Aihe: Nightwish
1 2 3 4 554 55 56 57 58207 208 209 210 211
Twinkle
08.11.2007 23:32:39
Selittäkää tyhmälle mikä on autotune. Miten sitä käytetään ja mitä se tekee?
 
Lyhyesti, se korjaa laulun vireen oikeaan säveleen jos laulaja ei osu oikeaan säveleen. Käytännössä sillä tekee paljon, mutta todellisuudessa sillä ei pysty ihmeisiin.
aikavaikea
09.11.2007 07:20:37 (muokattu 09.11.2007 07:21:00)
Käytännössä sillä tekee paljon, mutta todellisuudessa sillä ei pysty ihmeisiin.
 
Mainiosti sanottu.
I got run over by truth one day. Didn't see the red light.
DaKiller
09.11.2007 08:36:56
 
 
Rockmusiikin taltiointi levylle on iät ja ajat ollut jonkin sortin huijausta.
 
Niin totta, niin tot-ta. Eikä tuo nyt koske pelkästään rockmusiikkia. Kyllähän kuuntelijoita harhautetaan tämän tästä eikä sillä ole paschankaan merkitystä, sillä levyllä ratkaisee vain tosiaan se lopputulos.
Johannes_t
09.11.2007 10:16:48
 
 
Ihan varmasti on ajettu sen perus autotunen läpi kaikki laulut tuolla levyllä.
 
Aivan varmasti onkin. Kuten kaikilla muillakin levyillä. Rummut on ajettu beat detectiven läpi ja kitarat/bassot editoitu muuten vaan.
 
Autotunea käytetään muuten myös klassisessa musiikissa nykyjään. Niin se maailma muuttuu.
 
Kannattaa muistaa, että levy edustaa itseään ja tekijäänsä ikuisesti, se on teos. Levyn tarkoituksena ei ole dokumentoida tekijänsä sen hetkistä live-kuntoa, vaan presentoida tekijänsä musiikillinen näkemys.
paavi
09.11.2007 13:36:02 (muokattu 09.11.2007 13:54:20)

Kannattaa muistaa, että levy edustaa itseään ja tekijäänsä ikuisesti, se on teos. Levyn tarkoituksena ei ole dokumentoida tekijänsä sen hetkistä live-kuntoa, vaan presentoida tekijänsä musiikillinen näkemys.

 
Kyllä, kyllä...mutta tää kaikenlainen korjaileminen on myös osa sitä musiikkia. Korjailulla peittyy alkuperästä tulkintaa aina. Tää on suurin negatiivinen puoli tämänpäiväisessä musiikissa (vaikkakin tää sama korjailu tietenkin myös osaltaa tekee musasta siistimpää, ehkä iskevämpää, vähemmän häiritsevää). Etenkin solistin kovakourainen korjailu vie musasta paljon pois. Tällä hetkellä pinnalla on sellasia "rock"-bändejä, joiden solistien osuuksista ei saa enää mitään selvää. Se on sellasta kivaa mössöä, josta ei voi sanoa oikein mitään. Vanhoilla levyillä tuntuu siltä, kuin laulaja laulais siinä vieressä juuri sillä hetkellä, juuri sinulle. Pieni avautuminen. :)
 
EDIT: oho, tää oli nightwish-ketju...ehkä vähän off-topic :) itse asiassa pidän tänhetkisestä NW:stä, mutta niilläkin toivoisin vähemmän muokattua ja taustalauluihin/kiipparimattoihin peitettyä laulua.
Unholy water /Sanguine addiction /Those silver bullets / A last blood benediction
Disposable
09.11.2007 14:59:26
Levyn tarkoituksena ei ole dokumentoida tekijänsä sen hetkistä live-kuntoa, vaan presentoida tekijänsä musiikillinen näkemys.
 
Mikäli yhtye kuitenkin aikoo esittää biisejä livenä, tulisi mielestäni löytää jonkinlainen tasapaino digitaalisen "musiikkipakkelin" sekä yhtyeen oikean livepotentiaalin välillä. Kumpaankin tulisi panostaa tasapuolisesti.
 
Meinaan että jos porukka tulee kuuntelemaan niitä biisejä soittavaksi livenä ja se esiintyminen on suurelta osin taustanauhojen soittoa niin aika vedätetty olo siinä kuuntelijalla tulee. Toisaalta live-esiintymisestä on myös mukava kuulla että ne todella soittaa siellä itse -> harvat virheet soittamisessa ovat vain plussaa.
 
Ja taitaapa hyvin paljon olla genrekohtainen tämäkin asia. Kun lähdetään Mozartin musiikkia täydellä orkesterilla esittämään, on suorituksen oltava hieman enemmän nappiin kuin deathmetalbändin humalainen lava-örvellys. Puolensa molemmilla.
"PS. Kirk on ihan hyvä kitaristi!" -EVH
Krice
09.11.2007 18:14:49
 
 
Laulaja laulaa hiukan epävireisesti ja autotune korjaa sen kohdalleen.
 
Kuka vähän enemmän laulanut sitten laulaa epävireisesti? Kun minullakin menee vireeseen vaikka en juurikaan ikinä laula.
Janus
09.11.2007 18:53:40
Kuka vähän enemmän laulanut sitten laulaa epävireisesti? Kun minullakin menee vireeseen vaikka en juurikaan ikinä laula.
 
Vaikka kuka, silloin kun pitää keskittyä vireen lisäksi myös mm. ääntämiseen, tulkintaan, fiilikseen jne.
Krice
09.11.2007 21:51:54
 
 
Vaikka kuka, silloin kun pitää keskittyä vireen lisäksi myös mm. ääntämiseen, tulkintaan, fiilikseen jne.
 
Millonkas autotune keksittiin? Ennen sitä mahtoi olla vaikeaa.. vai..
krautio
09.11.2007 22:11:10 (muokattu 09.11.2007 22:12:05)
 
 
Jossain Kiss-kirjassa Paul Stanley kertoi, että ei meinannut päästä korkeisiin nuotteihin kiinni jossain biisissä. Keksivät, että pyöritetään nauhaa vähän hitaammin, niin ei tarvi laulaa niin korkealta. Aina on keinot keksitty.
 
t. Köpe
 
ps. jatketaan tätä jollain muulla palstalla...jooko?
 
Millonkas autotune keksittiin? Ennen sitä mahtoi olla vaikeaa.. vai..
"I would step on anyone who fucked around with my band - personally. I would never send in a heavy, I'd deal with it myself, just as I would go to any lengths to get the band the money they were due" - Peter Grant, The Man Who Led Zeppelin, page 96.
Akiman
16.11.2007 19:49:37
 
 
Tarja saa luvan kävellä yksin.
 
http://www.korroosio.fi/reviews.php?c=cd&id=2139
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: PRIMORDIAL, SYNESTESIA ja ICED EARTH ::
Bacchus
17.11.2007 11:27:30 (muokattu 17.11.2007 11:30:30)
Kannattaa muistaa, että levy edustaa itseään ja tekijäänsä ikuisesti, se on teos. Levyn tarkoituksena ei ole dokumentoida tekijänsä sen hetkistä live-kuntoa, vaan presentoida tekijänsä musiikillinen näkemys.
 
Erittäin hyvin kiteytetty. Levy on itsenäinen, taiteellinen teos.
 
Kunhan ei vain kikkailla niin paljon, että livenä bändi kuulostaa tyhjältä massiivisten orkestraatioiden puuttuessa. Toisaalta livenä taas on paljon helpompi päästä oikeaan tunnelmaan, kuin kotisohvalta kuunnellessa, joten kaikkea ei tarvitsekaan soittaa millintarkasti samalla tavalla kuin levyllä.
 
Huomasinkin, että Disposable oli jo samoilla linjoilla, tämäkin on hyvin tiivistetty:
 
Mikäli yhtye kuitenkin aikoo esittää biisejä livenä, tulisi mielestäni löytää jonkinlainen tasapaino digitaalisen "musiikkipakkelin" sekä yhtyeen oikean livepotentiaalin välillä. Kumpaankin tulisi panostaa tasapuolisesti.
"Are you wanting a bigger penis?" - sähköposti haluaa tietää
Antti90
17.11.2007 12:23:06
 
 
Mikäli yhtye kuitenkin aikoo esittää biisejä livenä, tulisi mielestäni löytää jonkinlainen tasapaino digitaalisen "musiikkipakkelin" sekä yhtyeen oikean livepotentiaalin välillä. Kumpaankin tulisi panostaa tasapuolisesti.
 
Aivan totta, mutta kun näin Nightwishin Sauna Open Airissa joskus 2004, en pitänyt lainkaan vääränä että niitä orkestraatioita tuli kovaäänisten kautta.
Bändi kuitenkin soitti mahdollisimman paljon kuin pystyi niitä juttuja itse.
Mutta Sonata Arcticaan petyin viime Ruisrockissa hieman syystä että he taas laittoivat levyltä tulemaan vaikka mitä, mitä olisi voinut vetää koskettimillakin.
"In Black & White" alkoi nauhalta etc. Siinä tuli mieleen että toimisi paremmin jos Henrikillä olisi ollut vaikka yksi syna lisää siellä lavalla, olisi luonut paljon paremman fiiliksen niihin biiseihin kuin että naputtaa jollain piano-soundilla bändin ja taustanauhan sekaan.
Don't panic.
Lasitten
22.11.2007 12:22:32
 
 
Onko täällä muuten kukaan tutustunut noihin Amaranthin sinkun B-puolella oleviin helmiin :) Evan sekä Amaranthin(tyttönimeltään Reach) demoversiot Marcon laulamana. Täytyy sanoa, että kun alku huvituksesta pääsi niin ainakin tämä Reach paljastu loisto versioksi ja ehkä jopa oikeaa versiotaan paremmaksi. Amaranth on itsellä kulunut hurjalla vauhdilla kiitos Novan joka sitä soittaa kerran tunnissa. Eva ei kylläkään toimi läheskään yhtä hyvin Marcon äänellä :/
http://www.lineq.net/index.php Linux-foorumi.
aivokuolio
22.11.2007 12:32:07
Tuo Reach on kyllä koomisimpia esityksiä Nightwishin tuotannossa, pakkohan se on olla vitsi. Säkeistöjen ulinat ovat kyllä aivan sietämätöntä Hietalaa, mihin ei kyllä usein törmää.
 
Ja sitten hieman yllättävämpiä uutisia mesta.netistä:
 
Nightwishin triplaplatinaa myyneeltä albumilta Dark Passion Play julkaistaan joulukuun 5. päivä sinkku Erämaan viimeinen jolla vierailevana solistina esiintyy Indican laulaja Jonsu. Erämaan viimeinen on albumilta tuttu Last Of The Wilds instrumentaalibiisi.
 
Dark Passion Playsta julkaistaan 18. tammikuuta spesiaalipainos, jolta löytyy viisi bonusbiisiä: Erämaan viimeinen, The Escapis, Meadows of Heaven (orkesteriversio), The Poet and the Pendulum (demo) ja Bye Bye Beautiful (DJ Orkidea remix)

 
Onkohan tuo single nyt sitten ihan vain Suomen markkinoita varten vai mittee? En kyllä ihan ymmärrä tätä logiikkaa että lähdetään levyn kolmatta singleä myymään ulkomailla suomenkielisellä nimellä ja vieläpä vierailevalla laulajalla.
 
Mystiset on setit, mutta kaippa se pitää Holopaiseen luottaan. Kassellaan.
 
Ja mainittakoon vielä että tuo The Escapist on aivan käsittämättömän hieno biisi, ja olisi ansainnut ehdottomasti paikan DPP-pitkäsoitollakin.
VIISIKKO.
Jokunen
22.11.2007 12:52:21
Mitä **ttua?! Mikä fetissi Holopaisella on tuohon Indicaan? Tulossa lämppäriksikin ja kaikkea. Kaiken lisäksi tuo Jonsu on ihan rivilaulaja Suomen popscenessä, tai ehkä jopa toisen rivin. Sanotaanko kerrankin näin, että en odota mielenkiinnolla. Sen sanon vielä tähän tuohtumukseni vallassa, että Indican osuuden jätän väliin Paviljongin keikalla.
"Räppärit on niin syvältä............. ne ei ajele millään muulla kun jollain bling bling kaaroilla ja näyttäis ihan että niillä olis paskat housussa kun roikottaa niitä housujaan hyi helwetti=# Rokkareissa on taas asennetta niin vitusti."
Todenpuhuja
22.11.2007 14:02:13
Odotan kyllä äärimmäisen suurella mielenkiinnolla. Vaikka laulajana tuo Indica-vokalisti ei ole kummoinen, niin tuskin hänen tasonsa jää kovin kauaksi tuosta ruotsalaisrouvastakaan. Sitä paitsi tuo kappale on ehdottomasti levyn suurin helmi, joten lyriikoiden kanssa se voi nousta vieläkin paremmaksi.
"Peace, love & Kingston Wall!"
KanZuu
22.11.2007 15:48:24
Kiinostavaa, täytyy Holopaiselle nostaa hattua, sen verran kiinnostavia valintoja löytyy. Myös toi DJ orkidea remix pisti silmään, onkohan Holopainen kova skenen seuraaja :D
 
Harmittaa, että puskee taas bonuksia mitä levyn heti ostaneet eivät pääse nauttimaan (paitsi jos joku fani nyt haluaa kaikki julkaisut erikseen ostaa).
Casse
22.11.2007 17:21:19
 
 
Mystiset on setit, mutta kaippa se pitää Holopaiseen luottaan. Kassellaan.
 
Niin no tuskin se Holopainen ite niitä niin hirveästi päättää, että nyt julkastaan tämmönen, tämmönen ja vielä tämmönen painos jossa on tätä ja tätä lisää. Levy-yhtiöhän se tietty haluaa ottaa rahat pois ja julkasta tuollasen version levystä jossa on 5 bonusta. En kyllä tajua miksei niitä voinu pistää jolleki sinkulle niin ois hinta pysyny kohtuudessa..
Siis jos nyt eis tätä markkinointi puolta tarkotit tuolla kommentillas =)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)