Aihe: Symbaalien huoltoa
1
hollmi-5
31.07.2007 13:57:46
Symbaalin leikkaaminen vaikuttaa sointiin sitä enemmän, mitä pienempään säteeseen alkuperäisestä lopulta päädytään. Symbaalin ohentaminen auttaa kyllä, jos tietää, mitä tekee. Pieni leikkaus ohkaisessa ja isoläpimittaisessa pellissä ei paljoa paina, mutta harvoin leikkaaminen onnistuu.
 
Symbaalien hoitoon kannattaa lähteä puhdistamisesta vaikkapa tiskiharjalla ja -aineella. Muitakin konsteja toki löytyy, mutta ne eivät välttämättä ole yhtä hellävaraisia.
Soundit, piuhat ja kajarit.
ÄM
31.07.2007 14:11:58
 
 
Nii sehän on tehty alunperin tietyn paksuiseksi, huomioiden lätyn halkaisija, skaalaa löytyy toki ohuesta paksumpaan. Mutta sitten kun halkaisijaa lähtee pienentämään, käy äkkiä niin, että onkin kyseinen pelti yht'äkkiä aivan liian pieni suhteessa paksuuteensa ja chrassi onkin klongi.
 
Itsekin oon kelannu tuota ohentamista, kokeile ihmeessä ja kerro miten käy. Pitäisköhän se pinta vaan sit käsitellä jotenkin, mene tiedä.
 
Hapettumiin on käytäntöjä väliltä: "Anna olla, soundi vaan paranee" ja "Maalipinnan hiontatahnalla ja koneella". Itse vedin kerran koneella ja metallin kiillotusaineella ja voi viddu, että kiilsi vanhat Sabianin haikat sen jälkeen, joskaan ei niissä enää "Sabian" lukenut sen jälkeen. Mutta sehän ottaa sitten jo metalliakin mukaansa siitä, joka voi jonkun hifi-korvan mukaan vaikuttaa liikaa soundiinkin. Vaikuttaa varmasti soundiin, mutta hyvään vai huonoon suuntaan, onkin sitten makuasia. Kirkkaammaksi kävi sointi ainakin.
Mieluummin rohkeesti metsään, kuin arasti paskaan!
Sietech
27.08.2007 13:19:50
Ei parantunu ohentamalla. Koska ei onnistunu nii meinasin että ei voi enää ainakaan huonommaks mennä nii porasin muutaman reiän ja niittasin löysästi. Nyt on ihan jees tuo crash, tosin ääni on kyllä spläsh, mutta joka tapauksessa huomattavasti parempi kun alunperin.
Anna olla...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)