Aihe: Arttu Wiskari listakärkeen Yhdysvalloissa
1 2 3
kid ego
30.04.2007 17:26:54
Uutispalvelu Stara.fi kertoo:
 
Espoolaisen 22-vuotiaan blues-rocklaulajan, Arttu Wiskarin ensilevy In The Heat Of The Night on noussut satojen yrittäjien joukosta amerikkalaisen Soundclickin julkaiseman Blues Cover -listan ykköseksi.
 
Nettiradioasemat ympäri uutta manteretta soittavat tämän lisäksi myös Artun tulkintaa Van Halenin Icecream Man -kappaleesta ja yhdessä suomalais-tsekkiläisen Vanessa Philippin kanssa tekemästään Joe Cocker-hitistä Up Where You Belong.
 
Ray Charlesin tunnetuksi tekemän In The Heat Of The Night -kappaleen tulkinta on saanut myös joukon suomalaisia muusikoita ihmettelemään ja ihastelemaan nuoren miehen äänireserviä ja tulkintavoimaa.
 
- Esityksestäni on tullut erinomaista palautetta ympäri maailman, viimeksi radioasemalta Elviksen kotikaupungista, jossa biisini on soinut päivittäin koko viime viikon. Tämä innostaa entisestään tekemään työtä ja hakemaan oikeita yhteistyökumppaneita ja yhteistä tavoitetta, oikeita omia biisejä ja vahvaa profiilia ja taitoa läpimurtoa Suomessa ja Suomesta käsin, Wiskari toteaa.
 
Kyseisen kappaleen voi kuunnella tästä. Uusi levy on tekeillä loppukesäksi ja ennen vuodenvaihdetta ilmestyy ensimmäinen pitkäsoitto. Tiedotteen mukaan musiikillinen linja tulee olemaan tätä päivää, mutta suurien esikuvien Van Halenin, Ray Charlesin ja B-B Kingin viitoittama. Sooloesitymisien lisäksi Arttu tekee keikkaa tällä hetkellä Lucky Street Bandin kansssa, jossa koskettimia soittaa hänen isänsä.

 
Mahtava homma, eikö? Toivottavasti aiheesta saadaa keskustelua aikaiseksi.
 
Artun biisi löytyy tietenkin myös Muusikoiden.netin Demostudiosta:
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … ts.php?c=17&t=137274&co=120
 
Linkkejä:
 
http://www.stara.fi/?p=5565
http://nikopee.com/Wiskari/
http://www.soundclick.com/genres/Ch … ub.cfm?Genre=Blues&Subgenre=199
"Menee pilettämiseen koko vkl kun huomenna on kihlajaiset ja sunnuntaina hautajaiset." -KMT
noir
30.04.2007 17:29:37
Syystäkin. Hyvin se vetää.
I don't like my women aggressive - I like 'em violent
Mystisesti hintahtavat romantikot #1
Keppis
30.04.2007 17:36:36
Jumankauta mikä ääni ja vielä noin nuorella äijjällä!
Onni vie inspiraation.
gorgonoidi
30.04.2007 17:39:06 (muokattu 30.04.2007 17:44:42)
 
 
Uskomattomaltahan tuo kuulostaa, mutta biisi on kyllä sen veroinen. Mikä ääni, siis ei.. ei huuh..
E: Ehkä minä en niin tälläistä bluees kamaa osaa arvostaa niinkään, mutta kyllä tässä nyt tiukan biisin tunnistaa! Todella hieno organ saundi myös.
SirElwood
30.04.2007 17:39:27
Kuten todettu, hyvin se vetää. Ansaittua todella. Toivottavasti tulevaisuus tuo suuria tullessaan.
leka
30.04.2007 17:43:21
Hauskaa uutisointia, kun kyseessä on kuitenkin koko musiikkibisneksen mittakaavassa melko pieni nettisaitti. Ei kai tässä nyt vielä ole koko ameriikkaa valloitettu.
 
Mutta hieno suoritus kuitenkin. Hyvä vetohan tuo on.
HaloOfFlies
30.04.2007 21:09:14
 
 
Onnea vaan Captain Planet!
Valmistauduttiin viikko tähän peliin, ja sitten kaikki on viidessä minuutissa ohi, kun Napoleon ratsastaa paikalle. S.M.A.K.-jäsen #5
Nimismies
30.04.2007 21:58:30
Oho, oho, oho. Kova juttu. Rutkasti onnentoivotuksia.
Romantikkoitkijä #36. Senkin rontit. Nimismiehen blogi: Täällä näin. Päivitetty 29.4 Aiheena: Darraista tajunnanvirtaa
M-Juhana
30.04.2007 22:02:58
 
 
Hienoa Arttu !!
If I get to drunk tonight, Jesus gonna drive me home. -Shooter Jennings-
Wahi
30.04.2007 23:04:59
Oho, kova juttu! Onnea!
 
Albron Blues Band oli/on kova poppoo!
Rölölöö!
Blue Moon
30.04.2007 23:40:33
 
 
Capu on kova jeppe.
- Don't eat stuff off the sidewalk -
Super-Jari
01.05.2007 04:07:59
Kapun ongelma on siinä että se ei ole musta 150 kiloinen harmaapartainen neekeri joka vetää reppu pystyssä tuota biisiä.
 
Vain ääni natsaa.
Manetti
01.05.2007 09:48:37
.....Ei kai tässä nyt vielä ole koko ameriikkaa valloitettu.....
 
Ei vielä.... :) Hienoa ja ansaittua Arttu!
...If something's hard to do, then it's not worth doing...
JCM
01.05.2007 09:59:38
 
 
Hauskaa uutisointia, kun kyseessä on kuitenkin koko musiikkibisneksen mittakaavassa melko pieni nettisaitti. Ei kai tässä nyt vielä ole koko ameriikkaa valloitettu.
 
No mä jo kerkesin uskoa kattavaan valloitukseen!
 
Mutta hieno suoritus kuitenkin. Hyvä vetohan tuo on.
 
Tuo on ihan saatana loistava veto, nuo kaikki. Ja lisää toivottavasti tulee paljon.
 
Onnea Arttu, ihan helvetin siisti homma!!!! Meitsi fiilistelee täysillä messissä, toivottavasti lähtee kone hyvin käyntiin nyt!
Teijo K.
01.05.2007 10:58:07
 
 
Kapun ongelma on siinä että se ei ole musta 150 kiloinen harmaapartainen neekeri joka vetää reppu pystyssä tuota biisiä.
 
Vain ääni natsaa.

 
Onhan se Kapu aika iso mies kyllä. :) Hieno homma vaikka lekan mediakriittinen lausunto huomioon ottaenkin.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1

Silloin vanha Väinämöinen. Itse tuon sanoiksi virkki: "Nyt on aika arvan käyä, Miehen merkkiä kysyä"
Capu
01.05.2007 15:10:31
Hauskaa uutisointia, kun kyseessä on kuitenkin koko musiikkibisneksen mittakaavassa melko pieni nettisaitti. Ei kai tässä nyt vielä ole koko ameriikkaa valloitettu.
 
Mutta hieno suoritus kuitenkin. Hyvä vetohan tuo on.

 
Juu jäitä hattuun ei tässä vielä mitään ole valloitettu, mutta tämä on hyvä alku :)
Ronsto
01.05.2007 15:18:19
 
 
Ei samperi, tätä lisää.
 
Oli pakko käydä kuuntelemassa tuo biisi Demostudiosta. Uskomatonta kamaa kyllä.
 
Onnea vaan sinne ja tsemppiä :)
Mystisesti hintahtavat romantikot #2
Sergei Fallinen
01.05.2007 15:48:42
Hienoa ja ansaittua ja silleen.
 
Albron blues bulevardin muutamia biisejä, jotka joskus m.netistä löysin, on varsinkin tullut monta kertaa kuunneltua.
kivi
01.05.2007 20:56:30
Mahtava homma, eikö?
 
On toki, on toki. Mutta kuten todettu, nettipalvelu Soundclickin alalajin "Blues-coverit" sarjan voitto ei oo vielä ihan amerikan valloitus.
 
Sen sijaan se mitä se voi poikia, olis että Suomessa sais paremmin hommaa esiin. meillä kun mielellään vaaditaan joku ulkomainen noteeraus ennen kuin voidaan uskoa siihen mitä omat korvat kertoo
;-D
 
Onnea Kapteenille. Ja levy-yhtiöihin tietoa tästä.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)