Aihe: Joulu tulee!
1
Peku911
17.12.2007 20:30:25
Elikkäs laitan tänne tämmösen ehkä typeränkin, mutta kuitenkin, että mikäs se on paras joululaulu?
 
Mutta sitten on ihan asiaakin, että kun voisi tietenkin joulun kunniaksi vähän opetella noita biisejäkin, niin millä tyylillä tämmösiä suorastaan hartaita lauluja kannattaisi soittaa, että saisi ihmisten silmät pyörälle. Ajattelin että jonkun laista näppäilyä voisi harrastaa tälläisessa, mutta onko jtn huippuneuvoja?
myrskyorkku
17.12.2007 20:40:57
Joululaulust on yleensä aika simppeleitä, niistä on suht helppo tehdä sointumelodiasovituksia. Jos osaa.
Peku911
17.12.2007 20:48:47 (muokattu 17.12.2007 20:51:07)
Joululaulust on yleensä aika simppeleitä, niistä on suht helppo tehdä sointumelodiasovituksia. Jos osaa.
 
No varmasti saatoit havaita, että olen tälläisissä jutuissa aivan "noviisi", joten apua kaipaisin, juuri näihin asioihin.
 
Tai siis ymmärrän, mistä on kyse, mutta miten kannattaisi lähteä hakemaan että mitä säveliä alkaa ottamaan vaikka komppauksen mukaan?
Crashy
17.12.2007 21:13:27
Tonttujen jouluyö. Elikkäs tää "tiptaptiptaptipetipe..". :D siitä vaan harjotteleen :P
"What is it about Guns N' Roses that makes it different to other bands?" "Shit..I guess we just fuckin'..you know..like..fuckin'.." -Slash
Stalkah
17.12.2007 21:20:25
 
 
maidenin Still life tai Revelations. sain levyn monta vuotta takaperin jouluna, tulee joulufiilikset mieleen aina kun kuuntelee, varsinkin näitä kahta kappaletta!
Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että jättikyrpae johdattelee meidät ja tukiryhmämme kohti hyvinvoivan yhteiskunnan rinnalle muodostuneita epäkohtia.
Retard1
17.12.2007 21:51:06
Joulupuu On Rakennettu melodia on helppo soittaa (ei ole vaikea opetella korvakuulolta tätä, itse opettelin nuoteista)
Luoti pähkinä on jumala
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)