Aihe: Tekokynnet
1
Susiääni
15.09.2007 16:10:16
Kynsien kanssa on nyt tullut muutama vuosi taisteltua ja nyt alkaa lopullisesti mennä mennä hermot näitten kanssa. Olen soittanut vuoroperään lyhyillä ja pitkillä kynsillä mutta molemmissa tuntuu olevan omat heikkoutensa. Pitkillä kynsillä äänestä tulee helposti särähtävä kun taas lyhyillä kynsillä sormenpään ottaessa enemmän kieleen sormi helpommin vähän tarraa kieleen kiinni ja soittoon tulee enemmän virheitä. Lisäksi kun teräskielistä soitan niin kynnet yleensä kuluu melko nopeesti "kuopalle" jolloin taas soittamisesta ei tule mitään. Niin ja halkeileehan nää aika usein.
 
Onko kukaan koittanut liimattavia tekokynsiä? Niitten pitäis ainakin jotenkin toimia kun monet huippusoittajat tuntuu käyttävän niitä. Tehdäänkö niitä kitaristeille vai pitääkö mennä jostain kauneussalongista kyselemään?
Lahjattomuus korvataan kovalla harjoittelulla
Susiääni
15.09.2007 17:50:36
Kiitos kattavasta tietopaketista. Vaikka tekokynnet aiheuttaa jotain käytännön ongelmia ja liimojen kanssa leikkimistä niin se ei nyt juurikaan haittaa jos saan soiton kulkemaan.
Tiedän että tekokynsiä on olemassa myös tosi vahvoja malleja koska ainakin Don Ross ja Antoine Dufour käyttävät niitä. Molemmilla kun sen verran rujo soittotyyli näyttäisi olevan ettei siinä kovin heppoisilla kynsillä tee mitään. Ongelma nyt enää on siinä että mistä mä ittelleni tällaset revin. No ehkä kauneussalongin täti tietää asiasta jotain.
Lahjattomuus korvataan kovalla harjoittelulla
Juniper
15.09.2007 18:47:58 (muokattu 15.09.2007 18:48:18)
Mä otin viime viikolla geelin kynsien päälle vahvistaman.
Hyvin tuntuu toimivan eli ei oo kynnet halkeillu tai kulunut rajullakaan soittamisella.
Yksi vaihtoehto on sormiplektrat. Ne ovat aluksi todella vaikeat käyttää, mutta ISON harjoittelun jälkeen tuntuu toimivan aika kivasti.
rattledad
15.09.2007 19:05:42
 
 
Yksi vaihtoehto on sormiplektrat. Ne ovat aluksi todella vaikeat käyttää, mutta ISON harjoittelun jälkeen tuntuu toimivan aika kivasti.
 
Eikö tuo ole kuitenkin aika eri juttu kuin kynsillä soittaminen? Nuo voisi olla vähän lähempänä kuin tavalliset sormiplektrat, onko kukaan kokeillut?
http://www.alaskapik.com/
Susiääni
15.09.2007 23:43:43
Eikö tuo ole kuitenkin aika eri juttu kuin kynsillä soittaminen? Nuo voisi olla vähän lähempänä kuin tavalliset sormiplektrat, onko kukaan kokeillut?
http://www.alaskapik.com/

 
Noi systeemit näyttää aika mielenkiintosilta. Olisin valmis koittamaan jos tollasia järkevästi saa jostain hankittua. Tai itseasiassa olen kyllä epätoivossani valmis koittamaan ihan mitä vaan.
 
Tavalliset sormiplekut kävin jossain vaiheessa läpi niin metallisina kun muovisenakin ja siitä ei kyllä tullu sitten yhtään mitään. En tiedä ketään joka näillä edes yrittää soittaa.
Lahjattomuus korvataan kovalla harjoittelulla
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)