Aihe: Kitaroiden Toyota Corolla
1 2 3 4
THE RIPPER
12.04.2007 17:26:27 (muokattu 12.04.2007 17:27:14)
Cort merkin x-series sarjasta, jonkun kitaran vois tilata netistä. koska kyseenomaset kepit sopii aika monen käteen ja vireen pysyminen iha hyvä.
mitää tokaita en uskaltais netistä tilata. tuntuma ois ku tilais sikan säkissä, ellei kyseenomaista ole mallia ole kokeillu jossain
 
ja tästä löytyy sitä corola hinta/laatusuhdetta
Hungry For Heaven
Wolfie
12.04.2007 20:46:23
Minä löysin omat Toijotat sellaisen valmistajan valikoimasta, josta löytyvät nimikkeet Stratocaster ja Telecaster. Suurin odotuksin lähdin testailemaan Fenderin tuotteita, joita tunnuttiin pidettävän kitaramaailman parhaina.
 
Noh... Aloitin testaamisen halvimman hintaluokan Stratocastereilla, ja soitin asettui niin ja näin soittoasentoon. Sitten ote kaulasta ja asia alkoi olla pihvi. Ei passaa käteen ei sitten millään. Siirryin eteenpäin hintavalikoimassa käyden läpi lähestulkoon jokaisen liikeestä löytyvän Stratocasterin, ja tuntuma oli kaikissa testaamissani soittimissa. Ainoa Stratocaster merkin Fender alla, joka sopi omaan pikku kätöseeni, oli hintaluokassa n. 2,5 kertaa rahamäärä, joka minulla oli mahdollisuuksia tuottaa tuolloin käyttööni kaikkia keinoja käyttäen.
 
Koska Stratocaster osoittautui suureksi pettymykseksi, varsinkin kaulan osalta, siirryin Telecastereihin. Kaula oli suurinpiirtein samaa tasoa Stratocastereiden kanssa, mutta runko ei asettunut minulle oikein mitenkään. Ei sopinut ei sitten missään asennossa...
 
Assosiaationi Toijjotaan oli valmis. Kumpikin merkki nauttii syystä tahi toisesta suurta arvostusta, on uutena kohtalaisen arvokas hankinta, puheiden perusteella pitäisi kestää ja kestää ja kestää. Kumminkin kumpikin merkki tuottaa tuotteita, jotka eivät sovellu minulle oikein mitenkään. Sorollaan en autona vilkaisekaan, Avensis on aivan järkyttävän hintainen mukavuuteen ja ajo-ominaisuuksiin suhteutettuna, Haisee on sitten työkalu. Onneksi Toijjota ei tee putkipihtejä, sillä arvioisin niissä olevan huippulaatua olevat, kaiken kestävät ja muutenkin järeät leuat, mutta kahvat, mitenkään huomioimatta muuta kuin kokoa ja ergonomiaa kovaan työhön, olisi otettu tuosta tuotteesta suoraan lainaten: http://cat.teho.net/software/kalast … 37&level=2&prod_id=00000334
Mitään allekirjoituksia/sooloja/ajatuksia tarvita...
rheinone
12.04.2007 20:54:28
Minä löysin omat Toijotat sellaisen valmistajan valikoimasta, josta löytyvät nimikkeet Stratocaster ja Telecaster...
... Onneksi Toijjota ei tee putkipihtejä, sillä arvioisin niissä olevan huippulaatua olevat, kaiken kestävät ja muutenkin järeät leuat, mutta kahvat, mitenkään huomioimatta muuta kuin kokoa ja ergonomiaa kovaan työhön, olisi otettu tuosta tuotteesta suoraan lainaten: http://cat.teho.net/software/kalast … 37&level=2&prod_id=00000334

 
Mulla on ollu joskus Toijjota Carina, ja olin siihen kyllä erittäin tyytyväinen. Sillä referenssillä heitin Telen luuttujen corollaksi.
All you gotta do is plug me into High Voltage rock'n'roll
Wolfie
12.04.2007 21:03:47
Mulla on ollu joskus Toijjota Carina, ja olin siihen kyllä erittäin tyytyväinen. Sillä referenssillä heitin Telen luuttujen corollaksi.
 
Jep. Mutta useasti olen sanonut kyseisen mietelauseen: mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi toiselle
 
Tällä referenssillä olen tullut siihen tulokseen, että koska kumpikaan ei sovi minulle, ovat ne minulle ikäänkuin toistensa assosiaatioita(tai mikä lienekään, ei muista kaikkia hienostosanoja). Mistä minä olen kotoisin, on Toijotalla hyvin suuri kannatus, mutta jonkun pitää olla aina kantona kaskessa ja vastarannalla kiiskenä kaislikossa. Eivät juurikaan pidä minusta vannoutuneet Toijotan kannattajat keskusteluissa, koska pyrin aina torpedoimaan heidän vannoutumisen kohteensa ja onnistun siinä yleensä paremmin, kuin he onnistuvat torpedoimaan minun perusteluni.
 
Mielipiteet ovat hauskoja. Ilman niitä ei olisi kunnon väittelyitäkään! Toiset arvostavat Toijotan ja Fenderin hyvinkin korkealle. Minä arvostan ne taas hyvin toiseen päähän listaa. Kestäköön ikuisuuden, eivät sovi minulle.
 
Ja omasta kuvasta löytyy todiste siitä, että nykyään omistan Stratocasterin johdannaisia jopa kaksin kappalein. AST-50 Tokai ja Harrikan johdanne asiasta. Tokain kaula oli todella bueno, Harrikka tuli hetken mielijohteesta.
 
Voihan v....u. Taas tulee mitä järjettömintä tekstiä mutta menköön. Jos siitä joku saa selvää...
Mitään allekirjoituksia/sooloja/ajatuksia tarvita...
Tupewi
12.04.2007 21:41:35
LTD:t nimenomaan ovat se teinicorolla myös mielestäni. Samaa logiikkaakin paljon.
 
Vähän kuin ajatellaan Corollan pysyvän paremmin mutkissa ja kulkevan lujempaa, kun madalletaan koria, laitetaan kakkosnelonen spoileriksi ja viemäriputki pakoputkeksi, ajatellaan LTD:issä sen kitaran soivan jotenkin hevimmin, kun leikellään puuhun terävät kulmat, maalataan mustaksi ja kirjoitetaan jonkin tilusankarin nimi lapaan.

 
Tää oli hyvä. Saat plussan :)
ministeri
12.04.2007 21:46:17 (muokattu 12.04.2007 21:47:00)
fender stratocaster.
hilipatihippan
zädääm
12.04.2007 22:15:07
Eli lyhyesti,
 
A.) missä kitaramerkissä on kokemustenne mukaan paras hinta/laatu-suhde, kun haetaan keskihintaista kitaraa (250-800€). Ei siis ns. fiilis-näkökulmaa, vaan viileesti laatu, vire, perussointi, kestävyys-pohjalta, pelkkä merkki (Ibanez, Tokai, Fender..jne)
 
B.) minkä merkin uskaltaisi tilata varmimmin netistä kylmiltään, ettei handussa olis sitten ihan "halkoa".
 
Eniten mainittu on se skeba-Corolla ;-)

 
Sanoisin noin puolueettomasti kokemus/näppi tuntumalta että tohon hintaluokkaan parhaita tunnetuista merkeistä ovat: LTD, Tokai ja Gibsonin edullinen melody maker(tätä setä suosittelee)... tietenkin olisi kiva tietää minkälaiseen musiikkiin kitaraa haetaan, mutta elä vain vajoa niihin squier jammu höpinöihin, koska son ns. paskanjauhantaa....
Yksijalkaisia naisia on helppo kaataa sänkyyn.
jon1
12.04.2007 22:17:31
Sanoisin noin puolueettomasti kokemus/näppi tuntumalta että tohon hintaluokkaan parhaita tunnetuista merkeistä ovat: LTD, Tokai ja Gibsonin edullinen melody maker(tätä setä suosittelee)... tietenkin olisi kiva tietää minkälaiseen musiikkiin kitaraa haetaan, mutta elä vain vajoa niihin squier jammu höpinöihin, koska son ns. paskanjauhantaa....
 
Ja lisätäänpä listaan vielä Schecter. En ole ainoallakaan huonolla Schecterillä soittanut.
"Dick and Ted took toy ducks downtown to drown.."
ballfish
12.04.2007 22:19:35
A.) missä kitaramerkissä on kokemustenne mukaan paras hinta/laatu-suhde, kun haetaan keskihintaista kitaraa (250-800€). Ei siis ns. fiilis-näkökulmaa, vaan viileesti laatu, vire, perussointi, kestävyys-pohjalta, pelkkä merkki (Ibanez, Tokai, Fender..jne)
 
Ibanez, Ennen 2000-lukua valmistetut on parhaita munsta. :)
 
B.) minkä merkin uskaltaisi tilata varmimmin netistä kylmiltään, ettei handussa olis sitten ihan "halkoa".
 
Tähänkin olisin sanonut Ibanez mutta nykyisin se 250-600e mallien laatu on *köhköh* kakkaa. Tuon hintaluokan soitinta ei tilata netistä kylmiltään. ettäs tiedätte! ;)
zädääm
12.04.2007 22:44:35 (muokattu 12.04.2007 22:55:00)
Socialite ja Bookkeeper ajattelevat nähtävästi noita halpoja Alexi ym. hevikeppejä. Minä meinasin noita edellä linkittämäni tapaisia konstailemattomia peruskitaroita vähän kalliimmassa kategoriassa.
 
No, ei mulla ole Corollaakaan, Passatilla ajelen...

 
On muuten mun mielestä aika idioottimaista ajatella niin että vähänkin kaavasta poikkeava esim. hevi suunnikas olisi lapsellinen, vain sen takia että nuoriso niistä tykkää ärhäkän ulko näkönsä vuoksi. Sopiva vertailu kohde olisi kun ne 190 diesel mersu miehet mollaisivat kavereita jotka ajavat corvettella.... ja miksei tykkäisi? Ennemmin veivaan muun muassa sellaisella v "teini kepillä" kuin olen lammas joka asettuu määkimään pasifican, squierin ja monen muun turhaan hehkutetun ns. straton hehkuttajien laumaan. Tämä hehkutus johtuu muuten siitä ettei ole kavereilla paremmasta tietoa.
On mullakin pari stratoa, toinen on yamaha josta ei ole mitään hyvää sanottavaa, toinen on isältä peritty jaappanilainen 70 luvun lopulta kotoisin oleva nimetön keppi, jolla oli ihan mukava soitella ennenkuin kaula meni.(TARJOTKAA PIKAVIESTEINÄ KAULOJA STRATOIHIN SOPU HINTOIHIN, MITAT MUKAAN)
PS. Stratocaster tulee Amerikasta ja sen merkki on Fender!
Itsehän ajan tällähetkellä bmw:llä
 
EDIT: ja on muuten aika hauskaa että ainoa hyvä asia mitä niistä jammuista ja squiereista kuulee on: pitää vireen....... Riittääkö se?
Yksijalkaisia naisia on helppo kaataa sänkyyn.
rheinone
12.04.2007 22:55:12
Jep. Mutta useasti olen sanonut kyseisen mietelauseen: mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi toiselle
 
Niinnii, mut corolla sopii ja toimii suurelle massalle. Siihenhän sen menestys perustuu. Näin ovat asiat myös Tele MIJ:n kohdalla. Sehän oli kuiteksi vissiin ketjun aloittajan juju tässä koko hommassa.
All you gotta do is plug me into High Voltage rock'n'roll
Amuranen
12.04.2007 23:34:44
Suosittelen myös lämmöllä ESP:n LTD-linjan keppejä. Aivan loistavia vehkeitä niin hinta-laatu suhteessa kuin missä tahansa muussakin mielessä. Singlecoileja LTD:eistä ei löydy, mutta jos ei sitä sinkkusoundia kaipaa niin LTD:t ovat aivan omiaan.
No money, no job, no car. But I'm in a band.
Dropped C
13.04.2007 01:18:37 (muokattu 13.04.2007 01:20:29)
Nyt lähti herne mahtavasti nenään. Jatkakaa. Ja onhan ne suunnikkaat rumia alkuperäisiin verrattuna (Explorer, Flying V), jos saan oman näkökulmani tähän tuoda.
"Legendaarinen Gibson / EPI kitaran arvo nousee vaan" - Kolmisointu.
biibob
13.04.2007 01:58:23
Jotkut mexicon fenderin stratot on aika maukkaita, vaikkeivat kyllä pärjääkkään ihan usa vastaaville, mutta corollana menevät helposti. Sitten Fenderin japanilaiset kitarat ovat aivan loistavaa laatua (ainakin suurikmmaksi osaksi).
"You think I'm strange because I'm different, I think you're strange because you're all the same."
hartza
13.04.2007 08:38:51 (muokattu 13.04.2007 08:39:44)
 
 
ESP:n Korea-LTD:t, kuten on jo monesti mainittu. Itse olen rämpytellyt useammallakin eri mallisella tuollaisella, ja hyvä niillä on hintaisekseen soitella. Vastaavat juurikin tämmöistä modernia Corollaa: perusasiat toimii, tuntuu mukavalta, on suhteellisen luotettava ja riittää paremmin kuin hyvin, jos ei halua koreilla. Eikös se Corollakin ole semmoinen perusauto, jolla kuljetaan töihin ja takaisin, ilman samanlaista koreilua mitä pomon mersusta löytyy :)
 
... Vaikka itsekin LTD:llä soittelen, niin en silti vastapainoksi omista Corollaa. farkku-escort toimii työjuhtana :)
Look out! A dive bomb! *BOOM*
mhaarala
13.04.2007 09:22:16 (muokattu 13.04.2007 09:23:44)
Tilusankarin nimi lavassa.. Aivan, taidatkin tarkoittaa sitä tosiseikkaa että Ltd on ainoa kitaravalmistaja joka tekee signature-malleja ja endorsement-diilejä. Jopas on erikoislaatuisen törkeää kaupankäyntiä.................
 
Syvälle sieraimeen sattuu?-)
 
No joo, minusta tuo heitto oli aika hyvä ja analogiakin kohdallaan kun vähän katsoo kärjistyksen läpi. :)
 
Ehkä siinä on taustalla pienoinen vastareaktio ESP:n linjalle tehdä kiljoona eri signature-mallia. Siis hemmetti, montako eri versiota on jo mahdettu puskea ulos Alexi Laiho-nimen voimin? Riittääköhän yhden käden sormet kun lasketaan ne Custom Shopin tekemät, sitten sarjatuotantokama mistä on olemassa ainakin kolme versiota jo - ja kaikki ovat käytännöllisesti katsoen samoja kitaroita vähän erilaisella maalauksella ja vähän eri hintalapulla. Hinta/laatu-suhteesta en mene sanomaan muuta kuin että samaan rahaan saa kyllä parempaakin. Käytännöllisesti katsoen: saatetaan myydä lähestulkoon pelkästään artistin nimellä soittimia, minkä laatu ei päätä huimaa ja jotkut sitten sortuvat ostamaan sillä perusteella... :)
 
Esim. Jacksonilla on minusta parempi linja siinä mielessä, että signature-malleja on pääsääntöisesti vain yksi ja kaikki tulevat pääsääntöisesti Pro-sarjaan. Mutta jos johonkin JS-sarjaan alettaisiin tuomaan extra-halpoja signature-malleja niin kyllä siitä menisi minun mielestäni maku. Mutta kukin tyylillään...
Hymyä huuleen kun kuset vastatuuleen
Niq
13.04.2007 09:55:15 (muokattu 13.04.2007 09:55:40)
 
 
Sanoisin noin puolueettomasti kokemus/näppi tuntumalta että tohon hintaluokkaan parhaita tunnetuista merkeistä ovat: LTD
 
Mä oon suoraa täysin erimieltä. Mun mielestä jokainen kokeilemani LTD on ollut törkeän ylihintainen laatuunsa nähden. Jos uudessa viidensadan euron kepissä on agathis-runko ja tatsi on satasen Anttila-kitaran -luokkaa, niin ei tuo hirveästi laadulta vaikuta. Tonnin ec-malli on jo ihan soitettava peli, mutta runko ei vaan soi yhtään. Soundi on ihan kuollut, sen onneksi pelastaa aktiivi-EMG:t.
"I have a cunning plan" -Baldrick
oiva tumpeloinen
13.04.2007 09:56:56
Tonnin ec-malli on jo ihan soitettava peli, mutta runko ei vaan soi yhtään. Soundi on ihan kuollut, sen onneksi pelastaa aktiivi-EMG:t.
 
Taitaa sitten olla sattunut huono yksilö kohdalle? Mun kokeilemissa EC-tonnisissa on ollut jumalattoman kova runkosoundi.
Simo78
13.04.2007 10:03:35
Mä oon suoraa täysin erimieltä. Mun mielestä jokainen kokeilemani LTD on ollut törkeän ylihintainen laatuunsa nähden. Jos uudessa viidensadan euron kepissä on agathis-runko ja tatsi on satasen Anttila-kitaran -luokkaa, niin ei tuo hirveästi laadulta vaikuta. Tonnin ec-malli on jo ihan soitettava peli, mutta runko ei vaan soi yhtään. Soundi on ihan kuollut, sen onneksi pelastaa aktiivi-EMG:t.
 
Makunsa kullakin. Mä en taas noita yamahoita ja ibanezeja käyttäisi kuin verkonpainoina--> mun mielestä niissä kauhea soitettavuus, niissä mitä olen teestannut. Eipä kyllä aito usa stratokaan tuntunut meikäläisen käteen sopivan. Noista runkosoundeista ja puulajeista en tajua hevonvitt¤a=) Hyvät mikit kun on niin hyvä tulee, omassa duncanin JB.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)