Aihe: Käytännön erot aktiivi- ja passiivikaapeilla?
1
hd54
19.05.2007 06:28:50
Sanokaas ammattilaiset mitä hyötyä tai haittaa(käytännön eroja) on Aktiivi pa-kaapeista passiivisiin nähden muuta kuin,että ei tarvi erillistä vahvistinta..olen hankkimassa PA-kamoja,mutta epäilys valtaa mielen! Musiikkina on mm..Rockabilly"eli kumpi olis järkevämpää hankkia??..Kiitän tiedoista.
mhelin
30.05.2007 12:25:18
Aktiiveilla saadaan ylä. ja alapään erotus jyrkemmäksi ja vähemmällä säröllä jolloin mm. elementtien tehonkesto ja järjestelmän hyötysuhde paranevat.
musamies
30.05.2007 13:54:14
Aktiiveilla saadaan ylä. ja alapään erotus jyrkemmäksi ja vähemmällä säröllä jolloin mm. elementtien tehonkesto ja järjestelmän hyötysuhde paranevat.
 
Eikös tuo riipu siitä minkälaista jakosuodinta käyttää sekä aktiivi, että passiivivehkeissä? Jakosuodinhan on myös aktiivikaiuttimissa ja passiivikaiuttimissa voi olla aktiivi- ja passiivijakosuotimia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)