Aihe: Bonded By Blood - debyytti Feed The Beast 21 April 08
1
Leprosy
17.02.2008 19:14:30 (muokattu 17.02.2008 19:26:03)
Jenkkiläisen Bonded by Bloodin esikois täyspitkä julkaistaan tuossa parin kuukauden kuluttua ja ajattelin tämän johdosta aloittaa keskustelun bändistä. Tähän mennessä bändi on julkaissut ilmeisesti jotain demoja ja viime vuonna omakustanne EP:n ja nappasivat sitten diilin Earachelta. Ja täytyy sanoa että piru kun potkii. Itselläni ei tuota EP:tä valitettavasti ole mutta täyspitkä pitää ostaa heti kun se julkaistaan.
 
BBB ei todellakaan ole käynyt keksimään pyörää uudestaan vaan seuraa samoja latuja kuin esikuvansakin (varsinkin -80-luvun lopun Exodus kuuluu) mutta jokin tässä vaan vetoaa allekirjoittaneeseen todella lujaa. Biisit eivät ole niitä kaikkein nopeimpia (no ei ne mitään hitaitakaan ole, haha) mutta ne ovat sävellyksinä todella tasokkaita eivätkä riffit kuulosta lainkaan väsyneiltä. Tiukka soitto, hiton hyvät soolot, loistava laulaja sekä, ainakin EP:llä, mukavan elävät saundit = toimii kuin läppälenkkarit ja rässiliivit. Nyt vain odotellaan sitä uutta levyä..
 
Itselleni se kaikkein kovin bändi Los Angelesin alueen uusvanhoista thrash bändeistä.
 
http://www.myspace.com/bondedbyblood
http://thrashunlimited.com/forum/viewforum.php?f=37
http://www.earache.com/bands/bonded_by_blood/navigation/biography.html
Väinämöinen
17.02.2008 19:55:14 (muokattu 17.02.2008 20:09:58)
(varsinkin -80-luvun lopun Exodus kuuluu)
 
Missä kohtaa? ;)
 
Ei vaan, hyvä, kun laitoit tämän. Tämä on yksi niitä monia, monia bändejä, joihin on pitänyt tutustua jo jonkin aikaa, nyt sitten kynnys ylittyi (vai alittui?). Kova on, kyllä toimii!
 
edit: Myspacen vika biisi on muuten kova kuin...kilpikonna! Kuului suosikkisarjoihini nassikkanakin.
"Support music, not rumors." - Chuck Schuldiner Caught In The Between
Invader
17.02.2008 21:36:49
Nimestä tulee kyllä ensimmäisenä mieleen joku Exodus-tribuuttibändi.
 
Hyvää mätkytystähän tuo on. Tätähän kuuntelisi jo pelkästään tuon rumpusoundin takia! :D
Tai sitten ei..
jigsore
17.02.2008 21:45:53
 
 
Nimestä tuli mieleen se Soneran(?) mainoksen hevijannun bändi :D http://irc-galleria.net/view.php?nick=Curimus&image_id=60884950
Maardi
18.02.2008 00:06:26
Perskeles, Immortal Life ja Feed The Beast oli ainakin aika tiukkaa vääntöä. Biiseissä mukavasti dynamiikkaa mukana ja riffeihinkin viititty panostaa sen verran että nyrkki heiluu. Laulaja oli ihan ässä, mukavasti Zetro-kärpästä mukana. Kokonaisuutena harvoja positiivia yllätyksiä näinä päivinä.
 
Ja kukas muuten perustas meikän kanssa bändin, nimihän vois olla Reign In Blood tai Master Of Puppets.
Sahtimies666
18.02.2008 08:56:43
Ja kukas muuten perustas meikän kanssa bändin, nimihän vois olla Reign In Blood tai Master Of Puppets.
 
Olen mukana. Eka sinkku on "Reload"
Nunzu
27.02.2008 08:35:33
Kuulostaa ihan joltain Exodus-kopiolta.
Ben_D
27.02.2008 08:36:15
 
 
Kuulostaa ihan joltain Exodus-kopiolta.
 
No eikä kuulosta :)
http://evincemetal.com/
Mistö
13.07.2009 11:45:10
Tuli tässä last.fm:n kautta bongattua tämä bändi ja tsekkasin Feed The Beastin. Potkii niin maan perkeleesti! Ehdottomasti parhaimman kuuloista thrashia jota oon onnistunut löytämään pitkiin aikoihin. Saisi bändi julkaista ehdottomasti lisää materiaalia. Suosittelen ehdottomasti!
Ben_D
13.07.2009 11:49:26
 
 
Mulla on tää ollu jo pidemmän aikaa vinyylinä....tuli samassa lähetyksessä Gama Bomb ja Bonded By Blood. Perushyvää menoo, mutta Gama Bomb näistä kahdesta parempi.
Fleshred New EP Streaming@http://www.myspace.com/fleshred
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)