Aihe: Spalted maple!!
1
herra47
04.01.2008 15:38:35
Haulla löysin jonkin verran juttua noista homeisista puista, mutta kukaan ei taida olla kokeillut tuollaisen tekoa?
 
Hauskoja metodeja kylläkin.. jugurtin ja piimän sivelyä ja maahan hautaamista, muovipussiin ja mehua sekaan jne!! Kiinnostais ihan hulluna rakentaa kitara jossa kansipuu olisi jotain tähän luokkaan http://www.espguitars.com/images/guitars/fx-400.jpg
 
Saakohan mistään ostettua tuollaista puuta vai pitääkö keväällä haudata vaahteralankku takapihalle ja kattoa syksyllä tulos. Loimuvaahteraa kyllä löytyisi nurkista jonkin verran, että voisin jopa uhrata yhden kitaran puut tollaseen hullutteluun.
Mike M. Hiirenloukku
04.01.2008 17:44:40
Saa. Jäsen Tim taisi joskus laittaa linkkiä ainakin yhteen ameriikkalaiseen puljuun josta voi puita tilata ja ainakin siellä muistaakseni oli "homepuuta" kaupan. Itse ajattelin kylläkin kokeilla piimää ja hautausta tulevaisuudessa. Onhan se itse tehty aina itsetehty. Kunhan et sitten meijän tontilta tule puita ylös kaivelemaan ;)
That's the spirit - Tuo on pirtua.
Estranged
04.01.2008 17:53:21
Torilla oli ainakin jokin aika sitten tuota "homepuuta" jollain myynnissä. En tiedä onko enää.
"I only know two kinds of people; those who obey me and those who die." -Chuck Norris
Numb
04.01.2008 17:57:15
 
 
Tuo "spalted" on alun perin seurausta siitä, että se puu saa sienitaudin. Vaahteralla on taipumus haaroa, ja ne haarat ottavat vettä, ja se puu siellä haaran lähellä saa tämän sienen.
 
Naapurin pihasta kaadettiin vaahtera, kun se oli niin spalted. Hyvä niin, ei tule lehdet enää meitin pihaan... Saunaa lämmitin sillä, kun naapuri lahjoitti.
 
Spaltedia saa aikaan toki. Sama sieni sen silloinkin tekee. Ja kannattaa pitää huoli, että se sieni on kuollut ennen kuin rakentaa soittimia.
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
Juzzu
04.01.2008 21:11:19
Gilmerwoodilla muistan nähneeni spalttia kaupan. Tiedä sitten onko nyt. Tilattukin sieltä on, joten kyllä puut perille tulee.
Aikanaan.
 
http://www.gilmerwood.com/
Hannu A
04.01.2008 23:41:40
 
 
Joo muakin kyllä kiinnostais kokeilla itse homehduttaa vaahteralankku... milläköhän tavalla saisi parhaan lopputuloksen ja kuinka kauan tuota lankkua tarvii pitää maan alla?
 
Mulla *unohtui* talveksi syksyllä kaadettu ja pätkitty koivunrunko pihalle lojumaan. seuraavana kesänä vetelin niitä paksumpia pöllejä halki nii oli komiannäköistä kuviota puun sisällä. aikaa oöisko mennyt 7-10 kk, jonka aikaa puut oli ulkona sään armoilla. (ja ihan hyvin muuten lämmittääkin vielä, eli ei ainakaan ihan sikana heikennä puun lämpöarvoa tuo "spalt" käsittely... tiedä sitten miten sointiin vaikuttaa)
 
Eli ei sen varmaan vuosikausia tarvitse olla haudassa, vielä luulisin vaan en tiedä, että tuollainen valmis "lankku" keräisi nopeammin kuviot itteensä kuin koko rungon paksuinen pölli
Basisti Jumalan armosta
Tim
05.01.2008 00:22:42
 
 
Jäsen Tim taisi joskus laittaa linkkiä ainakin yhteen ameriikkalaiseen puljuun josta voi puita tilata ja ainakin siellä muistaakseni oli "homepuuta" kaupan.
 
Juu tuolta tilasin yhden kannen. Tyytyväinen oon ollu. Tosin se oli quilttia. Tällä hetkellä ainakin aika heikko toi spalted valikoima.
http://www.3dhardwoods.com/4dwoods.html
 
Tosin tossa sun kuvan kitarassa taitaa olla vaan joku ohut viilu sitä 'kansi'puuta. Yleensä puista löytyy helpommin viiluna noita hienoja kuvioita, ja tietysti halvemmalla, mutta toi spaltti voi olla siitä hankala, ettei se oikein ton homeen takia pysy kasassa kovin ohuena. Ainakin jotain tommosta puhuvat foorumeilla. Tietty joku tommonen kitarafirma voi jotain erikoistilata.
fox
05.01.2008 00:35:04
 
 
Yleensä puista löytyy helpommin viiluna noita hienoja kuvioita, ja tietysti halvemmalla, mutta toi spaltti voi olla siitä hankala, ettei se oikein ton homeen takia pysy kasassa kovin ohuena..
 
Ei varmasti, koskapa se on sienirihmaston "syömää" kuivalaho-puuta.. Toki vekkulia kuvioa tulee siihen, sitä sitten tiedä, onko millaiset akustiset ominaisuudet, varmaankin ainakaan yhtä "kirkassoundinen" ei oo kuin tavallinen vaahtera. Vanha kansa ja kokeneet oldschool-kirvesmiehet tuollasta koivua nimittivät "pekkaantuneeksi" ja ei sen taivutuskestävyys oikein mistään kotoisin enää ollut, samoin oli helposti lohkeilevaa.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Ketjukuula
07.01.2008 20:44:33
juu miekin tuos kävin kattoo mitä varastosta löyty. ja löyty iso pölkky koivua jossa on vähän tuota lahon näköstä, loimukoivua ja visakoivua, ja vielä linnunsilmäkuviotakin vähän. ja yhtä kovaa kuin normaalikin koivu. ajattelin kitarankannen tehdä sais aika mukavan näköisen:)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)