Aihe: Heviskebaa hommaamassa.
1 2 3
GuitarSatan
15.05.2007 01:29:42
Tarkoitus olisi siirtyä vanhasta squier stratosta kunnon kitaraan, joka täyttää örinametallijanoni.
Humbuckerit tietenki pakolliset (seymour duncan/EMG/??), 24 nauhaa mieluiten, kelluva talla mieluiten. Aktiivi/Passiivi??
Hintaluokasta 500e lähtien.. Rahaa mahdollisesti lisää mutta tämä rahamäärä olisi näin heti.
Kiitoksia avusta.
migreeni
15.05.2007 02:38:53 (muokattu 15.05.2007 02:44:09)
 
 
Ennen kun kukaan lähtee aukomaan päätään niin yritän antaa oikeen vastauksen: Puolesta tonnista ylöspäin saat hintaLAATUsuhteeltaan parhaan tuloksen jollain Schecterin kepillä. Damien FR saattaisi tohon sun hintaluokkaan pudota ihan mainiosti. Jos haluut vähän laadukkaamman skeban ja olet valmis plustonnin maksamaan niin Schecterin Hellraiser FR on ehdoton ykkönen sulle!
 
Ota myös huomioon ettei floikka ole mikään välttämättömyys. Mä oon just myymässä mun floikallista Hellraiseria ja ostamassa kiinteätallaista tilalle.
 
E: SheDevilkin on hyvä valinta! Kieron näköinen ja ihan jees mikit (aktiivit)
Speksiä kaikista:
Hellraiser http://www.schecterguitars.com/spec.asp?id=140
Damien http://www.schecterguitars.com/spec.asp?id=34
Shedevil http://www.schecterguitars.com/spec.asp?id=181
 
Tsekkaa toki BlackJack-mallit jos ei floikka ole elinehto.
 
E2: Eipä kestä
Twinkle
15.05.2007 02:55:41
Tarkoitus olisi siirtyä vanhasta squier stratosta kunnon kitaraan, joka täyttää örinametallijanoni.
Humbuckerit tietenki pakolliset (seymour duncan/EMG/??), 24 nauhaa mieluiten, kelluva talla mieluiten. Aktiivi/Passiivi??
Hintaluokasta 500e lähtien.. Rahaa mahdollisesti lisää mutta tämä rahamäärä olisi näin heti.
Kiitoksia avusta.

 
Kelluvaa tallaa jos välttis tarvitaan, niin sitten pienen rahan laitteista kattelisin Ibanezin katalogia. Nämä vähän arvokkaammat sisältävät näitä parempia lisenssitalloja (joiden nimiä ja numeroita en kirveelläkään opi), kestävät kulumista siinä missä OFR ja Schallerin lisenssi. Ibanezin RG:t on myös ihan hevin näköisiä, joten sekään ei ole periaatteessakaan pulma.
 
Aktiivi ja passiivi-asettelusta en osaa sanoa mitään, tällä hetkellä käyttökitarassa on aktiivit, mutta passiivit on ihan hyvät kanssa. Hevit lähtee kummalla hyvänsä, on eri asia sitten mikä miellyttää enemmän. Testaamalla sen selville saa ja kuulostelemalla. Hirveitä erojahan mikeissä ei ole, mutta aina sellaista pientä. Itse olen kyllä vähän siinä vaiheessa, että sillä mikillä ei loppupeleissä omassa soitossa ole mitään väliä että lukeeko siellä SD/Dimarzio/EMG/jotakin muuta. Kaikki merkkimikit on ihan hyviä ollut, samaten kuin eräs pitkään käytössäni ollut passiivinen kopio-EMG.
 
Tosiaan schecterin kelluvatallaiset kannattaa vilaista kanssa, Damieneissa tosiaan on muistaakseni lisenssillä varustettu floikka, C-sarjan floikkakepeissä sitten onkin jo OFR:t. Omassa soitossa Schecterin blackjackit ja Hellraiserit on ainakin toimineet hyvin, vaikka menevätkin aikalailla yli budjetista, kiinteätallaisina ovat sitten lähempänä tuota haarukkaa jo.
GuitarSatan
15.05.2007 09:47:53
Ei pahempi tuo Schecter.. Antoi ainakin uutta näkökulmaa, koska olin itse katsellut kitaraa ESP:ltä: LTD F-250 ihan jees. Ja jos se kelluva talla jätettäis pois niin saataisiin jo hiukan parempiakin.
Mitä kokemuksia Jakcsoneista? Käsitykseni mukaan hyviä kitaroita nimenomaan heviin.
Ja laatukin hyvä, ainakin jos jätetään floikka pois?
Tympee Huttunen
15.05.2007 10:03:21 (muokattu 15.05.2007 10:07:09)
Unohda uudet kitarat ja osta joku todella rähjäinen käytetty RR tms. Sellaiset uudenkarheat hevikitarat on vaan rumia...tai siis kauniita. Käytetyn saat halvemmalla ja sisäänajokin on jo tehty, eikä tarvitse pelätä jotain pieniä kolhuja.
 
Toki tuon kelluvan tallan kanssa pitää olla tarkka. Paljon noita lisenssifloykkia haukutaan, mutta mulla oli esim. (muistaakseni) vm. 95 Jacksonin Kelly Pro Jacksonin lisenssifloydilla, mutta ei ollut koskaan mitään ongelmia sen kanssa.
 
Jos tosiaan toi floyd ei ole pakollinen, niin hanki ihan pilkkahinnalla joku rääkätty vanha Performer RR tms. Ne ei maksa paljon mitään, mutta on kuitenkin hyviä. Voit ostaa paremmat mikit siihen samalla ja rahaa jää silti taskuun.
 
Valinnanvaraa käytettyjen hevikirveiden kanssa on todella paljon.
migreeni
15.05.2007 13:53:11 (muokattu 15.05.2007 13:55:29)
 
 
Ei pahempi tuo Schecter.. Antoi ainakin uutta näkökulmaa,
 
Joo aika usein ihmiset päätyy tohon perus ESP-Ibanez-ratkaisuun joka mun mielestä on huonompi laadullisesti ainakin. Plus vielä että Schecterit ei toistaseks ole mitään massaskeboja, joten voit olla "yks niistä ekoista" :D
 
Mitä kokemuksia Jakcsoneista? Käsitykseni mukaan hyviä kitaroita nimenomaan heviin. Ja laatukin hyvä, ainakin jos jätetään floikka pois?
 
Jacksonit on lähinnä kyllä hevikeppejä. Se on jakanut aika perkeleen jyrkästi mielipiteitä. Mä en ole ikinä tykkäillyt, kun taas meidän toinen kitaristi on ihan tärähtänyt niihin. Jacksonin Dinky-mallit oli musta ainoot ihan hyvät skebat, muut ei jotenkin omaan käteen sopinut..
 
Ja laatukin hyvä, ainakin jos jätetään floikka pois?
 
Tästä vielä että en nyt ihan älynnyt mitä meinaat :D Siis ei se floikka sen skeban laatua huononna toki! Keikkatilanteessa en vaan lähtisi luottamaan niin paljoa kun kiinteätallaiseen koska kielen katketessa skebasta tulee käyttökelvoton eikä edes biisiä voi vetää kunnialla loppuun.
oiva tumpeloinen
15.05.2007 13:56:45
Joo aika usein ihmiset päätyy tohon perus ESP-Ibanez-ratkaisuun joka mun mielestä on huonompi laadullisesti ainakin. Plus vielä että Schecterit ei toistaseks ole mitään massaskeboja, joten voit olla "yks niistä ekoista" :D
 
Mä en ainakaan ole huomannut samanhintaisten Sektereiden, LTD:eiden ja Ibanezien välillä juurikaan laatueroja. Tatsit on vähän erilaiset, muttta mene nyt sanomaan siitä, mikä on kenellekin paras....
 
Samaten mua vähän ihmetyttää, että miten olla "yks niistä ekoista". Schecter on varmaan tämän hetken yksi suurimpia villityksiä, ja niitä alkaa olemaan yhdellä jos toisellakin. Samaa puoltaa sekin, että tiettyjä malleja ei meinaa saada maahantuojalta millään. Myydään eioota ja seuraavakin tuloerä on kuulemma jo varattu......
Tatuo
15.05.2007 15:11:54
ibanez.. tää alkaa toistaa jo itteensä.. käytä hakua
www.yad.fi | et sillee
Ben_D
15.05.2007 15:20:21
 
 
Jacksonit on lähinnä kyllä hevikeppejä. Se on jakanut aika perkeleen jyrkästi mielipiteitä. Mä en ole ikinä tykkäillyt, kun taas meidän toinen kitaristi on ihan tärähtänyt niihin. Jacksonin Dinky-mallit oli musta ainoot ihan hyvät skebat, muut ei jotenkin omaan käteen sopinut.
 
Mikäs Dinky teidän kitaristilla on? Aika karrikoitua, mutta mulle Jackson on Made In Usa + 90-95 Japani Professional.
http://www.myspace.com/fiercemetal
KurtCobain
15.05.2007 16:21:36
Osta Ibanezin RG5xx malli, jollain 400e, niin on viä rahaa vaihtaa dimaziot/emg mikit siihe
"Sun hiuksethan näyttää ihan mopilta" -Yks Kaveri
mailbag
15.05.2007 16:30:28
Oma ehdotukseni on samanlainen cortti mitä mulla on, sain alle 600€ ja on emg:n aktiivia ja suht ohuehkoa modern-c liimakaulaa. Kitara on myös tosi hyvin balanssissa eli ei oo kaulapainoa mihikää suuntaan. Ainoo "miinus" on tuo ulkonäkö mutta minusta ainakin jotenkin pervolla tavalla siisti 8)
pulliha
15.05.2007 16:45:15
Esp-ltd on oma vaihtoehtoni hevinrepimiseen ja onnistuu varsin hyvin esim ltd mmv sn:llä
Semmone lämmin sustain ja iha vitusti säröö
Werde
15.05.2007 16:54:16 (muokattu 15.05.2007 16:54:52)
Joo aika usein ihmiset päätyy tohon perus ESP-Ibanez-ratkaisuun joka mun mielestä on huonompi laadullisesti ainakin.
 
LTD:t ja Schecterit tulee samalta hihnalta samoilla komponenteilla. Ibanez on laadullisesti vähintään samaa luokkaa edellämainittujen kanssa kyseisessä hintaluokassa.
hullu_ukko
15.05.2007 16:59:49
Itse kääntäisin katseeni Ibanezin S-sarjalaiseen, jos kelluva talla on pakko saada.
 
http://www.thomann.de/fi/ibanez_s470bk.htm
 
Varmasti saat rahoillesi vastinetta, jos tuollaisen ostat. ZR on erittänkin arvostettu ja kehuttu tallasysteemi ja mikä parasta, sen saa kelluvasta kiinteäksi helposti. Mikit nyt on vähän mitä on, mutta ajavat asiansa varmasti.
M.A.C.H.O. # 5 AIL PI PÄK | ''Jätkiltähän puuttuu sävelkorva! Jos ammattilaiset käyttää tota ni ei voi olla paska sitä paitsi voi väittää ettei oo ättäkkii kun ei oo ite päässy koittaa säätöi huh huh'' -ultimate guitari
migreeni
15.05.2007 17:34:54 (muokattu 15.05.2007 17:42:10)
 
 
Mikäs Dinky teidän kitaristilla on?
 
Ei kuule mitään hajua :D
 
Samaten mua vähän ihmetyttää, että miten olla "yks niistä ekoista". Schecter on varmaan tämän hetken yksi suurimpia villityksiä, ja niitä alkaa olemaan yhdellä jos toisellakin.
 
Nus nus.
Johann Onn
15.05.2007 17:56:41 (muokattu 15.05.2007 22:03:22)
Schecter - tämän hetken yksi suurimpia villityksiä, ja niitä alkaa olemaan yhdellä jos toisellakin.
 
Vähän tästä syystä, kun on yks Ibanez (ja yks "Ibanez"= Morris), päädyin itte merkkiin Cort... ....joka on kyllä myös erittäin "Ibanez". Mikit on luultavammin paremmat, kuin ne saman hintaluokan Ibanez:eissa olevat "INF-mitä-lie". Mutta ehkä vähän liiankin ärhäkkäät. Tallahumpparilla menee cleanitkin särölle. Onneks on se "coil tap".
Krice
15.05.2007 18:21:35
 
 
Hintalaatusuhde näyttäisi olevan aika kohdillaan:
 
http://www.thomann.de/fi/bcrich_assassin_px3t.htm
"I'm sorry, I dont listen to country music." -Joey DeMaio when asked what he thought about Metallica.
Zl z
15.05.2007 18:46:10
Hintalaatusuhde näyttäisi olevan aika kohdillaan:
 
http://www.thomann.de/fi/bcrich_assassin_px3t.htm

 
Ohoh... Aika mielenkiintoinen peli tuohon hintaluokkaan, OFR ja kaikki. Kukaan testaillut tuota?
Fingolfin
15.05.2007 19:07:52 (muokattu 15.05.2007 19:51:35)
Hintalaatusuhde näyttäisi olevan aika kohdillaan:
 
http://www.thomann.de/fi/bcrich_assassin_px3t.htm

 
Ei siitä hintalaadusta pysty vielä koko totuutta sanomaan näkemättä kitaraa ollenkaan, vaikka specsit näyttääkin hyvältä.
 
B.C. Richin Warlock, Beast ja Warbeast voisi myös olla vaihtoehtoja;
 
http://www.thomann.de/fi/bc_rich_nt_warlock.htm
 
http://www.thomann.de/fi/bc_rich_nt_beast.htm
 
http://www.thomann.de/fi/bc_rich_warbeast_wmd.htm
 
------------
Mielenkiintoisin on mielestäni tuo Kerry King Signature Wartribe EMG 81/85 + PA2 setillä ja Kahler X tremololla, Groverin virittimillä. Pitäisi vaan saada omiin näppeihinsä hypisteltäväksi, että pystyisi sanomaan mitään laadusta.
 
http://www.thomann.de/fi/bc_rich_kerry_king_signature_wartribe.htm
 
http://www.bcrich.com/warlock_kk_signature_wartribe.html
 
ja myös Kerry King Signature V
 
http://www.thomann.de/fi/bc_rich_kerry_king_signature_v.htm
Strength and Honor
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)