Aihe: Eagles lupailee uutta levyä.
1 2 3 4
dts9624
28.11.2007 16:34:57
Vau. kiitos!
 

 
Jaa, olenkin miettinyt tota HFO:ta, että olisikohan hankkimisen arvoinen... Felder on ihan OK, mutta mieluummin kuuntelisin Leadonia. Siinä vasta kitaristi onkin. Mikäs se oli se joku Eagles-konsertti, joka tuli kesällä Teemalta? Muistaako joku? Mahtaakohan olla yleisesti saatavilla? Oli hienoa musaa.
 
Ai niin! How Long vuonna 1973: http://www.youtube.com/watch?v=W79ymycplrs

 
Tuo Teeman esittämä Rock Masters-taltiointi (BBC 1973) ei ole virallisesti julkaistu, esitetty tosin noin kolme kertaa yhteensä Ylen kanavilla jo tähän asti ja digitallenteena löytyy itseltänikin.
 
Huom, koostin mnetin videoarkistoon Eagles-ketjua, jossa mm. tuo Teeman esittämä BBC-juttu
http://muusikoiden.net/huoneet/viestit.php?c=437&t=4062
Izer
29.11.2007 23:36:03 (muokattu 29.11.2007 23:36:52)
Moneen kertaan tullut pyöriteltyä tuota uutukaista, sen verran kova paketti kyseessä.
 
Pidän tätä ehkä jopa Hotel Californian jälkeen/rinnalla Eaglesin parhaana kokonaisuutena. Ensimmäinen levy on täyttä timanttia, pidän jopa vähän parjatusta Fast Companysta. Levy on tuotettu hienosti, soundit kohdallaan ja voiko niihin heppujen vokaaleihin mitään lisätä? Ainoa ongelma on ehkä siinä, että kakkoslevy ei vahvan alun jälkeen oikein jaksa kantaa loppuun asti (enkä edes kuunnellut putkeen;) ). 3-4 biisiä alusta ovat hyviä, mutta loppu on vähän keskinkertainen. Erityismaininta kakkosena olevalle kauniille instrumentaalille.
 
Neljä ja puoli tähteä voisin läiskäistä tälle, vitosen oli varmasti saanut jos kaksi levyä olisi tiivistetty yhteen. Toisaalta silloin myös kovia biisejä olisi karsiutunut pois.
Ridin' with the wind!
dts9624
05.02.2008 12:30:15
Eagles "Long Road out of Eden"-kiertueen Euroopan osio ylettyy ainakin Tukholmaan. Virallinen sivu eaglesband.com listaa seuraavan päivämäärän
 
March 29, 2008 Stockholm Globe Arena
Stockholm, Sweden | On Sale: 2/7
dts9624
17.03.2008 19:12:36
Enpä muuta Eagles-topiikkia tullut mieleen, niin kirjoitan tänne.
 
Poimi tässä hiljattain Don Felderin omaelämäkerran "Heaven and Hell - My life in the Eagles 1971-2001" Helsingissä käydessäni (taisi olla Urho Kekkosen kadun Suomalainen kirjakauppa jossa oli ihan hyllyssä 19€ hintaan).
 
Erittäin suositeltavaa lukemista bändistä kiinnostuneille. Kirjassa Henley ja Frey saavat kuulla kunniansa (joka nyt on odotettavaa Felderin erottamisen huomioonottaen). Mielenkiintoisimpia osioita kirjassa on Felderin teinivuosien kuvaus kun hän tutustuu Floridassa Bernie Leadoniin ja kaverit opettavat toisiaan (Bernie oli miesten tavatessa jo multi-instrumentalisti, banjo, mandoliiini, akustinen, pedal steel, Felder soitti vain sähkökitaraa jota Bernie ei olltu koskaan soittanut jne.) ja kuinka lopulta Leadon saa houkuteltua Felderin länsirannikolle ja parin mutkan kautta loppu on historiaa. Muutenkin Leadon saa ylistystä kirjassa aikalailla, vaikkakin hänenkin luonteenvikansa tuodaan esille (kova poika riitelemään). Melkein toivoisi että Bernie L. kirjoittaisi myös Eagles-ajoistaan kirjan.
 
Toinen mielenkiintoinen asia mikä tuli uutena itselleni oli, että J.D Souther kirjoitti "New Kid in Townin" aikalailla valmiiksi jo Eaglesin "On the Border"-sessioiden aikana jolloin Felder oli liittynyt orkkaan. Henley ja Frey työstivät biisin sillan ja kappale kuultiin vasta Hotel Californialla, eli oma suosikkibiisi tuoltal levyltä juontaa jo tuonne "kulta-ajoille".
 
Ja uuteen levyyn liittyen, Felder mainitsee bändin koettaneen tehdä matskua HFO'jälkeen, mutta kaikki biisit olivat aika keskivertoa. HFO jälkeen mm. levytettiin cover-biisi nimeltä "I love to watch a woman dance", joka löytyy Eden-levyltä.
 
Eli kirja on kivaa loanheittoa, tietoa studiotyöskentelystä, villistä elämästä ja Felderin elämästä. Suosittelen lämpimästi, jos Eagles vähänkin kiinnostaa. Ostamani versio on pehmeäkantinen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)