Aihe: SD Custom/'59 vs. Live Wire Dave Mustaine + ääninäytteitä
1
Swan
15.12.2007 17:11:16 (muokattu 15.12.2007 20:17:51)
Tilailin tuossa reilu kuukausi sitten Flying V:hen Seymour Duncanin Live Wire Dave Mustaine -mikkisetin muokatakseni kepin yksinomaan metallikäyttöön. Ennestään kitarassa oli Custom/'59-setti kera Ibanezin SZ-sarjasta tutun kytkennän, joka toimi loistavasti meikäläisen tarkoituksiin. Strato kuitenkin tekee tulojaan, joten näillä asetuksilla Flying V jäisi väliinputoajaksi.
 
Nyt kun viimein sain inspiraation kolvata mikit kiinni, niin parin tunnin päänraaputtelusession jälkeen jänskätti hieman, sillä tämä oli ensimmäinen kosketukseni aktiivimikkeihin. Kuitenkin kun löin kitaran ensimmäisen kerran vahvariin kiinni, ja huomasin kaiken pelaavan toivotulla tavalla, suupielet kääntyivät väkisin hymyyn. Kuunnelkaa vaikka itse:
 
http://koti.phnet.fi/swan/sd_custom_bridge_dirty.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_bridge_dirty.mp3
 
http://koti.phnet.fi/swan/sd_custom_bridge_clean.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_bridge_clean.mp3
 
http://koti.phnet.fi/swan/sd_59_neck_dirty.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_neck_dirty.mp3
 
http://koti.phnet.fi/swan/sd_59_neck_clean.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_neck_clean.mp3
 
Yllätys oli melkoinen, sillä jopa puhtaat saundit vaikuttivat parantuneen ihan hemmetisti. Paljon kirkkaammat ja tasaisemmat jopa tallamikillä, jonka odotin kyllä puskevan puhtaankin kanavan särölle. En tiedä sitten, miten muut vahvarit reagoivat, mutta Peavey pysyi kiltisti puhtaana. Ulostuloa näissä kyllä on selkeästi enemmän, minkä huomasi puhtaan kanavan kovemmasta volyymista verrattuna aiempaan mikkisettiin. Säröistä tuskin tarvitsee edes mainita, että parempaan suuntaan mentiin.
 
Kaikki clipit on siis äänitetty Peavey Classic 50:llä Engl E212V-kaapin läpi. Alemman kartion edessä on Shure SM57 ihan pikkuisen vinossa. Vahvarista on kaikki EQ:t puolessavälissä, kuten myös särökanavan pre gain. Yhtään en ole jälkikäsittelyä tehnyt, ellei Cubasen normalizea lasketa.
 
EDIT:
 
http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_both_clean.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/hangar.mp3
Once Lady Yuna fixes her hair, we leave.
>-)))> #26
S.M.A.K.
pekurides
15.12.2007 18:13:58
 
 
Vielä kun saisit High-gain klipin aikaseksi... muuten hyvä.
 
En kyllä itse osannut vielä suosikkiani valita.
Tunteella päin vittua.
lärviapina
15.12.2007 18:16:02
Pirun hyvää infoa...Näitä pitäs olla lisää!!
nuo puhtaathan kuulostaa mainioilta nuilla live wireillä....säröistä puhumattakaan ja muka passiivit parempia puhtaille....hah:)
Vielä jos sais clipin, jossa kaula- että tallamikki ovat päällä yhtäaikaa
varteenotettava vaihtoehto nuo mustainet seuraavan mikkivaihdoksen koittaessa!
 
vaivasta ja infosta saat plussan
Wolfie
15.12.2007 18:23:54
Ohhoh. Selkeä ero todellakin. Se, kumpi on sitten parempi, on kuulijan korvien välissä. Kumpikin toimii hyvin, mutta ei minulle ainakaan kumpikaan noussut yli toisen. Tutustumisen arvoinen saattaisi olla tuo Mustaine-setti kuitenkin.
Mitään allekirjoituksia/sooloja/ajatuksia tarvita...
Boge
15.12.2007 18:29:35
Saako noita mikkejä mustainen mikkejä ollenkaan mustana? Voisitko räpsästä pari kuvaa miltä näyttävät kitarassa.
Team Shocker!
Swan
15.12.2007 19:32:50 (muokattu 15.12.2007 20:19:26)
Kiitoksia palautteesta! Pyrin toteuttamaan toiveita nyt kun tässä kamat on hetken aikaa toimintavalmiina.
 
Tässä on röytämällä läpimenty Hangar 18. Soitan vain päällimmäisenä kuuluvan raidan Flygärillä, kaikki stemmat tulee taustanauhalta: http://koti.phnet.fi/swan/hangar.mp3
 
EDIT: Hyi että on muuten epiksessä!
 
Molempien mikkien näytteet jätin sen takia laittamatta, koska Custom/'59-setillä oli käytössä Ibanezin SZ-sarjalaisista tuttu kytkentä, jossa molemmat mikit puolittuvat, ja jäljelle jäävät kelat menevät vastavaiheeseen. Saundi on siis lähempänä Stratoa, eli ihan erilainen kuin tässä: http://koti.phnet.fi/swan/sd_mustaine_both_clean.mp3
 
En saa otettua sellaisia kuvia, joissa näkyisi, miltä mikit oikeasti näyttävät. Salama peittää kiillon, ja ilman ei näy mitään. :) Jäsen Werdellä on kuva, jossa näkyy suurinpiirtein mikkien ulkonäkö: http://muusikoiden.net/dyn/users/32228.jpg
Once Lady Yuna fixes her hair, we leave.
>-)))> #26
S.M.A.K.
Swan
01.01.2008 22:13:44
Ei viitsi uutta ketjua tehdä, joten laitetaan tähän nämä. Vaihdoin Tokain kaulaan Gibson P-94R:n tilalle DiMarzio Bluesbuckerin:
 
http://koti.phnet.fi/swan/gibson_p94_neck_clean.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/dimarzio_bluesbucker_neck_clean.mp3
 
http://koti.phnet.fi/swan/gibson_p94_neck_dirty.mp3
http://koti.phnet.fi/swan/dimarzio_bluesbucker_neck_dirty.mp3
 
Kuten huomata saattaa, erot eivät ole yhtään niin selkeät kuin ketjun varsinaisten vertailukohteiden kanssa. Pidän silti Bluesbuckerin vastaisuudessa kitarassa kiinni, koska jos ei muuta, ainakin se on hurinaton. Suurin miinus siinä on ulkonäkö: se on mattamusta, kun taas tallassa oleva Duncan '59 Model on kiiltävän musta. Onpahan ainakin yksi syy jatkaa GAS:ia, ja vaihtaa joskus DiMarzio PAF tuohon. =)
 
Huomatkaa kitaroiden sointiero! Gibassa '59 Model ei soi yhtään niin lujaa kuin nuo kaksi Tokaissa. Vahvistimen säädöt ja mikitys olivat siis samat.
Once Lady Yuna fixes her hair, we leave.
>-)))> #26
S.M.A.K.
Bookkeeper
02.01.2008 14:30:00
Melko iso muutos soundiin kieltämättä. Minun korvaani Custom/59 setti miellyttää enemmän - "less is more" tulee mieleen kun noita kuuntelee :-) Mites dynamiikka...vastaako Mustaine-setti kuinka hyvin pikkaustekniikkaan yms? Mielestäni kummallakaan tallamikillä ei irtoa (hyvää) puhdasta saundia, mutta toisaalta sama homma esim. JB:n ja Custom Customin kanssa.
 
Plussaa ääninäytteistä, ja hieno homma että olet itse tyytyväinen uuteen mikkisettiin!
"I am like a cross between Hendrix and Mozart...only better!" - Siggi Björnstrupp
Swan
02.01.2008 14:44:49
Melko iso muutos soundiin kieltämättä. Minun korvaani Custom/59 setti miellyttää enemmän - "less is more" tulee mieleen kun noita kuuntelee :-) Mites dynamiikka...vastaako Mustaine-setti kuinka hyvin pikkaustekniikkaan yms? Mielestäni kummallakaan tallamikillä ei irtoa (hyvää) puhdasta saundia, mutta toisaalta sama homma esim. JB:n ja Custom Customin kanssa.
 
Plussaa ääninäytteistä, ja hieno homma että olet itse tyytyväinen uuteen mikkisettiin!

 
Juu, kiitos kiitos. Sanotaan näin, että en edes hakenut Mustaineilta mitään Midaksen kosketusta. Flying V on meitin armas hewitikku, ja monimuotoisempaan menoon on muut soittimet sitten. Eivät nuo tosiaan erityisen dynaamiset ainakaan 9V jännitteellä ole, mutta eivät ne myöskään meikäläisestä parempaa soittajaa tee. Joka nuotti siis kuuluu, vääräkin. =)
Once Lady Yuna fixes her hair, we leave.
>-)))> #26
S.M.A.K.
dk2mes
02.01.2008 17:10:48
Minusta tuo hangar oli aika tukkoisen kuuloinen. En ole kylläkään mikään mikkinero..
Swan
02.01.2008 21:37:25
Minusta tuo hangar oli aika tukkoisen kuuloinen. En ole kylläkään mikään mikkinero..
 
On se kieltämättä. Meinaa mennä Pihvi tukkoon näillä ulostuloilla. Kokeilen jossain vaiheessa Blackstarin kanssa uusiksi.
Once Lady Yuna fixes her hair, we leave.
>-)))> #26
S.M.A.K.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)