Aihe: Amorphis - Silent Waters (30.08.)
1 2 3 4
Akiman
14.06.2007 21:12:21
 
 
Eiköhän avata laajempi keskustelu vuoden odotetuimpiin kotimaisiin kuuluvalle albumille.
 
AMORPHIS - SILENT WATERS (30.08.)
 
KANSITAIDE -> http://www.nb-media.net/userdata/pu … kypq3yva6bodvqhepzm6f381mmqnqlk.jpg
 
KAPPALELISTA
01. Weaving the Incantation
02. A Servant
03. Silent Waters
04. Towards and Against
05. I of Crimson Blood
06. Her Alone
07. Enigma
08. Shaman
09. The White Swan
10. Black River
 
KOKOONPANO
Tomi Joutsen : Laulu
Esa Holopainen : Kitarat
Tomi Koivusaari : Kitarat
Niclas Etelävuori : Basso
Jan Rechberger : Rummut
Santeri Kallio : Koskettimet
 
Voihan elämä minkälaisen albumin ovat tehneet. Pohjimmiltaan riittänee, jos sanon vain, että jos Eclipse oli mainio, niin tämä on vielä selvästi parempi. Silent Waters tekee kyllä harvinaisen selväksi, millaisissa liekeissä Amorphis tällä hetkellä on. Kaukana on se väsynyt löysyys, joka heijastui Far From The Sunille kokoonpanon hajanaisuudesta ja vaikka jo Eclipse teki selväksi, että Amorphis on jälleen syntymässä uudelleen, niin ei tule mieleen kovin montaa bändiä, joka syntyy uudelleen toisen kerran näin tavattoman vahvasti.
 
Silent Watersin sisältöä on kyllä tällä hetkellä hieman vaikeaa eritellä, mutta poimitaan nyt esille joitakin puolia. Levy on tummempi kuin edeltäjänsä ja samalla myös tiiviimpi ja silti monipuolisempi. Mukana on raskasta ja raakaa, monipuolisesti melodista ja jopa todella kevyttä Amorphista, mutta koko albumi pysyy kasassa käsittämättömän hienosti. Käytännössä tämä tarkoittaa siis sitä, että levyltä löytyy sävellyksiä pullollaan raskaita riffejä ja jopa hieman edellistä levyä enemmän murinoita, mutta myös entistä vahvempana sitä taianomaista Amorphista, jossa kitara-, kosketin- ja laulumelodiat luovat voimakkaita tunnelmia.
 
En sano vielä nyt mitään kummempaa, kun on pari kolme kuuntelua takana, mutta äärimmäisen kovan vaikutuksen tämä albumi on jo nyt tehnyt. Ennen kaikkea Silent Waters on vielä vankempi kokonaisuus kuin Eclipse, mutta jotenkin tuntuu muutenkin, että Amorphis on puhjennut nykyisessä muodossaan vielä edellistäkin näyttöä enemmän kukkaan uutukaisella.
 
Ettei vain olisi kyseessä Amorphiksen ensimmäinen täysosuma aikoihin.
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: Paradise Lost, Pyromaniac ja Dimmu Borgir ::
Dunga
14.06.2007 21:16:58
Ai saakeli, ei malttaisi odottaa varsinkaan tuollaisen hehkutuksen jälkeen. Sinkkujulkaisu lupasi jo hyvää levyä mielestäni. Hienoa kansitaidetta, takaisin tuonela-teemaan näemmä.
My name is Lucifer, please take my hand. Ostan Matamp Minimatin
gorgonoidi
14.06.2007 21:19:12 (muokattu 14.06.2007 21:19:58)
 
 
Hurjaa! Pakko hankinta tuon perusteella jos kerta monipuolisempaakin on!
E: *kuolaa*
Bonesaw
14.06.2007 21:22:13 (muokattu 14.06.2007 21:23:28)
Kuulostaa arvostelun perusteella suht kovalta. Eclipse oli kyllä todella kova pläjäys ja jos tää panee vielä paremmaksi,niin huh. Kansikin on upea.
Joo'o
gorgonoidi
14.06.2007 21:31:28
 
 
Korroosio ei oikeen avaudu.. hmm. Pistetääs tästä tää Eclipse soimaan.
Akiman
14.06.2007 21:50:17 (muokattu 14.06.2007 21:55:27)
 
 
Korroosio ei oikeen avaudu.. hmm. Pistetääs tästä tää Eclipse soimaan.
 
En tiedä mikä sivuilla on, varmaan palveluntarjoajalla jotain. Arviota Amorphiksesta siellä ei kuitenkaan vielä ole, eikä 30.08. ilmestyvästä levystä ole vielä mitään järkeä kirjoittaakaan.
 
EDIT: Nyt toimii www.korroosio.fi jälleen, vaikkei suoranaisesti aiheeseen vielä liitykään.
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: Paradise Lost, Pyromaniac ja Dimmu Borgir ::
Werihukka
14.06.2007 21:52:33
 
 
Ehkä yks hienoimmista kansista ikinä. Odottavan aika on pitkä. :(
Taas tuli kirveelle töitä Wolfhorde mikserissä
Milkop
14.06.2007 22:01:40
 
 
tämän kohdan tulisi päteä myös tähän ketjuun.
 
Komppaan. Vaikka Aki varmasti levystä onkin innoissaan, niin silti tämmöiset olisi hyvä muistaa :) Nus nus.
t.heiska
14.06.2007 22:08:24
Mun mielestä on ihan ok tehdä uusista levyistä omat threadit, olihan tosta eclipsestäkin. Paljon helpompi etsiä tietoa jostain tietystä vanhasta levystä kun on omat threadit, kuin jostain yli 100 sivuisesta keskustelusta.
 
Mutta uusi levy on tosiaan hieno homma. En vaan saanu toimimaan noita nuclear blastin sivuilla olleita sampleja, enkä ole kuullut myöskään tota singlea, mutta eiköhän sieltä ole hyvää musaa lupa odottaa :)
Milkop
14.06.2007 22:14:17
 
 
Paljon helpompi etsiä tietoa jostain tietystä vanhasta levystä kun on omat threadit, kuin jostain yli 100 sivuisesta keskustelusta.
 
Varmasti näinkin mutta vanhassa ketjussa oli 4 sivua. No joo, turhaa kitinää. Jatkakaa.
Super-Jari
14.06.2007 22:36:19
miksi joistain aiheista saa luoda surutta uusia ketjuja vaikka vanha ketju on varsin tuore (löytyy etusivulta) ja vain neljä sivua pitkä, kuten tuo Amorphista koskeva keskustelu:
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=44&t=64361
 
johan noissa säännöissäkin sanotaan, että "Ennen uuden aiheen aloittamista, käytä keskustelun hakua ja tarkasta ettei samasta aiheesta ole keskusteltu lähiaikoina.".
 
tämän kohdan tulisi päteä myös tähän ketjuun.

 
Periaatteessa olen samaa mieltä, mutta mieluummin luen uutta ketjua jonka avauksessa lukee muutankin kuin "onko niinku vitun bändi!!! Mielipiteitä tänne!!!".
gorgonoidi
14.06.2007 22:48:04
 
 
Kyllä uus on aina mukavempi.
Lego
14.06.2007 23:34:25
Täällä on kyllä säännöt ja käsitteet sekaisin totaalisesti valvovan osapuolen osalta. Vai liekö naamakertoimella sen kanssa tekemistä mikä menee läpi ja mikä ei? No eipä siinä.
 
Levyä odotan kuin kuuta nousevaa, olihan Eclipse Amorphiksen uran parhaimmistoa kirkkaasti. Tuo radiosoitossakin oleva Silent Waters on sellainen tasaisen varma valinta mutta uskon että levyltä löytyy timagia tavaraa. Kuten kävi Eclipselläkin.
gorgonoidi
14.06.2007 23:34:34
 
 
Akiman
14.06.2007 23:42:26
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=sG5y … unJrPM&mode=related&search=
 
Uusi biisi kenties...

 
Weaving The Incantation, uuden levyn avauskappale. Ja on btw minuun kännykällä kuvaamani video Tavastian keikalta, missä tuo soitettiin ensimmäisen kerran ja tuolloin viimeistään alkoi kyllä sellaiset tutinat levystä, että oksat pois vain.
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: Black Sabbath, Paradise Lost ja Dimmu Borgir ::
Akiman
28.08.2007 01:57:27
 
 
http://korroosio.fi/reviews.php?c=cd&id=2108
 
Albumi ilmestyy huomenna. Kannattaa hankkia digipak-versio, jos ei tullut sinkkua hankittua. Mukana melkoisen pätevä albumille hieman sopimaton bonus-kipale Sign.
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: Opeth, Reverend Bizarre / Minotauri ja Katatonia ::
Borlag
28.08.2007 08:23:39
 
 
http://korroosio.fi/reviews.php?c=cd&id=2108
 
Albumi ilmestyy huomenna. Kannattaa hankkia digipak-versio, jos ei tullut sinkkua hankittua. Mukana melkoisen pätevä albumille hieman sopimaton bonus-kipale Sign.

 
Samaa mieltä. Silent Waters sinkun mukana tuli sama raita bonuksena, olihan se ihan jees mutta ei se levylle sopisi.
Estranged
28.08.2007 10:17:25
30.8.? Eikös se 29. päivä tule? Ainakin Levykauppa X kertoo näin.
 
Mutta niin, omani tilasin jo ja mielenkiinnollahan tätä odotellaan.
"I only know two kinds of people; those who obey me and those who die." -Chuck Norris
Borlag
28.08.2007 10:19:17 (muokattu 28.08.2007 10:19:43)
 
 
Huomenna olisi levynjulkkarit Infernossa ainakin bändin kotisivujen mukaan. Itse menossa noille Tavastian keikoille perjantaina ja lauantaina. Levyn nappaan mukaan ekalta keikalta jos vaan tarjolla on.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)