Aihe: Livemiksauksen ABC
1 2 3
Roberto
11.08.2007 18:00:30
 
 
Liikentees on sen verta kova onnettomuusriski, että meinasin ettei kannata leikkiä kaahailemalla 120 peräkärryn kanssa. Helkatisti mukavampi olla varovaisen ja huolellisen kuskin kyydissä kuin surutta tuurilla päästelevän.
 
No hyvä sit.
kivi
11.08.2007 19:21:19 (muokattu 11.08.2007 19:23:50)
Pitää edelleen paikkansa.
 
80 lätkää ei tarvitse kuin yli 1800 kg painavilla pakuilla, jotka on vanhempia ku 2003 tai jotka on uudempia mutta joissa ei oo ABS:ää ja airbagia. Eli mutuilua oli taas tässä ketjussa (ihme kun pitää tyrkyttää "tietoa" asioista joista sitä ei oo).
 
Huvittavaa sinänsä että pakuks rekisteröidyllä jenkkifarmarilla ei saa yli 1800 kg omamassan takia ajaa ku 80 km/h, mutta henkilöautoks rekisteröidyllä Subaru Domingo -"pikkubussilla" saa ajaa 120 km/h (tai sais jos kulkis ja uskaltais). Mutta nää on näitä veroteknisiä omituisuuksia.

 
Hm, jos viittaat viestiini, niin lues tarkemmin. Millään pakulla ei saa vetää 120km/h, sataa saa näillä uudemmilla. Mitä taas 80-lätkään tulee, niin mulla oli kyllä ensikäden tieto - vasta edellisellä viikolla poliisilta nuhteiden kanssa saatu
:-D
 
(Olis ehkä pitänyt sanoa tarkemmin, että jos paku on 80km/h -rajoituksella varustettu, lätkä siitä pitää myös olla.)
 
Juuripa tuosta syystä mun MB309 oli rekisteröity henkilöautoksi. Rehellisyyden nimissä sillä ei kyllä ollut mitenkään kivaa ajaa kovaa, ei kulutuksen eikä fiiwiksen takia (normaali matkanopeus oli noin 90-95 km/h täydessä lastissa = 7 äijää, backline, pikku-pa, pikkuvalot), nykyinen Chevy Van G30 taas painaisi ilomielin neula tapissa samalla 10l/100 -kulutuksella ellei olis kuorma-autoksi rekisteröity.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
musamies
11.08.2007 19:33:03 (muokattu 11.08.2007 22:23:56)
Nuorena vasta kortin saatuna heti ensimmäinen temppu oli mennä koittamaan minkä verta kulkee Caprice farmari viritetyllä 5,7 V8:silla. On ajotyyli aikatavalla rauhottunut kun jonkun kerran ollut aika pahoja tilanteita.
 
Moottoritiellä voi ajaa hyvällä autolla 120:ntä hyvällä kelillä aika huoletta. Liukkaalla kelillä sekin rupeaa olemaan vaarallista. Kulutus pompsahtaa toisiin sfääreihin jos nostaa vauhdin vaikka 90:kympistä 120:neen.
 
Kerran lähdin tyypin kyytin jonka kyydissä en ollut ennen ollut. Ajo tuntui heti jotenkin repivältä ja riskaapelilta. Ei voinut olla rauhassa kyydissä vaan koko aika tarkkana kuin itse ajaisi. Takaisintulomatkalla jäi pimeässä joku supikoira tms. alle. Mentiin katsomaan mikä tömähti ja eläin ei ollut kunnolla kuollut. Jouduin lopettamaan sen isolla kivellä ja roudaamaan syrjään tieltä. Inhottavaa hommaa.
 
Perillä 2 h ylimääräistä soundcheck-, nukkumis-, syömis-, chillaamis-, dokaamis-, nörtteily- tai mitä vaan aikaa. Kerro toi vaikka 200 keikalla per vuosi, niin kyllä siinä tietty järki on.
 
Ehkä sit vois olla joku järki jos matkat olis pääasiassa moottoritietä pitkin.
 
http://www.liikenneturva.fi/fi/turv … nen_ja_passiivinen_turvallisuus.php
 
"Ajoneuvon pysähtymismatka koostuu reagointimatkasta ja jarrutusmatkasta. Pysähtymismatka edellä mainituissa tapauksissa on 80 km/h nopeudesta 52 metriä ja 120 km/h nopeudesta 101 metriä.
 
Ajoneuvon nopeuden kaksinkertaistuessa, jarrutusmatka nelinkertaistuu. Edellä olevassa esimerkissä 120 km/h nopeudesta alkaneen ajoneuvon nopeus on vielä 60 km/h, kun toinen on jo kokonaan pysähtynyt.
 
Ajoneuvon törmäysenergia nelinkertaistuu, kun tömäys- nopeus kaksinkertaistuu. Esimerkiksi jos auto törmää 50 km/h:n nopeudella peräänantamattomaan esteeseen tai toiseen samanlaiseen samalla nopeudella vastakkaisesta suunnasta tulevaan autoon, 80 kg painavan ihmisen aiheuttama ja ihmiseen vaikuttava törmäysvoima on 3 000 kg. Jos törmäys tapahtuu vastaavasti 100 km/h:n nopeudella, törmäysvoima on 12 000 kg."
LHU
13.08.2007 15:30:42
Nuorena vasta kortin saatuna heti ensimmäinen temppu oli mennä koittamaan minkä verta kulkee Caprice farmari viritetyllä 5,7 V8:silla.
 
Livemiksauksen ABC, jep jep.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)