilla vielä saadaan törmätä kuvitteellisiin termeihin "transistoriwatti" ja "putkiwatti"? Harmittaa ihan oikeasti kyseisten sanojen viljely.
Wolfie
05.03.2008 09:25:53
Kuinkakohan monta vuotta tällä foorumilla vielä saadaan törmätä kuvitteellisiin termeihin "transistoriwatti" ja "putkiwatti"? Harmittaa ihan oikeasti kyseisten sanojen viljely.
 
Veikkaisin, että pitkään. Parempi olisi korvata molemmat ainakin bassopuolella esille tulleella "hattiwatti"-määritteellä. Toiminee paljon paremmin ja ehkä, siis jyrkkä ehkä tähän, ihmiset tajuavat sen, että ei se watti siitä muutu, vaikka tuotantotapa ehkä muuttuukin.
 
Ja alkuperäiseen kysymykseen palatakseni. Vahvistin todella voidaan määritellä omaksi instrumentikseen. Vahvistimen luonne määrää hyvin pitkälle sen, miltä siihen liitetty soitin kuulostaa. Jokin vahvistin saattaa kuulostaa samalta, soitti sitä lähestulkoon millä soittimella tahansa, kun taas toisesta kuulee hyvin selkeästi pienimmänkin eron soitinten välillä.
Mitään allekirjoituksia/sooloja/ajatuksia tarvita...
VFK
05.03.2008 12:42:24
Itseäni on tuo Microcube alkanut ottamaan päähän. Vähän saundimahdollisuuksia, eikä tuo Classic Stack ole minuun korvaani enää niin kivan kuuloinen kuin ennen. Nykyään soittelenkin tietokoneen ja Toneportin kautta.
 
Tuommoinen pikkuinen Valvetronix on kyllä hyvänkuuloinen mitä olen soitellut. Ja DA5 myös. Jospas semmoseen vaihtais tuon oman Microcuben.

 
Vähän soundimahdollisuuksia? Mulle ainakin siinä on niitä aivan liikaa. Henk.koht. pärjäisin vähemmilläkin. Ei kukaan varmasti yritäkään väittää, se varsinaisesti mikään tone-monsteri olisi, mutta himassa soitellessa se hoitaa hommansa hyvin. Jos soundia haluaa muokata mieluisemmaksi, niin hyvä OD-purkki eteen.
So many assholes... So few bullets.
ziggystardust
05.03.2008 13:13:36
Sittenhän olet selvästikin vailla 60-luvun VOX AC-30:a, jossa on Bulldog-kaiuttimet sisällä. Helppo nakki... paitsi tietysti lompakolle: jos saat kolmella tonnilla, osta välittömästi, sillä se on halpa hinta tuollaisesta.
 
Toisaalta pleksi-Marshallilla saa hienosti 60-70-luvun rocksoundia (myös metallipaneeliset nelireikäiset JMP:t toimivat), mutta se ei ole avain niinkään Beatles-osaston vaan enemmänkin Hendrixin, Zeppelinin, Purplen yms. suuntaan.
 
Molempi parempi, kuitenkin... tai sit tosiaan se VOX:in pikkumallintava, joka matkii noita molempia - kuinka hyvin, sitä en osaa sanoa. Matkiipa kuitenkin.

 
no minua kyllä alkasi houkuttelemaan nytten tuo voxin pikkumallintava.
Jos sillä sitten voisi soitella tuolla beatles,kinks jne..... en varmaan enää hirveesti soittelisi tuollaista zeppeliniä tai hemppaa,jotenkin se minun squierini toimii ihan loistavasti ainakin hemppaa soitettaessa.
 
Mutta onko kellään tosiaan enempää kokemusta tuosta voxista?ja tietääkö kukaan noista orangeista joihin pistin linkkejä?ainakin hyvän näköisiä.
 
Periaattessa millään efekteillä en tee mitään kun löytyy omasta takaa joku hyvin,hyvin vanha sukupolvelta toiselle kiertänyt zoomin multiefekti laite:)
Sammo
05.03.2008 13:17:21
Kuinkakohan monta vuotta tällä foorumilla vielä saadaan törmätä kuvitteellisiin termeihin "transistoriwatti" ja "putkiwatti"? Harmittaa ihan oikeasti kyseisten sanojen viljely.
 
Harmittaako sua niiden sanojen viljely vai se mitä niihin yleensä sisältyy?
 
Lukion fysiikan perusteella wateissa ei varmasti ole eroa, mutta kun mukaan musiikkiin ja sen tuottamiseen kuuluu fysiikankirjan lisäksi paljon muutakin, kuten psykoakustiikka ym.. Ja kun sen hyväksyy, niin mun mielestä "putkiwatin" ja "transistoriwatin" välille voi löytää paljonkin eroa.
 
RG Keen kirjoittaa (http://www.geofex.com/tubeampfaq/beginner_tube_amps.htm):
Are Tube Amps louder than solid state amps of the same power?
Yes and no. If you put a power meter on the output of a tube amplifier and a solid state amplifier that have been matched for total output power, then the meter will read almost exactly the same power for equivalent drive conditions - so in this sense, the answer is no, they are not louder. However, if you LISTEN to the two amps, you'll find that the tube amp does indeed sound louder to your ears, in opposition to what the meter is telling you. Why?

It's tied up in the sensing instrument - that is, your ear. The way the human ear works is that it is very sensitive to the harmonic content of a sound. A tube amp is less linear (that is, has more distortion) at signal levels below clipping than a solid state amplifier. The distortion will increase slowly, and then more rapidly as the amp starts to clip. In fact, the distortion increases so gradually and is of such a benign nature that the onset of audible distortion has no easily defined threshold. The solid state amplifier on the other hand has no such gradualism. It is almost perfectly non-distorting right up to the point that it clips, and then it clips HARD. It's easy to hear the threshold.
 
This sudden onset of distortion is also composed of relatively harsh sounding distortion, not like the subtle second and third harmonics of the tube amp. The human ear hears the sudden harsh distortion as clipping and harshness. It interprets the low order distortion of the tube amp as a louder sound, not as distortion. In effect, the tube amp fools the ear into thinking that its early distortion is more loudness. They therefore sound louder or more powerful than the actual measurements show are really there.

 
Fysiikan kirja sanoo että watti on aina watti. Mun korvat ja kokemus sanoo että mä soitan keikan mieluummin 30 watin putkikombolla kuin 75 watin transistorikombolla (kokemusta molemmista). RG Keenin kirjoitus perustelee sen miksi.
 
Fysiikan kirjassa ei paljon tehdä eroa vastusten ja konkkien välille. Putkista siellä ei enää puhuta ollenkaan. Eikä korvista.
 
Mutta jotkut nauttii semantiikasta ja tykkää kuittailla kirjoitusvirheistä.
"Oh you are right, the JOE headstock completely SUCKS, but JOE doesn't give a crap. Either you give crap, or you don't." - JOE (eli James Tyler)
Jucciz
05.03.2008 13:32:10
Se, miten ihmiskorva kokee eri pääteastetoteutusten tuottaman äänen, ei muuta mihinkään sitä, että putkiwatteja ja transistoriwatteja ei ole olemassa. Ei noita tarvitse minulle selittää. On vaan harhaanjohtavaa varsinkin aloittelevia kavereita varten puhua termeillä, jotka ovat täysin keksittyjä ja suorastaan vääriä.
 
Kyllä sen saa sanoa, etä täysillä oleva putkivahvistin kuulostaa äänekkäämmältä (ja miellyttävämmältä) kuin paperilla yhtä tehokas transistorivahvistin. Se ei silti ole mikään syy puhua putki- ja transistoriwateista.
 
Ja tämä ihan vaan oikaisuna, ei kettuiluna. Koitetaan pitää hyvä henki yllä ja puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Peace. :)
hq
05.03.2008 14:23:37
Samoin kyllä pahasti aina sattuu korvaan (silmiin) nuo transistoriwatit ja putkiwatit.
 
Watti on tehon yksikkö, ei sen mitä korva kuulee. Juccizen kanssa samaa mieltä siis.
hq
05.03.2008 14:29:30
Siis niin, että transistoriwatit sattuu enempi korvaan, mutta putkiwatit on lujempaa? :P
 
No heh heh :)
J.Hollström
05.03.2008 14:37:55
Se mistä tämä putki- ja trankkuwattidilemma suurimmaksi osaksi johtuu, ja miksi putkikoneet tuottaa myös mitattuna enemmän mökää kuin samantehoinen transistorilaite, johtuu siitä, että ne on yleensä suunniteltu tuottamaan puhtaasti sen luvatun tehon. Esim. oma 40W kitarakone antaa purskeena 85W tehoa, samoin 200W täysputkibassokone antaa 250W. Trankut ei käsittäkseni tätä tee. Korjatkaa jos olen väärässä.
Point-to-point ripuliranne
Jucciz
05.03.2008 14:58:51 (muokattu 05.03.2008 15:02:39)
Se mistä tämä putki- ja trankkuwattidilemma suurimmaksi osaksi johtuu, ja miksi putkikoneet tuottaa myös mitattuna enemmän mökää kuin samantehoinen transistorilaite, johtuu siitä, että ne on yleensä suunniteltu tuottamaan puhtaasti sen luvatun tehon. Esim. oma 40W kitarakone antaa purskeena 85W tehoa, samoin 200W täysputkibassokone antaa 250W. Trankut ei käsittäkseni tätä tee. Korjatkaa jos olen väärässä.
 
Kyllä, pitää paikkansa. 50-wattinen Marshall ei missään olosuhteissa taida antaa täysille käännettynä pihalle alle 80 wattia tehoa, mutta tällöin puhutaan kunnon päätesäröstä. Jotkut puhuvat jopa yli 90 watin mitatuista tehoista. 50 wattia on tällöin lukema, joka kertoo, kuinka paljon vehkeestä lähtee (suhteellisen) puhdasta soundia. Eri valmistajat määrittelevät puhtaan soundin eri tavalla, eli minkä verran siinä saa olla säröä, jotta soundi vielä mielletään puhtaaksi.
Nacher
05.03.2008 15:07:57 (muokattu 05.03.2008 15:12:14)
Kyllä, pitää paikkansa. 50-wattinen Marshall ei missään olosuhteissa taida antaa täysille käännettynä pihalle alle 80 wattia tehoa, mutta tällöin puhutaan kunnon päätesäröstä. Jotkut puhuvat jopa yli 90 watin mitatuista tehoista. 50 wattia on tällöin lukema, joka kertoo, kuinka paljon vehkeestä lähtee (suhteellisen) puhdasta soundia. Eri valmistajat määrittelevät puhtaan soundin eri tavalla, eli minkä verran siinä saa olla säröä, jotta soundi vielä mielletään puhtaaksi.
 
Aivan, ja erkkikään ei soita trankkuvahvaria yhtään sen säröytymisrajan ylittävillä tehoilla, koska se soundi on niin kertakaikkisen hirvittävä, mutta putkikoneesta piiskaa helposti ylitehoa irti sen päätesärösoundin toivossa. En sitten tiedä, kuinka löyhien standardien mukaan nuo watit trankkupeleissä ilmoitetaan. Kotihifipuolella on jo monesti nähty, että ilmoitetuilla wateilla ei ole monesti mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
 
Edit : Yksi asia tässä ihmetyttää. Se, että kitarakaappien elementit on mitoitettu putkivahvarien tehojen mukaan. En muista ikinä nähneeni 12" kitarakaapin elementtiä, joka kestäisi yli 150w tehoa, kun taas tuolla hifipuolella (tai autoamis) löytyy helposti 500w jatkuvaa tehoa syöviä elementtejä. Samaten jos johonkin 150W spider 2x12 comboon puskisi 150W ENGL Invaderilla volume täysillä tehoa, niin olen lähes varma, että se kaappi sulaisi alle. Tuo pelkkä psykoakustinen selitys putkivehkeiden suuremmalle volumelle ei vakuuta. Kyllä siinä on jotain fysiikkaakin mukana. Toisaalta paljon vaikuttaa se, miltä taajuuksilta se ääni otetaan. Trankkuvehje usein soi lujempaa, jos bassot leikkaa pois, kun taas putkivahvarissa tuo bassojen kääntely ei tunnu vaikuttavan maksimivoluumiin, vaikka bassot pois leikkaamalla vahvistimen samalla volumesäädöllä ulos antama teho varmasti putoaa huomattavasti.
hq
05.03.2008 15:27:29
Se mistä tämä putki- ja trankkuwattidilemma suurimmaksi osaksi johtuu, ja miksi putkikoneet tuottaa myös mitattuna enemmän mökää kuin samantehoinen transistorilaite, johtuu siitä, että ne on yleensä suunniteltu tuottamaan puhtaasti sen luvatun tehon. Esim. oma 40W kitarakone antaa purskeena 85W tehoa, samoin 200W täysputkibassokone antaa 250W. Trankut ei käsittäkseni tätä tee. Korjatkaa jos olen väärässä.
 
Putkivahvistimissa käyttökelpoinen tehoalue saattaa juu olla laajennettavissa valmistajan ilmoittamasta arvosta ylöspäin pidemmälle kuin trankkuvahvistimissa. Mutta kyllä vastaava ilmiö on olemassa trankkuvahvistimissakin sikäli, että jos valmistaja on ilmoittanut maksimitehon vaikka siniaallolla mitattuna, niin ulostulon ollessa lähempänä kanttiaaltoa on myös ulostuleva teho suurempi. Sillähän ei ole merkitystä syntyykö tuo (lähes) kanttiaalto päätteessä vai vaikka etuasteessa (jolloin se ei välttämättä kuulosta lainkaan pahalta).
Lego
05.03.2008 16:00:54
Hehhehhee, ja kaikki lähti hienosti tosta meikän postauksesta..
 
Tällaista aikanaan: http://muusikoiden.net/keskustelu/print.php?p=1045575
 
Eli mun sarkasmi meni osalta porukkaa yli että heilahti kun en sitä hymiötä sinne tunkenut.
Valdemart
05.03.2008 16:15:36
 
 
Itellä oli alunperin tollanen 15wattinen Vox Valvetronix. Myin pois ja ostin 50wattisen version. Myöhemmin sitten ostin tuollaisen Fender Champion 600:sen ja nykyään tulee lähes yksinomaan sillä soiteltua himassa. Treeneissä sitten tuolla Voxilla, mutta parempi soundi tuossa Fenderissä on. Kannattaa pitää mielessä, että siinä ei ole kuin Volume säädin (tosin kaksi inputtia; toinen high ja toinen low), eli säröpedaalia saattaa ehkä tarvita. Itsellä on tollanen halpa Digitech badmonkey, jolla saa sellasta pientä rouheutta tarvittaessa. Suosittelen katsastamaan tuon Championin. Saa Suomestakin melko halvalla.
You Can't Put Your Arms Around a Memory
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)