Aihe: Kulttuuritalo, Helsinki
1
Yrms
18.04.2007 21:38:31
+ Kulttuuritalo
 
+ Osoite: Sturenkatu 4, Helsinki. Aivan Linnanmäen tuntumassa
 
+ Koko: 1000-1500 henkeä
 
+ Keikan saanti vaikeaa, erilaisten tapahtumien yhteydessä saattaa lykästää. Tuolla
on kuitenkin esiintynyt niin Iron Maiden kuin Frank Zappakin.
 
+ Tekniikka on melkolailla prota, monitoreja löytyy reippaasti, soundit lavalle erittäin
hyvät. PAsta ei tietoa, mutta ainakin toimii ja hyvin
 
+ Valot: Valomies vaihtelee, mutta kalustus talossa on ainakin pro-luokkaa.
 
+ Lava on erittäin iso, käyttöneliöitö 200? sanoo talon sivut. Backstagella useita
tilavia huoneita, wc:t, suihkut ja artisteille tarjotaan melkein mitä vaan syötävää
 
+ Roudaus: Joko salin kautta portaita ylös tai ahtaita käytäviä pitkin
takahuoneeseen ja sieltä ramppia pitkin lavalle. Kulkeminen kulttuuritalon
takahuoneessa on vaikeaa
 
+ Yleisökuvaus: Tapahtumasta riippuen, hyvin promottu homma tuo talon ainakin
40% täyteen. Nimibändeillä sitten usein tupa onkin täynnä
 
+ http://www.kulttuuritalo.fi/index.php
 
+ Hyvää: Artistiystävällinen paikka, todella pro kalustus.
 
+ Huomioitavaa: Ahtaat käytävät takahuoneessa, saattaa eksyä :D Salin permanto-osan tuolit poistettavissa
 
http://www.kulttuuritalo.fi/images/tilat/aalto_sali.jpg
Less is less www.blindways.tk
Aki205dg
18.04.2007 22:24:03
Kulttuuritalolla useasti roudarina työskentelevänä esitän faktan roudaukseen liittyen: järkevin tapa roudata kultsalle on suurten takaovien kautta (sijaitsevat talon eteläpuolella, pienen parkkipaikan yhteydessä (eli ei sen parkkiksen joka on koulun pihan vieressä)), joista pääsee roudaamaan suoraan avaraan takatilaan, jossa väliaikatarjoiluja yleensä on. Edessä ovat vain yhdet suht lyhyet portaat, ja jos kysytte vahtimestarilta, saatte käyttöönne hiekkapaperiteipillä roudareita varten tuunatun luiskan sekä portaisiin, että "kenttäkatsomosta" lavalle.
 
Eli ajakaa vehkeet ja vermeet takaovelle, ja menkää juttelemaan vaksille ennen kuin rupeatte säätämään mitään, hän tietää paikan kuviot:)
"Once I wrote a song about dental floss but did anyone's teeth get cleaner?" -Frank Zappa http://www.myspace.com/hammeroflove
stnprkl
19.04.2007 00:48:06

+ Tekniikka on melkolailla prota, monitoreja löytyy reippaasti, soundit lavalle erittäin
hyvät. PAsta ei tietoa, mutta ainakin toimii ja hyvin

 
Oli pakko puuttua.
Joo on siellä joskus lavalla onnistuttu, mutta pääasiassa melko hankala on vetää silleen et sekä F.O.H. että MON ois tyytyväisiä, tästä saamme kiittää meidän kaikkien roudarien ystävää Alvaria.
 
Talollahan ei periaatteessa ole omia teknikoita vaan jäbät on aina siellä erikseen asiakkaan laskuun.
 
Kalustoa talolla on joitain lamppuja + tiski niille, PA EV-Linearray (tilaan riittävä) etupäässä Midas Verona + FX/INS räkki, millä tulee toimeen.
 
Kaukokaapeli 48 ränniä uusittu 2005. Vielä kun sais ne tarpeeks pitkät MON viuhkat.
 
Monitoreita talolla on muistaakseni 8 kpl Maxeja ja näille päätteet. Monitoribulsaa tai EQ:ta talolla ei ole.
 
Moro
Viltsu audiokantaja
Brother Tohveli
13.07.2007 16:09:00
Kerran olen tuolla käynyt keikalla ja oli aivan uskomattoman huono soundi... Ja sitten se systeemi, että on vielä toisetkin ovet saliin joiden edessä joutui jonottamaan. Vettä ei tarjottu edessä oleville ihmisille, vaikka kuuma oli, toisin kuin esim. Nosturissa. Itse en halua tuolla enää käydä, vaikka kerran vasta olenkin. Ei ainakaan hevikeikoille taida sopia keikkapaikaksi.
 
PS: Konsertti jossa kävin oli Trivium/Annihilator/Sanctity-keikka 8. toukokuuta 2007.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)