Aihe: Ashdown perfect ten minirig ja drive plus
1
basokisti
19.08.2007 12:30:43
Elikkäs oiskos kellään kokemusta kyseenomaisista vehkeistä. Tossa minirigissä kiinnostaa erityisesti paino ja drive plussassa monipuolisuus.
Kiitos jo etukäteen.
J.Hollström
22.08.2007 19:11:38
Mulla on toi Bass Drive Plus. Kirjoittelin siitä pienen jutun tonne bassosäröartikkeliin. Se ilmestynee sinne, kun Sam Other saa päivitettyä jutun.
 
Alkuvaikutelma laitteesta on positiivinen. Itsetehtyjä ääninäytteitä on täällä:
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/
That's it, but not shit.
laroma
23.08.2007 00:26:23
 
 
Täältä myös hyväksyntään Drive plus pedaalille. Oikein loistava hinta-, laatu- ja ominaisuussuhde, Ainoa miinus on säätimien liian pieni osoitinmerkki.
J.Hollström
23.08.2007 12:34:52
Tossa vielä se kirjoittamani juttu:
 
Ashdown Bass Drive Plus
 
Tässä pedaalissa on mukavasti jaettu särön vaikutusmahdollisuus kahteen eri taajuuteen; ala- ja ylärekisteriin. Lisäksi näiden kahden välistä balanssia voi säätää. Näiden kolmen namiskan lisäksi pedaalissa on input ja output volumet. Input volumellakin saa pedaalin särölle, vaikka LF ja HF drivet olisivat nollassa. Etupaneelissa on VU-mittari, joka ilmaisee sisääntulevan signaalin voimakkuuden. True Bypass switchi ohittaa koko efektin.
 
Laite on parin normipedaalin kokoinen, ja on koteloitu tukevaan metallikuoreen. Lisäksi etupaneelissa on kahvat, joiden funktio lie suojata VU-mittaria kovimmassa poljentahuumassa. Päällisin puolin laite on laadukkaan oloinen.
 
Soundipolitiikkaa on esitelty erilaisin ääninäyttein. Bassona on Fenderin precision:
 
1) Pedaali pois ja päällä, kaikki nappulat klo 12
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/Puhdas+klo12.mp3
 
2) Input klo 15, muut säröt nollassa (eli yliohjaamalla etuastetta).
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/Input_klo15.mp3
 
3) LF nollassa, HF täysillä balanssi klo 9:
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/LF_0.mp3
 
4) LF täysillä, HF nollassa, balanssi klo 12:
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/LF_10.mp3
 
5) Kaikki TÄYSILLÄ:
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/Full_drive.mp3
 
6) Vahvistimella. Särösäätimet maltillisissa asennoissa (molemmat n. klo 9, balance klo 10):
http://juki.1g.fi/mp3/Ashdown_Bass_Drive_Plus/Vahvistimella.mp3
 
Pedaalin idea on hyvä ja tämä on paras särötin mihin itse olen bassopuolella vielä törmännyt. Tämäkin syö alapäätä, mutta balansinappulaa LF:n puolella pitämällä menetys ei ole anteeksiantamaton.
 
Linkki valmistajan sivuille: http://www.ashdownmusic.com/bass/detail.asp?ID=152
That's it, but not shit.
nro5
24.08.2007 09:41:46
Hyvältä soundaa, Juki.:-) Itse pitäydyin Fulltonen bassdrivessa vaikka ei ashdownissa todellakaan ollut moitteen sijaa.
Juspee-
05.10.2007 16:04:41
kyllä hyvä on soundi!!
Laajala
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)