Aihe: Basson äänitys tietokoneella
1
Goatvomitbeherit
03.07.2007 13:54:33
elikkäs miten basso kannattis äänittää koneella?
ohjelmana on käytössä cool edit pro.
rummut ja kitara on jo nauhotettu.
kitara nauhotettu vahvistimen kautta ja rummut on tehty koneella.
 
koitin nauhottaa bassoa mikin kautta mut se kuulosti aika paskalta.
 
neuvot olis tervetulleita nyt:)
Torniojaws
03.07.2007 15:49:45 (muokattu 03.07.2007 15:50:21)
 
 
Basso -> DI-boksi -> DAW
 
Siitä eteenpäin riippuu sitten genrestä ja mausta, mutta tiivistettynä:
 
1) Tee duplikaatti siitä nauhoitetusta bassoraidasta
2) Laita toiseen raitaan matalapäästösuodin siihen 350 Hz tienoille, ja sen jälkeen maun ja muun miksauksen mukaan monikaistakompuralla ja tiukalla EQ:lla säätämään
3) Laita sitten siihen jäljellä olevaan raitaan korkeapäästösuodin johonkin 500 Hz:n tienoille ja sen jälkeen sitten mahdoton säröefekti. Laita säröä niin, että napa paukkuu. Genrestä riippumatta.
 
Sen jälkeen sitten pistä se säröraita mutelle ja säädä tasot kohdalleen siitä matalat taajuudet sisältävästä raidasta. Lyö vielä rinnakkaiskompuran läpi basarin kanssa. Lyttää se bassoraita lähes viivaksi.
 
Sitten kun olet tyytyväinen, ota mute pois siitä särötetystä raidasta ja laske sen tasoja siihen asti kunnes olet tyytyväinen basson erottuvuuteen.
Relativity [Grindcore] | Vortech [Industrial Metal]
Soolokitaristi
04.07.2007 15:57:57
Mikillä saa myös hyvin jos on oikeanlainen mikki. Mikin asetteluun kannattaa nähdä vaivaa. Ensin mikki laitetaan kaiuttimen kartion keskelle suoraan kartioon päin. Siintä sitten liikutellaan mikkiä kartion laitoja kohti ja nauhoitetaan joka kohdasta koeottoja ja etsitään se paras kohta/kulma kaiuttimeen nähden. Jos käytössä on useampia mikkejä ja äänityskanavia kannattaa äänittää monella mikillä samaan aikaan. Myöskin tuon linjasignaalin voi nauhoittaa, jos mahdollista. Me laitamme bassokaiuttimen yleensä selälleen lattialle, jolloin mikkien liikuttelu kaiuttimen päällä on helpompaa.
 
Jos huoneakustiikka tulee liian vahvasti nauhalle kaiuttimen voi yrittää sulloa johonkin komeroon, mielellään sellaiseen missä on mahdollisimman paljon vaimentavaa materiaalia esim vaatteita.
 
Äänityksen jälkeen sitten valitaan nauhalle tulleista paras vaihtoehto ja jos haluaa niin sille voi tehdä edellisessä viestissä mainitun kaltaisia toimenpiteitä. Suosittuja efektejä bassolle ovat EQ, särö, kompressori, erilaiset ala/yläpään muokkaimet (Exciter, MaxBass), vahvistin/kaappimallinnukset... Mekin olemme monistaneet bassoraidan yleensä useaksi ja tehneet erilaisia efektointeja juuri pohjalta säröinen-ei säröinen tai ylätaajuudet-alataajuudet ja sitten miksauksessa yhdistelleet niitä sopivassa suhteessa.
Goatvomitbeherit
05.07.2007 00:44:00
Mikäs mikki ois hyvä?
 
Mä vaan en osaa oikein käyttää noita EQ ynnä muita säätimiä tuossa
ohjelmassa.
jace
09.07.2007 20:48:22
Torniojaws puhuu asiaa :-) metodi on maukas ja sillä saa nopeesti hyvänkuulosen perusbassoraidan aikaseks.... säröä tosiaanki niin että tuntuu. Hienosäätö tietysti tekee lopullisen maun ja hommahan toimii myös jo äänitysvaiheessakin, kannattaa kokeilla
Mitä silmä ei näe sen korva kuulee.... jos kuulee
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)