Aihe: Onko sinusta leffamusaa tekemään?
1 2
Kukkis 77
22.02.2008 23:58:45
 
 
http://www.bloodceremony.net/assets/images/SNUFF.jpg
 
"Ja poikki! Siis filmi, ei kaula, voi saatana!"

 
Onkohan tuo oranssitakkinen tyyppi Timo Jutila vai Kirka?
Klikki, Beat Detective, triggerit, Autotune ja Pro Tools, siitä syntyy vittu Rock'n'Roll!
loosah
23.02.2008 00:14:10
Jos ihan oikeasti totta puhutaan, niin se, että on tehnyt jonkun "anal sluts of the whoreland":in musat ei todellakaan ole mikään "käyntikortti" alalle. Tai no joo... Ehkä jollekin alalle, mutta tuskinpa elantonsa tienaavaksi elokuvasäveltäjäksi.
 
Enkä tarkoita tuota pahalla. Se on ihan hauskaa, että harrastellaan ja tehdään innokkaasti juttuja ja varmasti löytyy ihmisiä, jotka haluavat harrastaa mukana. Ei kuitenkaan kannata hypetellä liikaa sillä, että säveltäjä oikeasti hyötyisi paskan vertaa sillä, että tekisi musat elokuvaanne. Jos tähtää vakavasti otettavaksi kuvaan säveltäjäksi, saattaa tuollainen juttu olla helposti jopa enemmän haitaksi... ja tietenkin ilman mitään korvausta. Siksi mielestäni tuo teksti näyttää niin helposti täydeltä kusetukselta ja hyväksikäytöltä...
GIGO
EP
23.02.2008 08:22:10
Jos ihan oikeasti totta puhutaan, niin se, että on tehnyt jonkun "anal sluts of the whoreland":in musat ei todellakaan ole mikään "käyntikortti" alalle. Tai no joo... Ehkä jollekin alalle, mutta tuskinpa elantonsa tienaavaksi elokuvasäveltäjäksi.
 
..mielestäni tuo teksti näyttää niin helposti täydeltä kusetukselta ja hyväksikäytöltä...

 
Mitäs muuta tuollainen sitten voisi olla:
http://www.bloodceremony.net/assets/images/SNUFF.jpg
 
..tuollaisenkin tekeminen on nykyään ihan laillista, HALOO?
Sam Hotman
23.02.2008 12:50:51 (muokattu 23.02.2008 12:51:14)
Miten ois 22 musaa sekunnissa?
"Siis Se ei ole pakollista mutta nopeutta ennen tulee puhtaus... muuten soitosta tulee täysin huonoa... Etkä ikinä pysty soittaa niinku minä laiho ja ynkkä." - Ushimir
ushimir
23.02.2008 15:44:04
 
 
Tämä vaati pientä taustaselvitystä, mutta aukenihan se.. ja mitenkäs se uusi sukupolvi sanoisikaan.. LOL?
 
Äksdee... Suosittelen.
JPQ
24.02.2008 03:30:24
 
 
Offtopic: yhdyssanavirheistä on niitä ollut jopa tiettyjen alansa huippu? (ymmärtääkseni mutta tarkkaan en tiedä) ammattilaisten kotisivulla se ei kyllä liity mitenkään leffan tai musiikin tekoon mutta silti. Ja ihan enempikin kuin yksi ongelma enempi se että ihmiset käyttää vääriä softia nettisivujen tekoon.
Sami Haavisto
26.02.2008 16:19:01 (muokattu 26.02.2008 16:30:37)
 
 
Yhdyssanasokeuttaesiintyykyllä allekirjoittaneella, mutta onneksi ryhmässämme on
jäseniä, jotka pyrkivät niitä korjaamaan ja sitä mukaa päivittelen kotisivujamme.
Olennaista ei kuitenkaan ole tämä, kuten on jo tullut mainittuakin, vaan se mitä
teemme.
 
Sivuillamme olevat kuvat voivat olla hyvinkin liikaa monelle henkilölle, mutta jos
vaivautuu kuvien katselun lisäksi lukemaan tekstejä, niin niistä selviää kyllä, että
kyseessä on kauhuelokuvaa, ei aikuisviihdetuotantoa. Useinhan elokuvan markki-
noinnin yhteydessä näytetään kuvia jotka myyvät, eikö? Tutustu siis kunnolla
aiheeseen, ennen kuin alat laukomaan kommentteja ja sitäkautta paljastat tyh-
myytesi ja ennakkoasenteellisuutesi;)
 
Olennaista on kuitenkin se, että teemme tuotantojamme pää pystyssä ja
kumartelematta ketään tai mitään tahoa. Jos joku ei elokuvistamme pidä, ei
voisi vähempää kiinnostaa. Elokuvillamme on kuitenkin kysyntää ja ensi-ilta on
aina tupaten täynnä väkeä.
 
Ihan vaan yleisenä kysymyksenä heitän tässä - monellekko henkilölle, jotka innok-
kaimmin olette produktiotamme kivittämässä, on tarjoutunut koskaan mahdol-
lisuutta näyttää kykynsä näin laajassa mittakaavassa yksittäisen biisinteon sijaan?
Montako kertaa uskotte rehellisesti sanottuna, että tälläisen tilaisuuden saatte - ja
vielä elokuvaan tai vastaavaan tuotantoon, jota lähdetään oikeasti viemään ulkomaille?
 
-Sami-
CrowScare
28.02.2008 21:39:52 (muokattu 28.02.2008 21:42:34)
http://omglol.kerrolisaa.com/1/9881.jpg
 
No joo, liian moni mutkainen trolliksi.
Sami Haavisto
29.02.2008 07:43:20
 
 
Ja Trollit yleensä hallitsevat Yhydys Sanat paremmin... Eli ihan oikealla asialla liikkeellä ollaan, heh!
Notefix
29.02.2008 12:26:44 (muokattu 29.02.2008 12:29:36)
 
 
Ei kuitenkaan kannata hypetellä liikaa sillä, että säveltäjä oikeasti hyötyisi paskan vertaa sillä, että tekisi musat elokuvaanne. Jos tähtää vakavasti otettavaksi kuvaan säveltäjäksi, saattaa tuollainen juttu olla helposti jopa enemmän haitaksi... ja tietenkin ilman mitään korvausta.

Sinänsä on totta että monet ovat aloittaneet uransa tekemällä pienellä rahalla tai jopa ilmaiseksi duunia jonkun lahjakkaaksi kokemansa ohjaajan kanssa. Suurin osa säveltäjistä/muusikoista on valmis tulemaan vastaan hyvinkin paljon jos projekti on kiinnostava. Diggaripohjalta tekemisessä ei ole mitään vikaa.

Ongelma on vaan siinä, että noita "tee ilmaseks, pääset alkuun alalle, luot verkostoja" juttuja on nykyään niin paljon. Niitä harrastavat jopa isommatkin firmat. Puhumattakaan sitten noista työllistämistuella tehdyistä duuneistä, joissa luvataan vaikka mitä mutta käytännössä otetaan seuraava työllistettävä kun valtion maksamat tuet loppuvat. Hirveästi epämääräisiä lupauksia, niinkuin musa-alalla on tapana.

Toinen ongelma, ja mielestäni iso sellainen, on siinä, että lähes kaikki vakavasti otettavat säveltäjät kuuluvat teostoon tai vastaavaan. Ja vaikka työkorvausta ei laskuttaisikaan, varsinaiset tekijänoikeudet mun mielestä pitää kuitenkin olla tekijällä ja niistä pitää kyseistä teosta esittävän tahon maksaa. On hyvin vaarallista allekirjoittaa sopimus jossa annetaan aikki oikeudet ikuisiksi ajoiksi kaikissa levityskanavissa jollekin kolmannelle taholle. En edes tiedä tuon laillisuudesta jos oikein pitkälle mennään.
Kerran tein hyvin nuorena tuollaisen sopparin ja ei jäänyt hyvä maku. En suosittele sitä kenellekään.
"Layers of layers of shit!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)