Aihe: Apua aloittelijalle
1
puusormi
01.02.2008 15:53:06
 
 
Koulussamme on myös kuoro, johon haluaisin kovasti liittyä. Kannattavaa, vai ajan tuhlausta? (kuoro vs. laulutunnit vs. itseopiskelu)
Ehdottomasti kuoroon. Kuorolaulu kehittää sävelkorvaa ja laulutaitoa hurjasti. Opit kuuntelemaan omaa lauluasi suhteessa toisiin ja samaa ääntä laulavat kaverit antavat itseluottamusta vetää vähän rohkeammin.
tanjuli
01.02.2008 23:16:08 (muokattu 01.02.2008 23:16:25)
(kuoro vs. laulutunnit vs. itseopiskelu)
 
Suosittelen näitä kaikkia, jos vaan aika riittää. Laulamiseen liittyy aina tietyllä tavalla itseopiskelu (=treenaus, asioiden miettiminen _itse_ jne), joten jos jo anyway treenaat itseksesi niin suosittelen kuoroa ja/tai laulutunteja siihen rinnalle tukemaan harjoitteluasi ja kehitystäsi. Molemmissa on puolensa. Kuoron kautta on helpompi päästä treenaamaan esiintymistäkin (kuorot yleensä keikkailee ainakin joulun ja kevään korvalla), mutta henkilökohtainen ohjaus saattaa jäädä todella vähälle. Laulutunneilla taas saa roppakaupalla sitä juuri SINULLE räätälöityä ohjausta (mitä juuri sun kannattaa tehdä juuri nyt ja millä tavalla) mutta ns. keikkoja ei välttämättä tule automaattisesti sitä kautta vaan tarttee olla enemmän itse aktiivinen (varsinkin, jos käy yksityistunneilla eikä esim. jonkun opiston kautta).
 
Mutta tosiaan, jos sulla intoa ja aikaa riittää niin parhauttahan on kehitellä itselleen sellainen kombinaatio mikä toimii. Itsellä olen huomannut että yksityisopetus+itseopiskelu+jonkinlainen yhteismusisointiporukka (kuoro/bändi/kamarimusapoppoo/säestäjä)+jonkinlainen TAVOITE on semmoinen yhdistelmä, minkä kanssa saan eniten aikaan.
- Itseopiskellen löytää juttuja joita ei välttämättä tiennyt olevan olemassakaan.
- Opettajan kanssa sitten katsotaan onko niistä omista oivalluksista jotain iloa just nyt vai säästetäänkö myöhemmäksi ja treenataan kurinalaisesti tekniikkaa ja ohjelmistoa.
- Kuoron/bändin/kamarimusaporukan kanssa näkee muitakin joille tämä juttu on tärkeää = kiva tehdä yhdessä, oppii muiden tekemisistä ja saa uutta näkövinkkeliä asioihin.
- Oman motivaation kannalta on hyvä olla jonkinlainen vuoden sisällä tapahtuva isompi ponnistus (keikka, näyttämöprojekti, tutkinto, koe-esiintyminen, äänitys, kilpailu) mikä auttaa silloin, kun on paha päivä ja pitää potkia itseään perseelle.
[i hear voices but at least they're on tune]
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)