Aihe: Melko eksperimentaalista
1 2
nadabrahma
08.06.2007 07:44:46
Jotta päästäisiin edes vähän eteenpäin, voisit tähän väliin kertoa suhtaudutko samoin sellaisiin sanoihin (nappaan keskutelualueiden etusivuilta) kuin rock, pop, alternative, indie, progressiivinen, jazz, funk, soul jne.
 
no riippuu vähän.
 
yleensä kun jengi puhuu alternativesta se ei minusta kuulosta mitenkään "vaihtoehtoiselta", kuten se nimi antaa ymmärtää. mun määritelmä siitä on kulttuurihistoriallinen. äääh, en jaksa selittää.
 
sit indie on kyl kanssa sellainen sana josta ei ota selvää mitä sillä tarkoitetaan. mun mielestä esim. husky rescueta on kutsuttu indieksi, mut mun mielestä se kuulostaa vaan popille, joka on naamioitu artsuksi.
 
mut joo, aika usein noi määritelmät on jotain ihan huuhaataa, koska ne perustuu johonkin vammasiin kaupallisiin termeihin.
 
mun pointti on se, et kokeellisuus on yleensä vaan kiva pikku muotisana, jota porukka heittää et ne sais jonkun asian vaikuttamaan "coolilta" eikä se yleensä tarkoita juuri mitään.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)