Aihe: Laulukamat treenikselle
1
Karvanaama
11.02.2008 20:15:45
 
 
Eli oltais laittamassa laulukamoja treenikselle ja bongattiin Tkaupasta tämmönen:
 
http://www.thomann.de/fi/tampthe_box_pa215e800_set.htm
 
Eli oisko pätevä setti? Tulis pääasiassa lauluille, ehkä myös basarille jos mikki hommataan. Mikseri löytyy mikkeineen jo. Mielellään perusteltuja mielipiteitä:)
paavi
12.02.2008 11:21:10
Mä sanoisin, että tollanen setti on tyyliin "määrä korvaa laadun" eli ääntä noista varmaankin lähtee aivan hyvin treenikselle, mutta äänenlaatu ei ehkä ole kaksinen. Toisaalta en oo kokeillut koskaan The Box passiivikaappeja/vahvistinta. Perustan mielipiteeni kuulopuheisiin ja siihen, että The Box aktiivikaiuttimet jää laadussa moniin muihin hieman hintavampiin niin selkeän räikeästi. Niitä olen itsekin kokeillut...tosin muutaman vuoden vanhoja...en tiedä, mihin suuntaan on menty.
Sssnake-kaapelitkin on huonolaatuisia.
Tässä taas tulee tietenkin se raha-aspekti. Tuolla 500 eurolla saisi vain yhden hyvän aktiivikaapin kuten vaikka:
http://www.thomann.de/fi/rcf_art_310_a.htm
Unholy water /Sanguine addiction /Those silver bullets / A last blood benediction
Karvanaama
13.02.2008 10:02:38
 
 
Joo eli tarkoitus olisikin nyt saada vähän sitä määrää. Muu arsenaali alkaa olla aika kohdillaan, mutta laulukamat jaa pahasti kyykkyyn. Rahaa ei ole paljon käytössä mutta meteliä pitäisi saada. Aktiivi puolelle ei mielellään lähdettäisi koska halutaan muokattavuutta. Joskus tulevaisuudessa voitaisiin sitten uusia nuita passiivikaappeja parempiin.
 
Mikä nuiden kaappien äänessä sitten olisi vialla? korostuuko jokin pahasti? Vai onko ilmassa pahaa kiertoa?
Karvanaama
21.02.2008 20:10:04
 
 
No onhan se näin... Mutta olisi mukavaa saada vähän tietoa kokemuksista näistä. Tuosta päätteestä on kuultu sen verran että se toimis varmasti meille. Aktiivikaappeihin ei nyt lähetä satsaamaan tässä vaiheessa. Pakkohan nuista on jotaki ääntä lähteä? Sitä äänen laatua ei nyt haeta vaan määrää. Eikä varsinkaan karsita sitä määrää siksi että on mahdollisuus saada hienoa ääntä mitä ei kukaan kuule soitinten takaa. Ollu käytössä 200w aktiiviskobet 8" elementeillä ja ei riitä sitte millään. Hissutella pitää soitellessa eikä sittenkään saa mitään selvää. Ja perusteluja ei näille huonousväittelle ilmeisesti saa:D
paavi
21.02.2008 23:05:56 (muokattu 26.02.2008 13:40:06)
Hissutella pitää soitellessa eikä sittenkään saa mitään selvää. Ja perusteluja ei näille huonousväittelle ilmeisesti saa:D
 
Yritin katella, löytyykö netistä mitään, mutta en löytänyt. Täältä löytyy esim. muista merkeistä käyttäjien arvioita:
 
http://reviews.harmony-central.com/reviews/PA+Speakers+and+Monitors
 
En mä henk.koht. tyrmännyt noita mitenkään. Saattaa sopia teille ihan hyvin. Hhmm... en tosiaan sanois, että toi kuitenkaan on mitenkään _erityisen_ muokattava paketti (ellei vaihtamista toiseen ymmärretä muokkaamiseksi).
 
Mutta mutta...tosiaan sieltä toiselta palstalta saat varmasti enemmän mielipiteitä. Tää on enemmän laulutekninen palsta.
 
EDIT:
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=50&t=158019
Unholy water /Sanguine addiction /Those silver bullets / A last blood benediction
deku
22.06.2008 17:25:44
kaikki ettii aina jotain mikkejä mut eks siihen vahvistinkii pitäs hommata?????
 
ku tääl vähä sellane juttu et mikkei on mut käykö mikä vahvistin siihe?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)