Aihe: Demon miksaus ja viimeistely?
1
Läpistö
15.01.2008 17:29:47
 
 
Olemme nyt saaneet bändin kanssa äänitettyä 4 biisin demon Korg D3200 -laitteella ja nyt on edessä kaikkien karmivin osuus, eli miksaaminen ja viimeistely. Oikeastaan miksauskin on aika hyvin hanskassa jo, mutta juurikin viimeistely ja ennen kaikkea kompressointi herättää kysymyksiä. Monella (esim. rummuissa) soittotatsi ei ole ollut kovin tasainen ja välillä tulee jotain todella koviakin peltejä/virveli-iskuja ns. "naamalle". Vaikka nämä miksaisikin mahdollisimman tasaiseksi, normalisointia +-0 on mahdotonta tehdä, koska aina jostain tulee joku korekampi peakki. Mikä neuvoksi?
Korgissa on mahdollista käyttää Master effectinä erilaisia kompuroita yms. Vai kannataisiko koko loppuhomma tehdä koneella (käytettävissä Kristal ja Reaper)? Kiitoksia.
Musiikki on välineurheilua.
Antti1
15.01.2008 17:58:36
Lähtökohtaisesti huonot suoritukset uusiksi tasan niin kauan, että toimii. Jos ei niin ei, sitten pistätte koneelle ja hierotte piikit kuminauhalla käsin kuntoon. Kompuraa sitten soundin takia ja liimaatte sillä paketin kasaan.
 
Jos tuntuu helpommalta miksata juttu raiturilla, niin editoidut raidat takas sinne ja rock on!
"Ei pidä ostaa halpaa jos haluaa kallista." - rosberg
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)