Aihe: Kokemuksia moniraitatallentimista?
1
zepeteus
19.01.2008 13:07:31
Rahiseeko jos aloitat tallennuksen raidalta 16 ja siitä sitten alaspäin?
 
Luo uusi projekti ja tallenna kaikkia inputteja vuorollaan raidalle 16, mikäli mahdollista. Näin selviää ainakin meneekö kaikista sisääntuloista tuolle raidalle ok. Samaten voisi testata toki muillekin raidoille, mutta ne eivät kaiketi aiheuttaneet ongelmia.
 
Voi olla vaikea hahmottaa onko vika fyysisessä signaalitiessä vai sitä ohjastelevassa digitaalissa, mutta alkua ainakin.
Alahuuli
22.01.2008 07:51:14
Ei auta. Testasin eri inputin kautta ja vielä aloittaen 16 kanavasta.
Sama kohina tai pikemmin jopa rätinä heti äänityksen alkaessa, säädöistä ei ollut kiinni, niitäkin tuli veivattua suuntaan jos toiseen. Tosin mulla oli nyt NT-1 kokeiltavana, enkä tuntenut sen ominaisuuksia. Täytin siis muutkin raidat niiden toimiessa taas moitteetta. Kaikkien 16 raidan ollessa täynnä, kokeilin avata uudelleen 16 kanavaa äänittääkseni (jos vaikka kuitenkin "vika ois käyttäjässä"), mutta sama homma.
 
Tuo raituri jota käytän on Yamahan AW2816, sen kai pitäisi muuten olla ihan kunnon peli, vai?
anapena
22.01.2008 13:06:23
Tässä vaiheessa kannattais varmaan kysyä asiaa suoraan Yamahalta ja tutkia Yamahan support-sivut muutenkin.
zepeteus
26.01.2008 14:41:37
Ei auta. Testasin eri inputin kautta ja vielä aloittaen 16 kanavasta.
Sama kohina tai pikemmin jopa rätinä heti äänityksen alkaessa, säädöistä ei ollut kiinni, niitäkin tuli veivattua suuntaan jos toiseen...Täytin siis muutkin raidat niiden toimiessa taas moitteetta. Kaikkien 16 raidan ollessa täynnä, kokeilin avata uudelleen 16 kanavaa äänittääkseni (jos vaikka kuitenkin "vika ois käyttäjässä"), mutta sama homma.

 
Jos nyt ymmärsin ylläolevan oikein, tuo testi paljasti että nimenomaan (tallentavan)kanavan 16 routtauksessa on jotain hämminkiä ja tallennukseen valittu input ei vaikuta asiaan.
 
Jonkinnäköinen reitityskaavio auttaisi eteenpäin, ainakin Rolandin raitureille löytyy sellaisia, liekö Yamahankin manuaaleissa?
 
Esimerkiksi siirtämällä muille raidoille talletettua (häiriötöntä) tavaraa raidalle 16 ja toistamalla sitä eri reittejä voisi paljastaa onko vika jo ennen kovolle siirtymistä (etuaste, a/d-konversio) vai toistopuolella. Digitaalin lukuisat reititysvaihtoehdot eivät kuitenkaan helpota hakua ja Yamahan tekniseen tukeen täytyy kuitenkin viimeistään korjauksen merkeissä ottaa yhteyttä, Anapena ehdotti asiaa.
 
Kyllä, ymmärtääkseni AW2816 on asiallinen talletin luokassaan, vaikkei isoisensa AW4416 kaikkiin ominaisuuksiin pääsekään.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)