Aihe: Paras tapa äänittä pelkästään rumpuja
1
Monosentie
25.12.2007 13:58:09
Neuvoa tarvitaan! Tuli hankittua rumpumikit, ja nyt tahtoisin päästä äänittelemän/testailemaan niitä. Ilmeisesti tarvitsen jonkinlaisen mikserin säätöjä varten, jotta voin äänittää soundit itselleni testaillessani. Mikä olisi halvin tapa tehdä näin? Haluaisin hankkia ko laitteison itselleni omaan käyttöön.
Velli
25.12.2007 14:38:43
Halvin tapa lienee hommata jokin behringerin romumikseri, laittaa mikit siihen kiinni ja vaikka tape outista vetää signaali minidisciin, nauhoittavaan cd-soittimeen, kasettideckiin tms. nauhoitusvälineeseen.
Kailis
26.12.2007 20:32:17
 
 
Kokeile, kokeile ja kokeile. Overeiden asettelussa yritä saada ne yhtä etäälle snaresta ja basarista jotta stereokuva ei kuse. Varsinkin snaren mikityksessä kannattaa kokeilla aika rohkeastikin. Yleensä voitaisiin ajatella että stereopari, oli sitten overhead tai jotain muuta, on se tärkein ja määräävin. Kokeile aluksi vaikka neljällä mikillä; basari, snare ja overit. Overeita suuntaamalla ja sijoittelemalla voit vaikuttaa siihen miten ne poimii tomit/symbaalit. Tämä on yksinkertainen tapa. Sitten kun haluat ruveta kiristelemään hampaitasi ja tomiesi virityspultteja, mikitä kaikki tomit.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)