Aihe: Basari JBL Sound Factor kaappiin?
1
Danko
21.05.2007 10:42:45
 
 
Kyllä 15" skobeista uskaltaa jo bassaria ajaa ainakin juuri tuollaiseen snadiin levitykseen, kunhan päätteessä on headroomia ja mieluiten ennen vielä masterlimitteri. Mites muu signaaliketju teillä nyt on?
kootut elämänohjeet: "alota vaan et 'räh' ja toivo että se päättyy hyvin" -seraphim
Kootut elämänohjeet: "ihan turha sun on naisia ymmärtää lol apua sääh" -noir
JäsenP
21.05.2007 12:11:59 (muokattu 21.05.2007 12:51:40)
Mites muu signaaliketju teillä nyt on?
 
Ihan perus. Eli mikki -> mikseri -> päättäri -> kaappi. Ei siis ole edes kompura/limitteriä. Sellaisen hankkiminen olisi varmaankin suositeltavaa. Olen aiva ulkona tuon puolen asioista, joten kiitollisuudella otetaan vinkkejä vastaan.
 
Millainen toteutus olisi meidän tapauksessa järkevä, kun systeemiin tulee kolme laulua ja tuo basari? Käytön tulisi olla mahdollisimman simppeliä, koska lavalta "miksataan". Olisiko esim. kaksi kanavainen paikallaan. Kaikki laulut toiseen ja basari toiseen kanavaan? Malleja saa ehdotella. Huom. tässä ollaan melko pienellä budjetilla liikkeellä.
Danko
21.05.2007 12:36:10
 
 
Kyllä vaan. Mutta mielummin stereolinkitettynä master-insertiin, ja jos ei tiskissä sellaista ole niin mikserin ja päätteen väliin. Tää vois olla halutun kaltainen http://www.thomann.de/fi/dbx_266_xl.htm
Over easy tekee käytöstä suht helpon, säätää vaan kynnystason niin ettei haukkaa liikaa.
kootut elämänohjeet: "alota vaan et 'räh' ja toivo että se päättyy hyvin" -seraphim
Kootut elämänohjeet: "ihan turha sun on naisia ymmärtää lol apua sääh" -noir
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)