Aihe: Alle tonnin nuppia 810-kaapille.
1 2
Hulkster
26.01.2008 22:58:56
Sain hommattua Ampegin pr810 kaapin ja nyt tarvian vinkkejä nupin ostamiseen.
 
Kokeilussa oli Warvick profet 3.1, joka ei oikein riittänyt mihinkään. Gainia ja masteria sai kääntää melkein täysille, että edes jotain murinaa irtosi.
Sitten kokeilussa on ollut Hartke 3500, jossa riitti jonkin verran enemmän voimaa, master volumea ei tohtinut tanssikeikalla avata kuin alle kolmanneksen. En ole tehnyt sen kanssa ratkaisua suuntaan tai toiseen.
Pääasiassa soitan tanssipändissa, precisionilla jossa flätit. Eli en hae erityisen hifiä saundia.
 
Eli tässä listaan muutamia kukkarolle sopivia trankkupelejä, kertokaa jos on kokemuksia.
 
Kiinnostavia noista ovat olleet Mark Bassit. Mitä eroa noilla kahdella listassa olevalla on?
Peaveyn nuppi lupaa paljon tehoja, onko kellään kokemuksia laitteesta.
 
http://www.thomann.de/fi/gallien_krueger_gt1001rb.htm
 
http://www.thomann.de/fi/markbass_sa450.htm
 
http://www.thomann.de/fi/markbass_little_mark_ii.htm
 
http://www.thomann.de/fi/ashdown_abm500_evo.htm
 
http://www.thomann.de/fi/peavey_tour_700.htm
 
http://www.thomann.de/fi/ampeg_b2re_basstopteil.htm
Lammikkovalas
26.01.2008 23:16:22
Kokeilussa oli Warvick profet 3.1, joka ei oikein riittänyt mihinkään. Gainia ja masteria sai kääntää melkein täysille, että edes jotain murinaa irtosi.
 
Itselläni on Warren profet 3.2 joka riittää mainiosti metallibändissäkin soittamiseen, joten en vaikea ajatella, että 3.1 olisi jotenkin "tehoton". Lähtisin silti suosittelemaan jotakin Warwickin nuppia, sillä itselläni on useista positiivisia kokemuksia. Tälläkin hetkellä profet 5.1 tarjouksessa Musamaailman kotisivuilla, hintaa vaivaiset 395 €.
I broke my G-string while fingering A minor
Basismi
26.01.2008 23:16:32 (muokattu 26.01.2008 23:17:24)
No hei, Famen 300 wattinen mahtuu budjettiin.
 
Kaikki muut ampegit kuin svt on täyttä paskaa.
Basso murisee kuin voissa paistettu pantteri.
Antti1
26.01.2008 23:20:59
Kaksi keikkaa Markbassilla soittaneena ääni LM II:lle. Myös se toinen vois olla jees, joskaan en oo testannut.
 
Saa mukavan selkeää ja puhdasta soundia, kuin myös vähän säröytynyttä pöristelyäkin ihan uskottavasti. Äänenpaine ei oo loppunu mulla ainakaan kesken ja hanoja olisi pystynyt laitteen puolesta avaamaan vielä paljon enempikin.
"Ei pidä ostaa halpaa jos haluaa kallista." - rosberg
J.Hollström
27.01.2008 14:27:48
Kaikki muut ampegit kuin svt on täyttä paskaa.
 
Mihin perustat ko. väitteen?
IJarro
27.01.2008 14:43:54
Markeissa ja gruegereissa parhaat soundit noista omien kokemusten pohjalta.
Yhestäkään warresta tahi hartesta ei oo moisia soundeja lähteny.
Muista ei juurikaan kokemuksia...
Let's do some living after we die...
Karlsson
27.01.2008 15:11:00
Kaikki muut vahvarit kuin svt on täyttä paskaa.
 
Näinhän se on.
 
Ei vaan, ei tosiaan ole aina kauheasti esmes firman trankkuvehkeet päässeet vakuuttamaan. Eikä välttämättä sellaisetkaan jossa putkia.
"Jos tämä on sivistystä, antakaa minulle barbaria." -Wagner
absqua
27.01.2008 18:00:31
Tuohon listatuista GK tai Markbass ovat ne joihin oma valintani osuisi. Molemmissa on riittävästi tehoa ja hyvä soundi.
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
Johnny Buzz
27.01.2008 18:34:11
 
 
Kehottaisin tsekkaamaan käytettyjä nuppeja. Saat sillä tavalla enemmän vastinetta rahalle. Esim. Marshallin 100 W putkinuppi mahtuu tohon hintaa ja soundi on mitä mainioint. Putki-Ampegiakin irtoaa tohon hintaan, jos vaan satut löytämään.
www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Soulstab live 8.2.2008 @ Semifinaali, Helsinki w/ Rozzy Randall & Roller Bastards. Show time n. klo 23.00.
Hulkster
27.01.2008 20:25:29
No hei, Famen 300 wattinen mahtuu budjettiin.
 
Kaikki muut ampegit kuin svt on täyttä paskaa.

 
300w putkivahvistin ei nyt ehkä tule kysymykseen.
 
Kokemuksia ei ole svt vahvistimista sen koommin kuin muista ampegin vahvistimista.
 
Niin ja toi kaappi on svt 810 pro. En oikein ole löytäny tietoja siitä, ilmeiseti se ei eroa classic sarjan 810 muuten kuin siinä on diskantti pillit? Ilmeisesti 4ohmin kaappi, joten esim. Mark Bassin LM II:n 500W@4ohm toimii niin kuin pitää. (Vrt. Jukin kokeiluja Classic 810-kaapilla.)
veltto
28.01.2008 14:58:41 (muokattu 28.01.2008 15:30:09)
Tässäpä kaksi ehdotusta:
Itselläni on Ampegin SVT 610 Anniversary, rantasaunasta ei kokemuksia.
Päätteenä on DAP 1200W PA-pääte monotettuna, muokkauksessa Peavey MAX hydridietuaste ( siis putkella ja/tai transulla). Hinta jää kevyesti alle 800 euron ja voiman ja tiukkuuden suhteen ei huolen häivää. Lisäetuna Speakon-liittimet ja painokin jää alle 20 kiloa.
Erittäin roudausystävällinen ja soundisystävällinen pääte on myös AMP BH 420 pääte joka siis SWR:n edeltäjä. Painaa 5-7 kiloa, hinta käytettynä 300euron luokkaa. Omistanut tällaisen jo lähes 10 vuotta, keikoilla en ole vielä 6 isommalle kärsinyt laittaa :¤
Marshall JCM 800 kerran ollut, teho tuppasi loppumaan ( ainakin saman sarjan kaapin kanssa, vaikkei siitä tässä nyt olekaan kyse)
Basismi
28.01.2008 21:11:17
Täytyy sanoa että melkoista on meininki jos tanssipändikeikoilla 8x10 kaappi ja ei meinaa löyly riittää.
Basso murisee kuin voissa paistettu pantteri.
Antti1
28.01.2008 22:40:03
Täytyy sanoa että melkoista on meininki jos tanssipändikeikoilla 8x10 kaappi ja ei meinaa löyly riittää.
 
Ne tanssii niin pirusti siellä.
"Ei pidä ostaa halpaa jos haluaa kallista." - rosberg
flowerpower
30.01.2008 00:21:32
Olen sitä mieltä että Ampegille Ampegia:
http://www.thomann.de/fi/ampeg_b2re_basstopteil.htm
 
Itselläni on Ampegin SVT-2PRO ja kyllä se toimii. Jos haluat jotain "hifimpää" saundia niin myös kaapin vaihto tulee kysymykseen... esim. EBS, Gallien-Krueger, .... Kyllä mielestäni Ampegilla saa sen saundin millä lahkeet lepattaa...
rockopisto
31.01.2008 12:58:10
 
 
okabass
31.01.2008 14:33:27 (muokattu 31.01.2008 14:36:55)
Sain hommattua Ampegin pr810 kaapin ja ...
 
MOI
 
Voi kauhee. Se on tosi hirvee roundaa etenkin Lönkall Hesas ja Fiestas. Etenki, kun sitä joutuu yhtenää nostelee. Syvältä ;))
 
En tunne tuota Famea, mutta jos se nyt on yhtään ison putkinupin tapaan tehty, niin minä ainakin harkitsisin sitä. Kyllähän 300 W putkinuppi ja 8x 10 on "siinä".
 
Tietysti se voi olla pommi. Olikos se jossain Puolan kaalikombinaatissa kasattu? Entisessä Itä-blokissa kyllä tunnettiin putkitekniikkaa. Minä yrittäisin kysellä lisää infoa mm. valmistaja, Harmony, Talk bass jne.
Ceterum censeo moderator esse delendam
Basismi
31.01.2008 15:40:23
Minä yrittäisin kysellä lisää infoa mm. valmistaja, Harmony, Talk bass jne.
 
Tossa sulle infoa. http://www.musiker-board.de/vb/vers … mand-erfahrungen-damit-gemacht.html
Tietysti voi suhtautua terveellä skeptismillä jonkun andy1988:n juttuihin.
 
Kyllä sen vahvarin pitää olla Aito Oikea.
Basso murisee kuin voissa paistettu pantteri.
okabass
31.01.2008 16:46:10
Tossa sulle infoa. http://www.musiker-board.de/vb/vers … mand-erfahrungen-damit-gemacht.html
Tietysti voi suhtautua terveellä skeptismillä jonkun andy1988:n juttuihin.
 
Kyllä sen vahvarin pitää olla Aito Oikea.

 
MOI
 
Eipä tuossa juuri infoa ollut: joku sanoi nupin olevan kliini, toinen kehotti odottamaan seuraavaa versiota. Yhtä hämmentyneiltä noi teutonit vaikutti, kuin pasistit täällä härmässä. Tossa näkyy olevan 3 vuoden takuu, se on aika paljon.
Ceterum censeo moderator esse delendam
nahkaruoska
31.01.2008 17:41:42 (muokattu 31.01.2008 17:44:42)
Kiinnostavia noista ovat olleet Mark Bassit. Mitä eroa noilla kahdella listassa olevalla on?
 
Eli josset kauhean HiFi soundia halua niin itse harkitsisin jompaa kumpaa markkua, eroista en tiedä. Itselläni on/oli little mark 250 josta ei kyllä monipuolisia soundeja oikeen tahtonut saada irti, munsta. Eli jos soundimaailma on suppea niin suosittelen ainakin testaamaan. :)
 
Jussi Koivuranta
 
E:Teksti tuli vähän myöhään, muuta olkoon :D
"viinal seksil ja huumeil ei oo mitään yhteistä rock n rollin kans" -Andy Mccoy
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)