Aihe: E särisee, auttakaa!
1
McLeach
23.07.2007 17:26:51
Niin mun akustisen kitaran matala E särisee tosi ärsyttävästi enkä tiiä missä vika. Ei taatusti ota nauhoihin kiinni mutta särinä näyttää paikantuvan väliin 12.. oon joskus lukenut jostain samanlaisesta ongelmasta mutta en onnistunu enää löytämään sitä threadia :)
 
antaa tullaa jotain ehotuksia, kiitos.
zene
23.07.2007 17:32:14
Itselläni oli sama ongelma joskus, huomasin satulassa rikkinäisen kohdan. Paikkasin sen pahvilla ja särinä loppui siihen.
jämptiisä
xEVH5150x
23.07.2007 23:27:08 (muokattu 23.07.2007 23:28:17)
Varmaan se kieli syöny sitä satulaa niin se resonoi aina ku soitat sitä kieltä? jos on niin, ei uus satula maksa ku jonku pari euroa. eli se kielen paikka on isompi mitä kielen halkaisia niin se tärisee siellä
Someday you will make a girl happy, for a short period of time. Then she'll leave you and be with new men who are ten times better than you could ever hope to be. These men are called musicians.
IhmeHeebo
24.07.2007 00:36:38
Mulla särisee sähkiksessä ku ottaa ihan vähän ekaan nauhaan kiinni...
When a Man Lies He Murders Some Part of the World These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives All this I Cannot Bear to Witness Any Longer Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home... ...And Justice For All
Lesko
24.07.2007 13:58:33
Mulla särisee sähkiksessä ku ottaa ihan vähän ekaan nauhaan kiinni...
 
Nosta kieliä!
"Mitä takoittaa groove?" "Sen voi parhaiten selittää kahdella sanalla, Led Zeppelin "
oiva tumpeloinen
24.07.2007 14:48:42
Jos kieli rämisee ensimmäiseltä nauhalta ja kaula ei ole täysin suora tai kupera, niin mä kyllä etsisin ongelmaa ensimmäisenä satulasta. Liian matala satula aiheuttaa särinöitä ensimmäisessä nauhassa vapailla kielillä soitettaessa. Ei sitä kannata ainakaan tallasta säätää, tuskinpa kaularaudastakaan.
 
Tää topic olisi varmaan elinvoimaisempi kamarungauspalstalla?
Numb
24.07.2007 15:07:35
 
 
Oiva on oikeassa a) siinä, että ongelmaa kannattaa hakea ensimmäisenä satulasta, ja vasta toisena säädöistä, ja b) siinä, että kamapalsta lienisi oikeampi paikka.
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)