Aihe: Onko ideoita miten kiinnittää POD efektilautaan?
1
jukcat
27.06.2007 22:17:43
Siis PODXT pitäisi saada kiinni efektilautaan floorboardin kaveriksi. Salkussa oli mukavampi kannella. Miten olette tehneet/hyväksi havaitut keinot, kiitos!
Jukcat
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
McNulty
27.06.2007 22:24:29
Siis PODXT pitäisi saada kiinni efektilautaan floorboardin kaveriksi. Salkussa oli mukavampi kannella. Miten olette tehneet/hyväksi havaitut keinot, kiitos!
Jukcat

 
Itse en ole tehnyt... mulla kun PODxt ei kuulu livesetuppiin vaan on ainoastaan kotona pöydällä. Hyvä ystäväni teki niin, että osti paksua solukumia tai mitä se nyt sitten viralliselta nimeltään onkaan. Sitten piirsi PODia muotoillen siihen solukumiin tussilla ääriviivat ja terävällä veitsellä kaiversi PODin mentävän kolosen. Tuli siis solukuminen kaukalo PODille. Sitten taakse ja oikeaan etukulmaan reiät, joista saa piuhat laitettua.
 
Lopulta koko tuo paketti installoitiin pedalboardiin ja hyvin on PODxt pysynyt laudassa mukana... ennen kaikkea särkymättömänä.
if the shit fits... wear it!
McNulty
27.06.2007 23:42:36 (muokattu 27.06.2007 23:42:56)
Loistava innovaatio! Kiitos!
Jukcat

 
Eipä kestä. Idea on yhdessä ystäväni kanssa kännihuuruissa kehitelty ja lopulta jalostettu käyttöön (ns. asennuskaljat) :)
if the shit fits... wear it!
Flaser_Phanger
28.06.2007 08:55:47
 
 
http://www.thomann.de/fi/line6_pod_mounting_kit.htm
 
Tuollainen mulla oli joskus aikanaan pedalboardissa velcrolla kiinni, podi sen päällä. Hyvin toimii mutta tulee melko korkealle eli vaatii kohtalaisen korkeen pedaalisalkun. Tällaiseen se kyllä mahtui nätisi http://www.thomann.de/fi/rockcase_rc_23020a_effekt_pedalcase.htm
 
Etuna on että podin saa nostettua pois helposti jos haluaa käyttää sitä muualla välillä ja tökkästyä takaisin telineeseen kun lähtee keikalle.
ei se siitä!!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)