Aihe: Hyvä/paras Chorus-pedaali?
1 2
JCM
30.01.2004 17:28:29
 
 
Danelectro CoolCat on hyvä. Tosin itselläni siitä oli jo saapuessa input jakki paskana, täytyy lähettää takuuhuoltoon. Muuten kestävän oloinen kampe.
SANTHYR
Hyvä tapa!
Ja lauantai-iltana ravintolaan...
Chemo
30.01.2004 19:15:44
 
 
Ja ymmärtääkseni sitä ei ole noiden halvempien choruksien säädöissä valittavana (?).
 
No ei, kun tremolo on eri efekti kuin chorus :-)
 
Mulla on EH:n Small Clone, siinä on vahva oma ominaissoundi joka on mun mielestäni aivan fantastinen, mutta tuo kannattaa tsekata - säätöjä ei nimittäin ole kauheasti. Kokeilun arvoinen pedaali tuo kyllä on. Tremolo mulla on sitten erikseen.
Ramalamadingdong.
HS
30.01.2004 22:08:16
Terve
 
CoolCat:iä voisi kyllä testata (aika kiva hinta), mutta siitä ei taida pahemmin tremoloa irrota. :(
 
Tuo Cool Cat taitaa olla poistunut/poistumassa Danon valikoimasta, mutta tilalle on tullu Wasabi-sarja, josta löytyy AC-1, chorus ja tremolo yhdessä.
Heh...vinkeä ulkonäkö!
 
http://www.danelectro.com/ >Wasabi
kalleh
30.01.2004 23:05:10
Hitto, toi Wasabi näyttäis kans aika hyvältä. ja kuulostaa. Onkohan tota kuinkin yleisesti Suomessa saatavana ja kukahan sitä mahtaa tuoda maahan..?
 
Tossa olis just se hyvä puoli että siitä löytyy myös Tremolo, ja olis aika helppokäyttöisen oloinen.
 
Kalle
Dumb
31.01.2004 01:16:21
 
 
Tuo Cool Cat taitaa olla poistunut/poistumassa Danon valikoimasta
 
Täytyy sitten varmaan ostaa pari Cool Cattia varastoon varmuuden vuoksi tulevaisuutta varten! 8-)
kalleh
02.02.2004 11:22:13
Moi,
 
Sen verran vielä lisään tähän, että kävin tyypittämässä
 
- 2 Bossin Chorus-pedaalia (Ensemble ja joku simppelimpi)
- Danelectro CoolCat
- E-H Small Clone.
 
Kyllä noista se viimeksi mainittu oli se (mun mielestä) paras, ja täyteläisin. Totta on että se muutti kitaran soundia eniten, mutta just sillä hyvällä tavalla.
 
Bosseista en tykännyt yhtään, liian neutraaleja, ohuita, persoonattomia ja digitaalisia. CoolCat oli ihan hyvä kyllä, mutta E-H:ssa oli se 'jokin' lämpö ja musikaalisuus. Ja kyllä loppujen viimetteksi se säätöjen vähäisyys voi olla hyväkin asia. :)
 
Kalle
Mrezzye
02.02.2004 11:32:10
 
 
BOSS CH-5 Chorus ensemble, toimii sikaihanasti, stereona vieläkin unelmammin. Nykyisin ihan kohtuuhintainenkin.
"Help! Help!" huusi Janne, mummolla vain heilui lanne.
Torniojaws
02.02.2004 11:58:52
 
 
Täytyy sitten varmaan ostaa pari Cool Cattia varastoon varmuuden vuoksi tulevaisuutta varten! 8-)
 
Ou nou, ihmettelinkin mihin Cool Cat oli kadonnut Thomannin valikoimista (63 e). Vielä on Musik Produktivillä...
kalleh
02.02.2004 13:13:38
Myös Soitin Laineelta (http://www.soitinlaine.fi) Turusta löytyy CoolCat:ia hintaan 75 EUR.
 
Kalle
Asmi
02.02.2004 13:41:31
EHX:n Small Clone on kyllä. Hyvä siinä on sopivan pehmeä soundi ja sitä on ainakin yksinkertainen käyttää.
 
Itselläni on pidempiaikaisempaa kokemusta ainoastaan Marshallin Super Vibe:sta. Ihan hyvä stereochorus, säätövaraa riitti ja pysyi ainakin lattialla painonsa ja kumisen pohjansa ansiosta. Ainoa miinuspiste patterinvaihdon vaikeudelle.

 
Joo small clone on paras
...Tyhmyrin selässä soikoon keppi...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)