Aihe: yamaha 01v96V2
1
rautakeuhko
20.08.2007 22:29:48
Olis tarkoitus hankkia digitiski henkilökohtaiseksi keikkakaveriksi. Teen paljon teatteria sekä bändikeikkoja, niin etupäätä kuin monitorejakin. Olen kaavaillut kyseistä tiskiä adat-etusen kanssa jolloin käytössä olisi 20 mikkikanavaa ja 2 stereokanavaa sekä 8 auxia. Millasia kokemuksia tosta paketista porukalla on, haluan siis kuulla hyviä ja huonoja kokemuksia tai sitten ehdotuksia suht samassa hintaluokassa muista vaihtoehdoista. Eli soundi,dynamiikka- ja efektiprossujen laatu ja käyttö jne jne..
stnprkl
20.08.2007 22:41:35
Olis tarkoitus hankkia digitiski henkilökohtaiseksi keikkakaveriksi. Teen paljon teatteria sekä bändikeikkoja, niin etupäätä kuin monitorejakin. Olen kaavaillut kyseistä tiskiä adat-etusen kanssa jolloin käytössä olisi 20 mikkikanavaa ja 2 stereokanavaa sekä 8 auxia. Millasia kokemuksia tosta paketista porukalla on, haluan siis kuulla hyviä ja huonoja kokemuksia tai sitten ehdotuksia suht samassa hintaluokassa muista vaihtoehdoista. Eli soundi,dynamiikka- ja efektiprossujen laatu ja käyttö jne jne..
 
Kelpo työkaluhan toi on. No käyttölogiikkahan on tossa sama kuin DM-sarjalaisissa mitkä siis on kait enemmänkin nauhotuskäyttöön suunniteltuja. Eli asiat ei välttämättä oo heti tavoitettavissa vaan pitää selailla valikoita. Tosin tuokaan nyt enää ainakaan itseä haittaa kun ainakin DM1000:lla tullut sen verta monta kertaa tehtyä et rupee ne valikot oleen hallussa.
Efektit, kompurat ja gatet toimii ihan niinkuin niiden pitääkin. Jotain SPX sarjalaisia algoritmejä tuossa kai on käytetty eli ihan kelvollisia soundeja siinä on. Ulkoisen dilsan ehkä hommaisin ihan jo sen TAP-nappulan takia. Soundi on perus Yamaha. Ei varsinaisesti säväytä muttei oo huonokaan.
 
Moro
Viltsu audiokantaja
Roadari
20.08.2007 23:17:15
Eli soundi,dynamiikka- ja efektiprossujen laatu ja käyttö jne jne..
 
Ei mulla oo mitään valittamista tuosta. Pienessä tiskissä paljona asiaa. Kannattaa adatti etusissa käyttää omaa reittia wordclockissa bnc kaapelilla. Joskus ollu synkka ongelmia ilman sitä.
Kuten kaikkien vehkeiden kanssa, kannattaa opetella käyttämään sitä TODELLA hyvin ennen keikkaa. Yksinkertaisten asioiden suorittaminen saattaa olla pirun hankalaa alkuvaiheessa.
"Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa."
rintapek
20.08.2007 23:55:09
 
 
kannattaa opetella käyttämään sitä TODELLA hyvin ennen keikkaa. Yksinkertaisten asioiden suorittaminen saattaa olla pirun hankalaa alkuvaiheessa.
 
Komppia tälle. Minulla on ilmeisesti vastaavanlainen Behkun digipöytä.
Ominaisuuksia löytyy, mutta tuo sujuvan käytön opettelu ei suju hetkessä, mikäli digipöytien kanssa aiemmin ei ole touhunnut.
 
Oli kolmen kuukauden keikkatauko, kun tuo otettiin käyttöön.
Meidän treeni/keikkatahdilla sanoisin, että tauko oli paikallaan.
Jotain järkevänoloista sieltä sain kutakuinkin tuurilla loihdittua, mutta tuo säätäminen numeroita tuijottamalla sinnepäin ei ole ratkaisuna hyvä.
Korvaa ei korvaa mikään, ja se vaatii, että bändiltä/itseltä löytyy intoa tonkia laitteesta ulos ne parhaat asetukset.
 
Tuommoisella on erittäin helppoa ruuvata kaikki täysin päin peetä.
Toisinpäin on sitten pahuksen paljon hankalampaa.
Edistysaskeleet on taas sitten helppo tallettaa koneen muistiin.
Oppia ikä kaikki. Oppisipa vain samaan tahtiin kuin muinoin.
One kind of music only - the good kind
Reddie
21.08.2007 14:56:52
Pääsin just lauantaina vetämään tolla yhden monttukeikan. Hyvä peli se on. Varsinkin jos teet yhtä bändiä / projektia paljon niin suosittelen. Samassa hintaluokassa ei tuu kyl juurikaan muuta mieleen. Behkun DDX3216 on tosta sit taas yli puolet halvempi, ja niitä ei enää edes valmisteta.
"Tilanne on traagisuudessaan koominen"
Formed - Nu-metallia Espoosta
Adam & Santtu
The Vairus
Lapinharju
22.08.2007 00:01:01
 
 
N.1,5 viikkoa sitten vedin tuolla vakibändin etupään yhessä tapahtumassa. En ollu koskaan aikasemmin vetäny digitiskillä, mutta aika nopeeta siitä oppi ne perustoiminnot löytämään kun oli asiansa osaava pöydän omistaja opastamassa.
 
Ihan toimiva peli kaiken kaikkiaan. Joku juttu siinä oli että se ei ihan kaikkea tainnu tallentaa kun tehtiin esiintyjille omat tallennukset. Tais olla sisäisten efektien auxeihin ohjaus? No ei ollu iso homma laittaa ne ennen keikkaa kohalleen. Onhan tossa jokseenkin erilainen tatsi kun analogipöydässä, mutta kun tosiaan kunnolla opettelee käyttämään, ni hyvinhän sillä voi vetää.
 
Välillä muuten huomasin harmikseni tuijottavani enemmän näytölle kun olis pitäny keskittyä kuuntelemiseen. (Toi eq-käyrä ei nyt näytä hyvältä...) :) Tuota kannattaa varoa.
stnprkl
22.08.2007 00:20:28
.....
Ihan toimiva peli kaiken kaikkiaan. Joku juttu siinä oli että se ei ihan kaikkea tainnu tallentaa kun tehtiin esiintyjille omat tallennukset. Tais olla sisäisten efektien auxeihin ohjaus? ....

 
Jokaseen muistipaikkaan pitää erikseen kertoa viel IN/OUT patchien muistipaikat. eli siellä Scenevalikossa pitää kertoa mitä patchia käytetään missäkin scenessä. Jos ei sinne laita mitn niin bulsa tarjoo sitä 0-muistipaikan defaultpatchia tilalle.
Viltsu audiokantaja
Lapinharju
22.08.2007 11:28:18 (muokattu 22.08.2007 11:29:17)
 
 
Jokaseen muistipaikkaan pitää erikseen kertoa viel IN/OUT patchien muistipaikat. eli siellä Scenevalikossa pitää kertoa mitä patchia käytetään missäkin scenessä. Jos ei sinne laita mitn niin bulsa tarjoo sitä 0-muistipaikan defaultpatchia tilalle.
 
Näinhän se tais mennä. Onneks tosiaan oli se tiskin omistaja vieressä. Osas suoraan sanoa tänkin.
 
Eli jos tämmösen hommaa, niin kannattaa opetella käyttämään todella hyvin ennen kun keikalle lähtee. Pitää kaikkea pientä ja helposti huomaamatonta osata ottaa huomioon.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)