Aihe: Rätinä äänittäessä midiä audioksi
1
gonza
03.09.2007 14:14:51
Päivää!
 
Mistähän johtuu seuraava:
Äänitän Reasonilla tehtyä midiraitaa audioksi Protoolsilla, ja tuloksena on audioraitaa rätinällä.
Latenssit oon testannu joka asetuksella. Äänikortti on Mbox2. Ongelma on suht uusi ja kuin varkain ilmaantunut?!?
 
-Lottoamiseen kyllästynyt
Kohta 1,5 vuotta siitä kun opin laittamaan tietokoneen päälle, sammuttamisen kanssa yhä vaikeuksia...
Canttori
04.09.2007 15:33:11 (muokattu 04.09.2007 15:34:19)
Mulla vastaavaa ongelmaa aiheuttaa näytön päivitys. Reaperilla parhaiten tepsi, kun raksitti pois sen nauhoituksen aikaisen previewin niistä aaltomuodoista. Käytän siis toista softaa midisekuna ja tallennan Reaperilla rautasyntikoiden vinkunaa.
Epäilen tämän olevan pohjimmiltaan jotenkin kakkaan piirisarjaan liittyvä (Asrockin halpis emo), vastaava vika oli sillä legendaarisella vanhalla VIAllisella.
"Muista muuttaa Poincaré-invariantti aktio yleisesti kovariantiksi ennen mitään rouhintaa!"
anapena
14.10.2007 14:27:36
Vois koittaa exportata matsku ensin Reasonilla "normaalisti" waviksi tai aiffiksi, ja sitten importata äänifile Pro Toolsiin. Voi olla, että kone ei jaksa pyörittää Reasonia kunnolla ja yskii playbackilla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)