Aihe: Kappaleen tunnistus: D-molli, Maria
1
sakvaka
13.01.2008 17:58:37
Kuulin taannoin Classicradiosta jo toistamiseen tällaisen kappaleen. Sen nimeä en tiedä (miksei ne kerro koskaan niitä?), mutta tiedän varmasti, että tämä hyvin hidas kappale menee D-mollissa, siinä on cembalo- tai jousisäestys ja laulajina on 1-2 sopraanoa. Olettaisin, että se on aaria, 1570-1690-luvulta. Ensimmäiset sanat ovat tietääkseni "Sancta Maria" tai "Santa Maria" tai jotain siiten suuntaan.
 
Muistan kappaleesta vain 3 ensimmäistä tahtia, joten kirjoitin ne midi-tiedostoksi. Näytteessä on vain bassokuvio ja laulu. Laitoin tiedoston lintukodon jakorasiaan, jossa se säilyy enintään vuorokauden. Lisään huomenna tiedoston uudelleen, jos se on hävinnyt tällä välillä.
 
Linkki: http://www.lintukoto.net/muut/jakorasia/download.php?id=533039718
 
Toivon, että kuuntelisit näytteen, ja jos tietoa löytyy, kertoisit, mistä kappaleesta on kysymys ja kenen säveltäjän se on.
 
Kiitoksia etukäteen!
tayberry
24.01.2008 18:54:01
Eihän kyseessä vain ole Pergolesin Stabat Mater? Sopisi aika hyvin kuvaukseen.
sakvaka
24.01.2008 20:20:21
Eihän kyseessä vain ole Pergolesin Stabat Mater? Sopisi aika hyvin kuvaukseen.
 
Ei kyllä valitettavasti ole, vaikka samankaltainen onkin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)