Aihe: Body perus koivusta?
1
sipponen
29.06.2007 18:14:31
Suunnittelen ekaa kitara projektia, ja suomalaista perus koivua olis tarjolla materiaaliks. Onko kellään kokemuksia, tai tehny koivusta skebaa.
SH1THEAD
29.06.2007 21:42:54
Suunnittelen ekaa kitara projektia, ja suomalaista perus koivua olis tarjolla materiaaliks. Onko kellään kokemuksia, tai tehny koivusta skebaa.
 
Koivu on kovaa ja kohtuu lähellä vaahteraa, mutta myös kovin eläväistä puuta. Jos koivua halajat käyttää, niin ehdottomasti lämpökäsiteltynä, jolloin puu on täysin kuollutta.
äsh :/
Antti1
30.06.2007 10:01:58
Enpä tuosta tiedä, siis että olisi kovin lähellä vaahteraa. Koivu on kuitenkin jonkinverran pehmeämpää ja isot poijaat väittävät sen olevan vähän tummempi soundiltaan. Omakohtaista kokemusta ei täysikoivuisesta rungosta kuitenkaan ole ja luettuun ei aina passaa luottaa.
 
Mitää taas tulee tuohon lämpökäsittelyyn, niin sehän haurastuttaa puun rakennetta, joten en ihan suoralta kädeltä sitä suosittelisi. Tuommoinen rakentamiseen tarkoitettu lämpökäsitelty koivu ei välttämättä soi hirveästi. Sensijaan, jos itse pystyy vähän lievemmällä käsittelyllä tämän tekemään, niin mikäs siinä. Väri tuossa kuitenkin muuttuu paljon tummemmaksi, se on otettava huomioon pintakäsittelyä miettiessä.
OSTAKAA CREAMWAREN SCOPE -ÄÄNIKORTTI EDULLISESTI!
MPU
30.06.2007 10:42:11
Ekaan kitaraan koivu on ihan käypää materiaalia. Työstäminen on kuitenkin jonkinverran työläämpää kuin pehmeämmillä puilla. Leppä olisi soinniltaan ja työstettävyydeltään parempi vaihtoehto.
Marko
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
tonicaster
30.06.2007 21:07:04
Kyllä koivu ihan ok tavaraa on. Itelläni tuon straton runko (oma kuvassa) on yhestä palasta koivua, ja hyvin on toiminut, kaula on vaahteraa. jos kaulaa koivusta meinaa kannattaa ehkää laminoida muutamasta (3) palasta. On ollut Ala-Kuhan käsissäkin tuo kapine ja vilpittömästi kehui hyvä saundiseksi peliksi, eli ei se koivu kait ihan kakkaa ole...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)