Aihe: Kotistudio päivitys ja rumpujen äänitys
1
waxivore
08.01.2004 14:59:32
Eli moisiin ongelmiin kaipaisin apua ja kommentteja.
 
Tähän astisissa sessioissa ollaan pääsääntöisesti bändin kanssa äänitetty rummut oikeassa studiossa ja muut raidat kotivehkein. Uusien hankintojen myötä ois tarkoitus äänittää nyt myös rummut kotikonstein, soittotilan akustiikkakin kun on hyvä. Eli: Mitkä mikit rummuille? Tarkoitus on äänittää rummuista 6+1 raitaa, eli 2 overia, virveli, basari, tomit ja yksi konkkamikki kattoon roikkuun tilaefektiradaksi. Rumpumikkien hankintaan on varattu rahaa noin 800 euroa, eli ihan kohtuu pelit pitäisi saada.
 
Kotistudiota on tarkoitus päivittää myös. Pitäisi saada kunnon opto-kompressori (n. 1000 euroa maksimi), hyvä kaiku/viive (n. 1000 euron hintaluokka), uusi mikki laulujen taltiointiin (mahd. putkiverme, tähän mennessä on ollut tollainen halpa Behku käytössä).
 
Ja jos muuta tulee teille mieleen niin ehdottakaapa, tämän hetken vermeet ovat:
 
Mikit:
2kpl SM57
1kpl SM58
1kpl TSM58 (shure kopio)
1kpl joku SM58 kopio (ei valmistajamerkintää, ihan OK vehje)
1kpl B-1 konkka
1kpl B-2 konkka
 
Vermeet:
1kpl Art Tube MP
1kpl Art Tube StudioPro MP
1kpl Alto 16-raitamikseri
1kpl Alto 24-bit digiefekti
1kpl STA24-äänikortti, ja 1kpl C-2000 äänikorttiin
1kpl V-Amp kitaramallintaja
1kpl POD kitaramallintaja
1kpl Alesis kompressori (muistaakseni joku 3603)
 
Kuuntelu:
Behringer (Truth lainamonitorit)
1 kpl Sennheiser kuulokkeet (en muista mallia, mutta ovat ihan kelpo pelit)
1kpl Jotku Halpa-Halli kuulokkeet
 
Bändillä on vielä jotain omia efektejä ja joku phonicin pikkumikseri, sekä bossin bassopedaali. Rummut oli muistaakseni Tamat ja symbaalit kaikki Sabianin.
Musiikkityyli on kitarapoppia perinteisin kepit jyrää kertsissä meiningillä. Toivottavasti tässä tuli tarpeeksi infoa.
 
Mielellään ehdotuksia jotka kestää, tarvittaessa voin esim. luopua mikki/kaikubudjetista ja sijoittaa sen 3000 euroa KUNNON kompressoriin ja vuokrata mikit jostain pajasta. Tarkoitus on laajentaa jossain vaiheessa kuitenkin tää homma kotistudiosta ihan pienimuotoiseksi viikonloppufirmaksi oikeiden töiden ohella, kuhan vaan saa lisää palkkaa että on vara ostaa siihen vaadittavat laitteet :)
 
Kiitokset etukäteen niille, jotka vaivautuu kommentoimaan.
Älä mene sieltä missä aita on matalin - Mene sieltä missä aitaa ei ole
hape
08.01.2004 15:05:08 (muokattu 08.01.2004 15:06:27)
 
 
Ihan ekaks tulis mieleen kunnon bassarimikki, esim. Senkku 602, Shuren Beta52 tai AKG D112. Melkeen parisataa euroa uutena jokainen.
 
EDIT: Niin ja TFPron (eli ent. JoeMeek) optokompuroista oon kuullu hyvää, samoin Focusriten Pentasta, joka on aika edullinen.
Olli
08.01.2004 16:10:01
 
 
...2 overia, virveli, basari, tomit ja yksi konkkamikki kattoon roikkuun tilaefektiradaksi. Rumpumikkien hankintaan on varattu rahaa noin 800 euroa, eli ihan kohtuu pelit pitäisi saada.
 
Mikit:
2kpl SM57
1kpl SM58
1kpl TSM58 (shure kopio)
1kpl joku SM58 kopio (ei valmistajamerkintää, ihan OK vehje)
1kpl B-1 konkka
1kpl B-2 konkka

 
1 SM57 lisää niin niillä onnistuu virveli ja tomit (n100€). Basariin pitää varmaankin ostaa mikki. Yllä olevassa tekstissä oli jo pari hyvää, ehdottaisin myös EV N/D868 (thomann hintaa 179€). B1 overiksi ja B2 tilamikiksi. Jos toinen overhead pitäisi saada, niin sitten varmaan toinen B1 (n 125€) tai hihatille pelkästään BEYERDYNAMIC Opus 53 (75€). näille tulisi hintaa n 400€
 
Jos mikit pitäisi tulla kokonaan rumpukäyttöön, niin sitten esim:
 
SM57 virveliin 100€
BEYERDYNAMIC Opus 87 x2= 210€
EV N/D868 179€
Rode Nt5 (2mikkiä) 379€
En käytä hymiöitä.
jatavi
08.01.2004 17:28:54
>...hyvä kaiku/viive (n. 1000 euron hintaluokka)
 
Huuto.netistä näyttäisi lohkeavan Rolandin Space Echo alle kuudensadan. Siitä ei kyl viiveet parane.
...tai siis nämähän nyt on taasen niitä paljon puhuttuja makuasioita, vaan varteenotettava ehdokas joka tapauksessa.
Toiset ovat juurimiehiä, toiset taas juuri ja juuri miehiä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)