Aihe: Kawai K1 Pianosoundi
1
txp940
14.11.2007 21:29:58 (muokattu 14.11.2007 21:31:08)
Kawai K1:ssäni on Sähköpianon ääni. Modulissa, joka tuli mukana ei ole pianoääntä.
Olen yrittänyt saada muokattua kunnollista tavallista pianosaundia aikaiseksi, mutta en ole mielestäni onnistunut. Grand Piano olisi hyvä ilmeisesti.
Mistä saisi sellaisen "reseptin"? Mitä arvoja pitäisi muuttaa esim. sähköpianon äänessä ja mihin suuntaan? En saa liitettyä toistaiseksi tietokoneeseen laitetta, odottaa ulkomailla paluutani.
JPQ
15.11.2007 05:46:14
 
 
Jostain synistä ei vaan saa kaikkia soundeja edes näin perus juttua hyvänä tai huonona edes ja piano on vaikein luulisin syntisoida melkein oli mikä vain synteesi (jopa itse puolivitsi ideoimani jolla voi muut korvata...) joten pahoin pelkään melkeinpä toivoton tapaus.
Synaa ei ole mutta karkeahko käsitys siitä taas onkin millainen laite on kyseessä.
BubbleBob
15.11.2007 22:53:01
 
 
Äänimateriaalissa, josta soundit kootaan, löytyy kyllä pianoonkin liittyviä ääniosia. LowFrq45, MidFrq86-92, HiMFrq150-151 ja PCM 225; KawaiK1II:n Wave-listan mukaan. Joten soittimesta saat kyllä paremman akustisen pianon koottua, kuin muokattua tuosta presetti sähköpianosta.
K1:stä akustisena harjoituspianona en käyttäisi. Vaan ennemminkin sähköpianona, jolloin sointi on lähempänä ns. aitoa, eikä turhaan söisi soittamisen iloa.
Toivottavasti tästä oli apua.
Floating out of the Screen..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)