Aihe: Mikit kiertää??
1 2
oiva tumpeloinen
19.07.2007 01:20:59
Jos niitä mikkejä tulee vaihdettua passiiveihin, niin se EMG:n stereojakki kyllä käy niiden kanssa. Ongelmaksi saattaa muodostua maadoituksen vetäminen. Jokin aika sitten oli tuolla soitinrakennuspalstalla topic, jossa joku kyseli passiivien vaihdosta EC-1000:een. Siinä ongelmaksi muodostui, ettei kitarassa ollut valmiina routtausta elektroniikkapoterosta tallalle. Porallahan siitä selviää ja saattaahan se olla siellä valmiinakin, mutta näin vain varoituksena.
päänahka
19.07.2007 01:37:42
Ja se epoksivalu EMG:eissä ei vaikuta siihen kiertoon, vaan siihen että mikit eivät hurise ollenkaan.
 
Kyllä se on juuri toisin päin. Epoksi (tai muovit yleensä) ei vaikuta sähkömagneettisiin aaltoihin mitenkään, ja näistä ne hurinat pitkälti syntyvät.
Up and down, that's how energy stays alive.
Gizmo86
19.07.2007 10:10:58
Oli mullaki alussa kun siirryin EMG 81/85 settiin niin ihmettelin että miksi kiertää.Aloin vaihtaa vahvarin paikkaa ja sitten laskin trebleä ja säröä niin kas kummaa rupes kuulostaa paremmalta.Tuntuu että aktiivi mikeillä pitää olla vähän erilaiset säädöt mitä passiiveilla.
Tatuo
19.07.2007 14:33:19
Enemmän Gainia --> Vähemman volumea ja toisinpäin
 
ja tok isekin auttaa että ei soita vahvistinta päin
www.yad.fi | et sillee
Peku911
24.07.2007 21:35:01
Joo vaihtelin patterit ja kierto väheni huomattavasti. Muuten kyllä ei huomattavia eroja. siis että ulostulo olisi kovempi tai mitään, mutta kierto loppui (väheni) vaikka gainit kaakossa.
gozerk
29.01.2009 18:59:54
 
 
Asensin ton zakk wylde EMG mikki setin BC Rich kitaraan ja muuten kaikki hyvin mutta on vain tosi heikko särö kuulostaa melkein cleanilta siinä missä ennen passiivisilla oli hyvä särö eli nyt pitää vetää gain ja säröt niin kovalle et kiertää. Patterin oon vaihtanu mut ei auta.
pekurides
29.01.2009 19:07:15
 
 
Asensin ton zakk wylde EMG mikki setin BC Rich kitaraan ja muuten kaikki hyvin mutta on vain tosi heikko särö kuulostaa melkein cleanilta siinä missä ennen passiivisilla oli hyvä särö eli nyt pitää vetää gain ja säröt niin kovalle et kiertää. Patterin oon vaihtanu mut ei auta.
 
Asenna uudestaan. Olet tehnyt jotain väärin tai huonosti.
Tunteella päin vittua.
gozerk
29.01.2009 19:12:20
 
 
Tarkistin kyllä että kaikki kolvaukset on oikeissa paikoissa just niinku manuaalis näkyy ja hyvin kiinni. Volumi on kyl samanlainen ku muissa kitaroissa säröö lähtee vaan tosi vähän :S
epi2
29.01.2009 19:26:43
Tarkistin kyllä että kaikki kolvaukset on oikeissa paikoissa just niinku manuaalis näkyy ja hyvin kiinni. Volumi on kyl samanlainen ku muissa kitaroissa säröö lähtee vaan tosi vähän :S
 
Mites toi nyt on mahollista? Noidenhan pitäs nimenomaan tuupata enemmän volaa, ja samalla säröö. Oot kyllä ihan avrmasti onnistunut tekeen jonkun kylmän kolvauksen tai jotain muuta väärää.
gozerk
29.01.2009 19:29:50
 
 
No pitää kai viel kerran tarkistaa mut on kyl outo juttu
Makillah
29.01.2009 19:41:13
Mun mielestä noi EMG:n aktiivimikit ei oikeasti ole kovin kuumia, enemmänkin ne ovat kompressoituja eikä jännitepiikkejä saa tuleen vaikka kuinka hakkais kitaran kieliä.
...Joo, tosiaan...
Grabel
05.10.2015 21:58:12 (muokattu 05.10.2015 22:00:52)
Kirjaan tähän omat havaintoni EMG + kierto-ongelmasta. Oikeastaan kierto on ihan sama, että onko nyt kyseessä EMG joku muu mikki.
 
Hommasin hiljattain Epin LP:n ja laitoin siihen EMG 81/85 Zakk Wylde - setin kiinni. Kun setti oli kiinni ja vahvistinvola kovalla, ihmettelin sitä, että miksi mikit kiertää aika helpon oloisesti - kierto lähti päälle selkeästi aikaisemmin kuin Gibsonin LP:llä.
 
Pikkaisen tutkailin hommaa ja havaitsin, että kun kierto on päällä, niin mikrofonikuori värisee. Kun mikkikuorta painaa sormilla, niin värinä + kierto lakkaa. On aivan hämmästyttävää, että miten mikkikuori värisee, vaikka kädellä pitää kielet kiinni ja skitan body on omaa kroppaa vasten. Myöskin on todella vaikuttavaa, että kuinka kiero lakkaa, kun mikkejä painaa sormilla.
 
No kierto-ongelmaan oli siis ratkaisu: mikin värinä pitää blockata. Muistelin, että joku oli kirjoittanut kiero-ongelmiin ratkaisuksi jonkinlaista mikkikuoren eristämistä kumilla bodysta ja että Joe Bonamassalla on joku vaahtomuovi + metallilevykikka mikin takana. Näiden perusteella lähdin sitten testailemaan juttuja.
 
Testit kotelon värinän vaimentamiseksi:
 
1) Pelkkä runsas vaahtomuovi mikkipoterossa (mikin ja bodyn välissä)
-> paransi tilannetta alkuun nähden, mutta kiersi silti silleen, että sormilla tunsi mikkikuorien värinän (eli kiertoa oli vielä aivan liikaa)
 
2) Vaahtomuovi mikkipoterossa ja vaahtomuovia mikin ja mikkiraamin välissä
-> tulokset kuten kohdassa 1.
 
3) Puutarhaletkusta vaimennusrenkaat + vaahtomuovi
- leikkasin puutarhaletkusta ohuet renkaat, joihin porasin reiät ruuveille
-> laitoin nämä renkaat mikkien korkeudensäätöruuveihin (mikkiraamin ja jousen väliin) KUVA ON PROFIILISSANI
- leikkasin puutarhaletkusta renkaan, joka leikkasin vielä auki, jotta sain suoraa kumiprofiilia
->laitoin tämän kumiprofiilin mikkikuoren ja mikkiraamin väliin, mikin molemmin puolin
- mikkipoteron pohjalle vielä pala vaahtomuovia
--> tulokset olivat todella hyvät! Vola pystyi olemaan sietämättömällä tasolla ilman kiertoa!
 
Täytyy sanoa, että tämä puutarhaletkukikka oli aivan käsittämättömän toimiva! Mun profiilissa on muutama kuva aiheesta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)