Aihe: Digiraiturit vs. tietokonesoftat
1
Catfish blues
01.08.2007 10:09:35
Useiden vuosien tauon jälkeen olen aktivoitunut taas harrastuksen pariin voimallisemmin ja tekniikka on edennyt sitten v.1997, jolloin pyörittelin kotiäänityksissä fostexin 4-raita c-kasettinauhuria. Nyt olisi hakusessa tämän päivän tekniikkaa kotiäänityksiin ja miksei myös tulevaisuudessa kaveripiirissä bändiäänityksiin. Hankintabudjetti pyörii akselilla 600-1000€.
 
Olen viimeisen kolme viikkoa käyttänyt paljon aikaa lukeakseni kaikkea mahdollista sekä täällä että netistä. Sound on sound http://www.soundonsound.com/ sivusto on ollut hyvä tietolähde digiraitureita vertaillessani. Sieltä olen jo löytänyt pari hyvää ostokohdetta.Tietokonesoftista ei ole juurikaan kokemusta. Markkinoiden suuri tarjonta hämää ja oman päätöksenteko vaikeuskerroin on suuri.
 
Olen hakemassa enemmänkin perusteltuja kantoja otsikon mukaiseen aiheeseen. Mitkä perustelut puoltaisivat digiraiturin hankkimista ja missä asioissa/tilanteissa tietokonesoftat olisivat perustellumpi hankinta ja miksi? Aiheesta voi löytyä aikaisempikin ketju, mutta yli sataa sivua ei jaksa kahlata ja hakutoiminnolla ei löytynyt.
PIM
01.08.2007 10:35:29
Jos tarkoitus on äänitellä sekä kotona että treenikämpillä niin yhdistelmä Fostex VF16 raituri (tai uudempi VF160) ja koti-PC adat-väyläisellä äänikortilla on pettämätön yhdistelmä käytettävyyttä, käyttövarmuutta ja vastinetta rahalle. Mikään edes läppäripohjainen tietokonesysteemi ei ole yhtä varmatoiminen ja helppokäyttöinen kenttäolosuhteissa kuin nuo Fostexin raiturit ja toisaalta taas mikään raituri ei ole yhtä tehokas ja helppokäyttöinen miksaushommissa kuin tietokone, joten yhdistämällä molempien systeemien parhaat ominaisuudet on enemmän kuin järkevää.
 
Em. yhdistelmään kun lisää vielä Behringerin adat-väyläisen ADA8000 mikkietuaste-AD/DA-muuntimen niin isommankin bändin saa kerralla narulle 16 raidalle ja kotona äänitellessä ADA8K:N saa suoraan kiinni äänikorttiin.
 
Tietokoneelle äänityssoftaksi 40 taalan Reaper on budjettitietoisen valinta, jonka ominaisuudet eivät naurettavan halvasta hinnasta huolimatta aivan heti lopu kesken.
 
Vähän suuntaa antavaa kustannusarviota:
- raituri käytettynä 300 - 500 e
- äänikortti käytettynä 100 - 200e, uutena 200e - 500e
- Reaper 30e
- ADA8000, uusi, 250e
 
Eli näillä eväillä n. 700 - 1000 eurolla saa perus-PC:stä rakennettua pätevän studiosysteemin ja äänittämisen alkuun pääsee jo pelkällä raiturilla ja loput voi hommata rahatilanteen niin salliessa.
Halsu
03.08.2007 10:55:09 (muokattu 03.08.2007 10:56:51)
 
 
Yksi ihan varteenotettava vaihtari on ostaa alkuun niitä kotiäänityksiä varten jokin halpa usb -liitäntäinen mikkietuaste / audiointerface (reilun satkun kai maksavat).
 
Jos ei yhtä-kahta raitaa enempää tartte saada sisään kerralla, tuommoinen riittää jo kaikkeen mitä normaalissa demottelussa tarvitaan.
 
Softaksi tällaiseen käyttöön voisi tosiaan sopia mainiosti tuo Reaper, jos myöhemmin hommaa isompaa äänityskalustoa kämpälle vaikka rumpujen nauhoitteluun, sama softa pelittää edelleen.
 
Näin pääsisi alkuun (ja aika pitkällekin) parin sadan sijoituksella. Loput rahat kuunteluun ja mikkeihin, ja lisää rautaa sitten kun on tarvis...
CU -- Eki
PIM
03.08.2007 13:54:47
Yksi ihan varteenotettava vaihtari on ostaa alkuun niitä kotiäänityksiä varten jokin halpa usb -liitäntäinen mikkietuaste / audiointerface (reilun satkun kai maksavat).

 
Toisaalta taas sitten kun tarpeet kasvavat niin tuolla halvalla mikkietusella ei enää isommassa kokoonpanossa ole mitään käyttöä. Mieluummin sitten niin että mikään jo aiemmin hankittu ei jää virattomaksi vaan että siitä on hyötyä myös myöhemminkin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)