Aihe: Vuoden 2007 high lightsit
1 2 3
okoranta
12.12.2007 21:30:24
 
 
1. Pitkäaikaisen lempiyhtyeeni eli Musen näkeminen livenä lokakuussa.
2. Phank the Pygmi.
3. Aloitin soitinrakennuskurssit
4. Soundimieltymykset vuosien takaisten kamarumban jälkeen löytynyt. Ei tietysti täysin, mutta suunta on tiedossa.
Maksan mielummin hyvästä soittimesta kuin merkistä Phank-Faniklubi #1
ensivian
12.12.2007 21:38:20
 
 
1) Aloitin basson soiton (Woooooo!)
2) Musen keikka Hki:n jäähallissa
3) Kitaran vaihtaminen bassoon tuntuu päivä päivältä entistä hauskemmalta ratkaisulta.
 
...jos vielä tämän vuoden puolella saan sen noin 4kk maailmalla roikkuneen kaappini niin lisätään se sitten tuohon.
Karlsson
12.12.2007 21:57:26
No jos noita Jukin linkittämän ketjun tavoitteita katsoo, niin ei, ei ole korvan eteen tehty kyllä mitään. Kamarunkkaus sen sijaan on vähentynyt kummasti. Tai ainakin siirtynyt bassopuolelta johonkin muualle.
 
Noin muuten korkealle voisin rankata sen, että olen päässyt enenevissä määrin heilumaan kontran varressa. Ja nähdyistä keikoista The Whon sellaisen, oli kova.
"Jos tämä on sivistystä, antakaa minulle barbaria." -Wagner
Antti K.
12.12.2007 22:49:12
Soitantapuolella se oli kyllä Suomussalmi rock 2007: sain soittaa syntymäkunnan ensimmäisessä rock-bändissä bassoa (alkuperäinen basisti oli mukana, mutta hää skulaa skittaa (Telecasteria) nykyjään enempi). Itse aloitin soittamisen kymmenkunta vuotta myöhemmin kuin pojat, mutta toki habitukseltani sovin porukkaan kuin nyrkki silmään. Kiitos vaan pojille luottamuksesta.
 
Vakibändin kanssa on sitten heitetty muutama keikka ja vähän reenattu (paino sanalla vähän).
 
Taitopuolella ei mitään ole tapahtunut moniin moniin vuosiin. Eikä tapahdu. Kun nyt sais ykkösen kohdalleen ja silleen... Kieltämättä voimaa tartteis sormiin, jotta jaksais soittaa irvistelemättä Get Onin ja Roadrunnerin peräkkäin. "Tässä vaiheessa suomalainen soittaja..." "Jätkät sanoo studiolla että kädet puutuu..."
 
Kamapuolella pistin lihoiksi ylimääräisiä bassoja, nyt on pitopelit jäljellä. Vahvistinpuolella sain vuonna 2006 putkiherätyksen ja loppukesästä sain Ampeg läjäni kasaan, ja eiköhän se ole siinä.
 
Ajankäytöstä sen verran, että kyllä tekniikka kehittyisi jos riplais bassolla skaaloja senkin ajan kun roikkuu täällä mnetissä! ;-)
Kauneus on katsojan silmissä ja soundi on soittajan korvissa!
PnukBassist
13.12.2007 09:37:31
 
 
Onhan tuota ollut kaikenlaista tänäkin vuonna, nämä ollu eniten lystiä varmaan:
 
-Valmistuin koulusta & sain heti töitä
-Beastie Boys, Björk, Muse ja kaikki muut hyvät hyvät bändit Puolan Opener-festareilla
-Ikioma festari Pottupeltorock onnistui enemmän kuin hyvin, kiitos hyvien kavereiden ja hyvän yhteishengen. Ensi vuonna uudestaan.
-NOFX Tampereella
-Uusi bändi, josta saattaa jopa tulla jotakin
 
Ollu kyllä hieno vuosi tää.
Well, I woke up Sunday morning With no way to hold my head that didn't hurt. And the beer I had for breakfast wasn't bad, So I had one more for dessert.
Johannes_t
13.12.2007 10:00:40
 
 
Euroviisut oli kiva kokemus, pari mukavaa studioreissua, bassosoolon sm-skabat ja ja, kai ne siinä ne hailaitsit oli. Eiku joo, Lee Sklarin kanssa turiseminen oli oikein mukavaa!
Värinä
13.12.2007 14:27:35
Itselläkin vuoden musiikilliset kohokohdat liittyvät festareihin. Ensimmäinen oli vappuna kämppisten kanssa kerrostaloämpässä järjestetty vappuriento. Kolme bändiä plus reilusti muuta musisointia loppuillasta, kaljateltta, screeni päälavan vieressä ja porukkaakin ilmaantu mukavasti. Oli se noin 100 neliötä aika tiukassa parhaimmillaan. Ulkomailta astikin oli festarivieraita. Eikä naapurit edes valittaneet, vaikka oli sentään sähkökitaroita ja yhdellä bändillä paria rumpuakin.
 
Toinen kohokohta olikin sitten Ilosaarirockissa Calexicon keikka. Vaikka eivät All Systems Rediä soittaneetkaan...
 
Bassoa en ole oppinut soittaan yhtään sen paremmin.
Someone once said that life's like a cow, but I don't know how...
kallefuture
15.12.2007 11:42:07
 
 
Pääsin hyvään ryhmään (www.arizonatrain.net). Opettelin käyttämään tietokonetta ja lapsilta lainattua härpäkettä. Semmosella UX 2 Toneportilla säästää bensaa! Omia bassoraitoja voi lähettää studioon. Simoloituja soundeja mp 3:na. Mutta kuitenkin. Ei olis uskonu. Tähän on tultu. Oikeet bassokamat vaihtuivat sopivampiin muusikoiden.netin kierrätyksessä.
Lukuisia hyviä keikkoja menny ohi rahapulan tai esiintyjän sairastumisten ja kuolemantapausten takia. Viimeinen iso pettymys oli kun Wilko ja Norman Watt-Troy ei tullu. Kalle
Rumpupu
15.12.2007 15:25:47
-edistyin valovuoden soittajana, myös rumpalina
-pääsin soittamaan useammassa bändissä
-oli keikan tapaisia. Ei oikeita keikkoja, mutta melkein
-pari uutta halpisbassoa
-pääsin akasta eroon
 
...ei perkele, en muista nähneeni yhtään hyvää keikkaa koko vuonna... ehkä tuo Verneri Pohjola Kvartetti play Miles Davis oli ihan kiva. Jeputi.
blessed
15.12.2007 15:47:09 (muokattu 18.12.2007 10:54:18)
 
 
-terveys, ystävät, parisuhde yms. ei ongelmia, opinnot myös edennyt sujuvasti
 
-musapuolella nauhaton AV oli ehdottomasti vuoden ykkösjuttu. Sitä jaksaa hehkuttaa vieläkin, kun joku vaan uskaltautuu kysymään:). Eipä oo paljo nauhallisella tullu soitettua enää.
 
-keikoista ainut mainitsemisen arvoinen lienee jalometalli-festarit, siellä muutama todella positiivinen yllätys
 
edit. Kamalisäyksen ulkopuolinen vuoden tärkein musajuttu meinas unohtua, löysin nimittäin jazzin, sekä kuuntelu- että soittopuolella, ja tämä on taas innostanut treenaamaan:)
hollmi-5
15.12.2007 23:35:04 (muokattu 18.12.2007 08:28:50)
1) Police Globenissa. Bändi yllätti todella. Hieno veto kunnioitti alkuperäisiä biisejä ja laittoi mukaan kypsyyttä. Varsinkin Copeland loisti
 
2) Rush Areenalla. Parempi kuin Tukholmassa R30-rundilla. Herrat jaksoivat nauraa itselleen: Tom Sawyerin animaatio oli upea ja pitkästä aikaa uusi levykin on hyvä ja siltä tuli paljon materiaalia.
 
3) Genesis Stadionilla: Hieno keikka lavan edestä katsotuna. Bändi soitti kaiken ja oli inhimillinen. Huokauksia ja otsan kuivailemista biisien tauoilla. Tätä bändiä katselin ja kuuntelin 80-luvulla ja mietin, kuinka olisi upeaa nähdä livenä (The Police tottakai kuului samaan listaan ja Rushkin). Voi kun olisi ollut pimeää. Olisi se hieno valoshowkin näkynyt kunnolla.
Soundit, piuhat ja kajarit.
hemmo
16.12.2007 11:18:40
 
 
Mulle ei jäänyt kyllä juuri mitään mieleen, paitti nämä Sam Otherin salahäät.
Niinkö Särö. Ne vaan poseeraa. Selvästi on levy-yhtiä vaan hakenut netin avulla nättejä poikia ja ostanut niille soittimet. Etenkin se komppiryhmä.
vjvesa
16.12.2007 13:08:38
- Keikat Ilosaaressa ja Tavastialla, jotka tosin oli paskoja
- Levyn listasijoitus, joka itsessään ei paljon merkkaa. Perseen näyttö isoille lafkoille.
- Kännissä oleminen ja muu sekoilu.
- Soittokamapuolella todettu huomio: Ihan sama millä soittaa, paskalta kuulostaa kuitenkin.
- Keikoista jäi mieleen hatunnoston arvoiset suoritukset vanhoilta veteraaneilta Karanteenilta ja Pelle Miljoona & 1980:ltä.
Drink or Die
absqua
16.12.2007 16:39:20
Kuluvan vuoden ehdottomia huippukohtia
-koko joukko mahtavia keikkareissuja Suomessa ja vähän sen ulkopuolellakin
-tyttären (nyt 2v) kanssa tuli vietettyä runsaasti aikaa
-sain ilon tutustua muutamiin mielenkiintoisiin ihmisiin
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
TuoBass
16.12.2007 20:45:49
Omaa pohdintaa ei missään järjestyksessä:
 
1. Kokonaan uudet kamat, pikkucomboista siirryin nuppien ja kaappien ihmeelliseen maailmaan.
2. Rush Helsingissä.
3. Keikkaa.
4. Stevie Wonder-projekti Sami Saaren kanssa Kainuun Jazzkeväässä.
5. Valmistuminen konservatoriolta, loppukonsertti oli eilen!
6. Keikkaa!
7. Parin demon äänitykset. Niitä kun en ole paljoa tehnyt, niin on se aika jännää.
8. Läjä kivoja uusia efektejä joita on tullut jopa oikeasti käytettyä.
9. Soittajana on tullut taas kehityttyä hirmuisesti, onneksi. Parin eri rumpalin kanssa komppi jo kulkee.
10. Eräs orkesterini siirtyi coverhommista omien sävellysten pariin.
11. Sain uusia soittokavereita.
 
Oishan niitä varmaan enempikin, ensimmäiset mieleen juolahtaneet listasin tuohon.
Pääasiassa näyttää kivaa olleen, niitä surkeampia juttuja sitten joskus johonkin muualle.
ötzi
16.12.2007 21:25:17
Mitähän tähän nyt sanoisi, aika paikallaanpolkemista ollu tämä vuosi. Bändin kanssa saatiin eka keikka joka oli lähinnä noloa, opiskelut meni melko penkin alle ja nyt viimesen vuoden alussa otin ihteeni niskasta ja pistin ruotuun, monta kurssia jo uusittu ja muutamia vielä jälellä. kait se oman basson väsäys on jo jotain, sekin vasta alkutekijöissä mutta kuitenkin, ja sain ajokortin, ja menetin ja sain takaisin. Siinä se
Älä Turhaan Pelkää Nimeä
juici
17.12.2007 19:11:42
 
 
-Pari kunnon keikkaa cover-bändin kanssa.
-Kaverin soololevyn nauhoituksiin osallistuminen.
"Gummidusgaugobudgella gadselen gun maggara gelluu giugaan bäällä." -nuuskamuikkunen | Viimeinen Juhla tulossa pian.
hollstro
17.12.2007 23:36:10
 
 
Mun tän vuoden highlight on kyllä keikka Käpylän työväentalolla. Tilattiin soittamaan rokkia. Paikalla oli oikein mukava eläkeläisnäinen kyselemässä että mitä tanssimusaa me soietaan. Sanottiin että ei soiteta, kun rokkia. Rouvan suu oli vähän mutrussa kun hän kertoi että hän on varmaan nuorimpia yleisössä. Näin oli.
 
N0... ekabiisin aikana tultiin sanomaan kolmesti että voisiko soittaa hiljempaa. Soitettiin jo siinä vaiheessa niin hiljaa että V-drumien pädit lätisi jo kuuluvasti korviin. Loppukeikka vedettiin siljalinen hissimusaa hiljempaa. Ikimuistoinen oli se keikka.
 
Täällä hehkutettu Police Globenissa oli kovin ikinä. En olisi sitä etukäteen uskonut, ehkä juuri siksi.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
rattledad
18.12.2007 00:29:43
 
 
1) Keb Mo' järvenpäässä, mukana vanhan koulun basisti Reggie McBride.
http://www.kebmo.net/
http://www.bassplayer.com/article/having-done-somethin/Sep-06/23354
 
Petri Hakalalla vahvistettu Lännen Jukka -trio oli mukava nähdä samana iltapäivänä.
 
2) Nyt syksyllä Eric Bibbin soolokeikka oli loistava.
 
3) 2007 sain soittaa itse pari bassokeikkaa, muutaman akkarilla ja jopa lyhyen setin bluegrassia maniskalla. Bassoa pitäisi soittaa enemmän, hiukan päässyt vähätkin taidot ruostumaan.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)