Aihe: Hyvät kuulokkeet äänitys- ja miksaushommiin kotona?
1
Kay L
07.02.2008 20:47:08
Hei!
Äänitän musiikkia kotona Cubase- ohjelmalla. Tarvitsisin kunnon kuulokkeet äänitystä ja miksausta varten, mutta vaihtoehdot ovat moninaiset ja tekninen tietämys vain vähän sinnepäin. Jos siis tiedät millaisilla ominaisuuksilla varustettuja hyvätasoisia kuulokkelta kannattaa metsästää niin olisi kiva kuulla! Esim. millaiset hertsimäärät ja muut tekniset ominaisuudet olisi hyvä olla.
 
Kaverillani on on Sennheiser hd600- kuulokkeet jotka on erittäin hyvät kuunteluun (ja hyvän hintaiset..), olisivatko myös studiotyöskentelyyn sopivat?
 
Terveisin Katja
hape
07.02.2008 21:02:02 (muokattu 07.02.2008 21:03:17)
 
 
Haulla löytyy aika paljon keskustelua aiheesta, esim.
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=16&t=158498&o=0
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=16&t=128233&o=0
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=16&t=137464&o=0
 
Edit: itellä on AKG K240M ja tykkään että on hyvät. Niitä vaan ei saa enää oikeen mistään.
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
Chade Fallstar
08.02.2008 23:45:17
HD600-mallin kanssa ei voi mennä vikaan. Kehun ihan häpeämättä.
Erittäin kestävät, mm. piuha on kevlar-vahvisteinen. Erittäin neutraali soundi.
Näitä käytetään ihan isoon maailman stuudioissa referenssinä.
 
Jos jotain huonoa pitää keksiä niin tarttee asiallisen kuulokevahvistimen että äänenlaatu pääsee oikeuksiinsa. En nyt tarkota mitään kalliita ja eksoottisia, mut joku vähän tehokkaampi kuin mitä normi iPodeissa jne. on.
 
Eristystä nämä ei tietty tarjoa, eli jos haluat eristää ulkopuolista melua niin tarvit jotku muut.
God is one of the leading causes of death
Chade Fallstar
08.02.2008 23:47:46
Niin joo ja kannattaa todella kokeilla mitä tahansa kuulokkeita joita aiot ostaa. Mukavuus on oikeastaan tärkein tekijä. Jos kuulokkeet esim. painavat korvanlehtiä, niitä ei viitti käyttää pitkiä aikoja kerrallaan.
God is one of the leading causes of death
Kay L
12.02.2008 16:16:58
Heippa, kiitoksia vastauksista! Tutkailen siis aihetta eteenpäin. Mulla on nyt lainassa Sennheiserin HD 200- kuulokkeet, aika hyviltä vaikuttaanämäkin, onko mahdollisesti tutut jollekin?
 
Terveisin Katja :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)