Aihe: Fender ´65 Twin Custom 15 combo
1
anttipi
07.12.2007 01:10:26 (muokattu 07.12.2007 01:11:51)
 
 
Onkos tuollaisesta pelistä jollakulla kokemusta? Ei ainakaan hirveästi näy olevan liikenteessä käytettynä.
 
Olen harkinnut vaihtavani Blues Juniorin johonkin stydimpään comboon (sitten kun on rahaa, tietty). Blues Junior tuntuu menevän vähän tukkoon ja epäselväksi treeniolosuhteissa. Toi Twin Custom vaikuttaisi mun tarpeisiini sopivalta Fenkulta - 15" elementistä pitäisi kait tulla enemmän alapäätä, ja yläpää ei kuulemma ole niin räikeä kuin monissa 2x12" elementtisissä. Erilliselle särökanavalle mulla ei ole käyttöä.
 
Musatyylistä sen verran, että poprokkia väännetään ja komppikitaristin hommia hoitelen. Tällä hetkellä veivaan Squier Telellä. Kunhan Warmothilta Tele-aihio joskus tulee, niin lykkään keppiin SD:n Stacked-humpparit. Varmaan toimisi myös humppareiden kanssa toi Twin Custom?
 
E: Jaahas, mitähän tolle otsikolle tapahtu?? Eli siis Fender '65 Twin Custom on kyseessä.
Neptuna's Machine (melodista rockpoppia)
MadMatt
07.12.2007 07:38:25
 
 
Tuo 15" elementti ei välttämättä ole autuaaksi tekevä asia. Selkeää ja isoa soundia löytyy monista vaihtoehdoista. Kannattaa testata käytettynä löytyvät tavalliset twinit ja muut isommat fenkut. Hyviä twin tyyppisiä vahvistimia ovat esim. silverface pro reverbit joita näyttää olevan kitarapajassakin tarjolla peräti kaksin kappalein. Niitä ei saa tukkoon treeniolosuhteissa ja potkua löytyy blues junnun jälkeen aivan eri tavalla. Itselläni on super reverb 4x10" kartioilla jossa on todella tymäkät alapäät eikä mistään yläpään räikeydestä ole tietoakaan.
Nothin' but the blues
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)