Aihe: Etsiskelen sopivaa syntikkaa
1
heather
28.12.2007 01:51:41
Hei!
 
Olen aloittanut pianon soiton viitisen vuotta sitten ja nyt haluaisin hommata itselleni myös syntikan. En missään nimessä aio maksaa mistään ihan pilipali-laitteesta, vaan tahdon kunnollisen laatusoittimen. Isin kukkaron nyörit antavat aika reippaasti myöten, joten soittimeen, ständiin, piuhoihin ja pedaaliin on varattu yhteensä 4000 e. Synakosketus pitäisi soittimessa olla ja mahdollisimman paljon koskettimia!
 
Sellainen vielä, että laitteen pitäisi olla mahdollisimman helppokäyttöinen ja yksinkertainen, jotta tällainen naisen alkukin siitä jotain ymmärtää. Eli siis kaikki mitä noista kerrotte, niin mahdollisimman yksinkertaisesti ja selkeästi, kiitos. ;)
 
-heather
Puppet
28.12.2007 03:53:10 (muokattu 28.12.2007 03:57:54)
Johan haasteen laitoit, kun yleensä noissa arvokkaissa laatusoittimissa on kauheasti kaikkea erikoista ominaisuutta, mutta yritetää sua auttaa.
 
Kerroppa iha ensimmäisenä, että minkä tyylistä musiikkia pääasiassa soitat..? Millaisia ääniä tarvitset eniten? (Piano, Urku, Jousi yms.)
 
Onko tarkoitus nimenomaan hankkia yksi soitin ja sillä selvä vai olisiko mahdollista hankkia kaksi syntikkaa ja niille kaksitasoinen teline? Usein, jos on suhteellisen reilusti rahaa käytettävissä, niin voi saada paremman ratkaisun kahdella hyvällä synalla, kuin yhdellä superkalliilla ;)
 
Kaikki 88-koskettimiset synat taitaa olla painotetuilla (piano)koskettimilla, joten 76-kosketinta on se mahdollisimman paljon :)
 
Näin alkuun muutamia varmasti laadukkaita ja monipuolisia työasemia:
http://www.thomann.de/fi/korg_m373_workstation.htm
http://www.thomann.de/fi/yamaha_motif_xs_7.htm
 
Jos musatyyli on yhtään pop/rock -suuntainen ja ehkä bändisoitto mielessä, niin mä ostaisin kaksi soitinta. Toisella niitä syntikkaääniä (padeja, jousia, kelloja, kuoroja, liidejä yms.) kevyillä koskettimilla ja toinen, jossa puolipainotetut tai painotetut koskettimet ja sillä sitten pianot, roadsit, clavit, ehkä urut yms.
 
Mutta vastaile noihin alussa mainitsemiini kysymyksiin, niin sitten osataan auttaa paljon enemmän :)
 
EDIT: Niin ja tärkein asia mun mielestä noin arvokkaiden soittimien ostamisessa on se, että vaikka täällä annettaisiin millaisia neuvoja ja vaihtoehtoja, niin käy itse liikkeessä testaamassa ja vertailemassa, ettet tilaa summa mutikassa mistään nettikaupoista. (Nuo thomann-linkit on vaan mulle kätevin tapa linkittää infot noista tuotteista, koska niitä pystyy nopeasti jo vähän vertailemaan ja näkee sen hintatason samalla). Kuitenkin sun täytyy siitä soittimesta pitää, koska sä sitä käytätkin.
And surely we'll have such good time
Titares
28.12.2007 11:36:55 (muokattu 29.12.2007 08:21:15)
Ehdotan seuraavia:
 
Yamaha Tyros-2
- soveltuu hyvin traditionaaliseen musiikkiin ja sekä yksin- että bändisoittoon
- erinomaiset tyylit ja aidot soitinäänet
- vain 61 kosketinta
- helppokäyttöinen!!
- Yamahan arranger keyboardien lippulaiva
 
http://www.yamaha-europe.com/yamaha … /10_portatone_psr_series/index.html
 
http://www.yamaha-europe.com/yamaha … nthesizer/10_synthesizer/index.html
 
Korg M3 + Radias
- soveltuu hyvin poppiin ja rokkiin sekä bändikäyttöön
- monipuolinen syntetisaattori + Karma, mutta myös aitoja soittimia kuten piano
- 61, 73 tai 88 kosketinta
- Korg Triton-sarjan seuraaja
- Korgin paras syna Oasyksen jälkeen
 
http://www.korg.co.uk/products/workstations/m3/ws_m3.asp
 
Ensimmäistä voi kokeilla F-Musiikissa (http://www.f-musiikki.fi/tuotteet.p … aaryhma=Pianot+ja+kosketinsoittimet) ja toista tn. DLX-musiikissa (http://www.dlxmusic.fi/). Kilpailukykyiset hinnat löytyvät T-kaupasta (www.thomann.de), mutta takuun ja mahdollisten korjausten vuoksi kannattaa ehdottomasti ostaa Suomesta.
 
Jos etsit nimenomaan syntetisaattoria ja vasta toissijaisesti aitojen soitinten ääniä, niin sitten se on mielestäni Korg M3 & Radias -combo. Analogiasynapuolella itse ottaisin Alesis Andromedan (http://www.alesis.com/product.php?id=10) tai Dave Smithin Prophet'08:n (http://www.davesmithinstruments.com/products/p8/). Ainoaksi soittimeksi en kuitenkaan ottaisi kumpaakaan vimeksimainituista, vaan niiden lisäksi vaikka Tyros-2:n, jonka olen kotistudiossani todennut erittäin mukavaksi, hauskaksi ja kaikin puolin tasokkaaksi soittimeksi.
 
Rolandillakin on todella hyviä synia:
 
http://www.roland.fi/New%20Pages/tu … _cat_2007/kosk_soit/keyb_index.html
 
Kokeile, kuuntele ja ota sellainen, jonka äänistä pidät. Minusta valintaperusteena kannattaa pitää seuraavaa: Ellei valmistaja ole saanut aikaan täysin tyydyttävältä kuulostavia demoja, on epätodennäköistä, että itse voisit saada ainakaan helposti aikaan parempaa jälkeä. Älä siis edes harkitse sellaista, jonka demot eivät alkuun innosta ja kuulosta hyviltä myös pidemmän päälle. Mainitsemani analogiasynat esimerksi saattaisivat tuottaa pettymyksen, koska ne saattavat aina kuulostaa jotenkin samalta - päinvastoin kuin esim. Tyros-2, jonka äänimaailma kattaa hyvin monenlaisia eri soittimia ja valmiita efektejä.
 
Käyttäjien mielipiteitä kannattaa myös silmäillä:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Keyboard+And+MIDI
tarmo
28.12.2007 14:45:43
Huippusynat maksaa maks 2000-3000 egee. Parhaimmat ständit 100-180. Kannattaa käydä isoissa liikkeissä, joissa monipuolinen valikoima, kokeilemassa. Korgit löytyy DLX musiikista Helsingissä, Yammut F-musiikista ja Rolandia löytyy vissiin musakaupasta. Kurzweiliä näkyis tuovan maahan Carbon music, mutta vielä ei ainakaan taida olla tuotteita hyllyssä.
 
Clavian Nord Stage compactia löytyy puolipainotetulla kiipparilla, joten senkin voit testata, mutta se on täysin eri tyyppinen, kuin Motifit ja korgin työasemat yms...
 
Itse tekisin sun tilanteessa niin, että pyrkisin selvittäisin mitä kaikkea tarvitsen. Ts. millaista musaa soitan, millaiset soundit miellyttää. Eka syna ei ole koskaan viimeinen, ja vasta tutustuttuasi laitteeseen kunnolla, osaat haluta parempaa/enemmän/toisenlaista.
 
Itse en ostaisi Tyrosta, vaikka se onkin monipuolinen syna. En tarvitse mitään säestysautomatiikkaa tms, ja laite on muutenkin enemmän onemanband -osastoa, kuin vaikkapa motifit. Jos sinä puolestasi haluat juuri kiipparin, jolla voit säestää omaa soittoasi tms. on Tyros (II) varmasti parhaita markkinoilla olevia vaihtoehtoja.
 
Tyroksessa on hyvä kiippari, ja Motif XS -sarjassa on sama koskettimisto. Se on loistavimmasta päästä, joten jos voisin valita, ottaisin Motif XS:n. Käyttöliittymä on helppo, joka tarkoittaa mm sitä, että voit saada isolle näytölle soundilistan jokaisesta eri soitinryhmästä, ja saada sitä kautta käsityksen laitteesi soundeista ja niiden eroista. Myös efektit (kuten kaiku, särö, chorus jne.) on havainnollisesti säädettävissä. Tämä on huomattavasti helpompaa, kuin tutkia joitakin saamarin kaavioita, mitä yamahan synat tähän asti on sisältänyt...

Jotta voisit itse muodostaa käsityksesi, tässä lista, josta minä valitsisin, jos joituisin taas valitsemaan. Tyylilajeja, joita työssäni kohtaan, ovat pop/rock/iskelmä/jazz (mutta tämä menee usein pianolla tai rhodesilla). Synaa käytän aina bändissä, joten valintakriteereinä ovat lähinnä monipuoliset soundit, käytettävyyden helppous ja hyvä koskettimisto. Näissä on mahdollisuus valita versio, jossa on 76 kosketinta, joka taitaa olla pisin synakoskettimisto, kuten edellä jo mainittiinkin.
 
http://www.roland.com/products/en/Fantom-X7/
 
http://www.thomann.de/fi/yamaha_motif_xs_7.htm
 
http://www.korg.com/gear/prod_info.asp?a_prod_no=M3&category_id=1
 
http://www.clavia.se/main.asp?tm=Pr … pm=Nord_Stage&clnsm=Information
 
Kolme ekaa on yleistyöasemia, vika ehkä enemmänkin tiettyjä klassikkosoundeja haluavan vaihtoehto. Ihan kaikentyylisissä bändeissä näitä näkee käytettävän.
 
Viimeisimpänä, mutta ei vähäisimpänä haluaisin tuoda esille sen pointin, että 4000 tonnia ensisynaan on riittävästi, ehkä jopa liikaa. Ymmärrän toki, että se on yläraja, mutta huomioisin senkin, että uutena ostetun synan arvo laskee äkkiä. Jos et olekaan tyytyväinen hankintaasi, tuskin saat sitä jälleenmyytyä ilman, että ottaisit takkiisi n. 300-500 euroa. Itse laittaisin synaan maks 2500 euroa (jolla saa lähes mitä tahansa - huom listahintoja ei maksa käytännössä kukaan. Esim käteiskaupassa saattaa hinta tippua jo 10 %) ja tutustuisin siihen hyvin. Jos en olisikaan tyytyväinen, vaihtaisin synaa, mutta tällä kertaa tietäisin jo aika paljon paremmin, mitä etsisin.
BubbleBob
28.12.2007 18:08:30
 
 
Etsitkö soitinta, vai "vatkaa, vispaa ja viipaloi" työasemaa kuten Tyros ?
Haluatko syntikan jossa äänen luonti- ja käsittelyominaisuudet ovat huippuluokkaa, vai soittimen jossa on mahdollisimman paljon luonnollisia soitinääniä valmiina (kuten piano, viulu, puhaltimia,..) ?
Tällaisia vaihtoehtokysymyksiä voi tehdä lisää ja näin saa parhaiten haarukoitua "sen oikean" !
Floating out of the Screen..
ManuMäkinen
29.12.2007 11:13:44
Offtopiccia: Mitä hyötyä tuosta radias exb:stä on m3:sesssa? Mä en tiedä mitään mitä noi mmt ja 24 voice tarkoitttaa : )
Titares
29.12.2007 16:47:52 (muokattu 29.12.2007 16:48:35)
Se on toinen ja erilainen syntetisaattori. Pitkään M3-kiippariin mahtuu molemmat synat nuppeineen kaikkineen vierekkäin. EXB = EXpansion Board eli lisäkortti. 24-ääninen.
teroyk
29.12.2007 17:34:43
Jos kerran rahaa on, niin kannattaa tsekata Kurzweilejä:
http://www.kurzweilmusicsystems.com/ProductList.php?cat=13
heather
29.12.2007 23:01:05
Ensiksi kiitos kaikille vastanneille: Apua löytyi. Todennäköisesti soittimeni tulee olemaan Motif tai Triton. Pitää tosiaan käydä koittelemassa, että miltä ne tuntuu.
 
Joku kyseli mihin tarkoitukseen syna tulisi: Noh, kavereiden kanssa on tässä aloitteilla semmonen bändi, joka näillä näkymin soittaisi melodista ja sinfonista metallia. Eli jouset ja piano olisi ainakin käytössä. Toisaalta myös omien biisien teko kiinnostaa hieman, joten sellainenkin pitäisi sujua helposti.
 
Ja koska olen vasta aloitteleva synisti, niin miusta tuntuu vähän siltä, että yksi syna olisi näin alkuun se sopivin. Varsinkin, kun ottaa huomioon, että se yksikin kappale vie aikamoisen tilan huoneestani.
 
Kiitos vielä!
 
-heather
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)