Aihe: latenssia latenssia..
1
masi2
02.12.2007 00:15:36
Ostin näin joulun alla seuraavan äänikortin. http://www.oulunsoitinjatarvike.fi/kauppa/products.php?p=51d505
Siinä toivossa tietysti että saisin älykästä saudia purkitettua. (ei edellistä kokemusta)
Kortin mukana tuli Cubase LE ohjelma.
 
Tässä aikani midiä opetellessani siirryin äänittämään huonosaundista kitaraa suoraan toiseen analog in liitäntään. Huomasin että ääni tulee ikävästi myöhässä ymmärtääkseni syynä on latenssi? En ole vaan millään tajunnut miten sen saisi korjattua?
-septimisti-
02.12.2007 01:20:46
Kyseinen kortti on vallan mainio. Ilmeneekö tämä latenssi siis Cubase LE:ta käytettäessä?
 
Joka tapauksessa tämän latenssin saa poistettua niin, että valitset nyt sitten esimerkiksi cubasessa käyttöön E-MU:n ASIO-ajurit. Kulkevat siinä cubasen setting/options valikossa yksinkertaisesti nimellä "E-MU ASIO". Tämän jälkeen sieltä samaisesta Cubasen asetusvalikosta pitäisi löytyä jonkinlainen ASIO / BUFFER / LATENCY tjsp. säädin. Tästä säädät latency arvoksi esimerkiksi 5 tai 10 millisekuntia ja homman pitäisi olla kunnossa. Sama juttu kaikkien muiden softien kanssa.
 
Mielestäni E-MU:n asetuksista pitäisi jostain itsestäänkin löytyä suoraan tuo samainen latency-säätö, mutta en nyt jostain syystä ainakaan omalla koneellani nyt nopeasti kyseistä vitkutinta löytänyt. Kuitenkin, kun jossain softassa olet kerran säätänyt sen latency arvon tarpeeksi pieneksi, niin tämä vaikuttaa suoraan myös E-MU:n DSP mikserin toimintaan ja myös tämä mikseri alkaa kuulla äänet huomaamattoman pienellä viiveellä.
 
Kannattaa myös hakea E-MU:n sivuilta uusimmat ajuripäivitykset.
Avattu huone kaikille tampereen m.nettiläisille. Liity ihmeessä Linkki.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)