Aihe: Kodinelektroniikkaa
1
Kirous
03.01.2004 01:42:00
Kyselen tässä tyhmiä kotiteatterivahvistimesta ja kaiuttimien impedanssista, kun en haulla löytänyt aivan suoraa vastausta ongelmaani.
 
Ostin siis tuossa Pioneerin vahvistimen jota käytän pelkkänä stereovahvistimena toistaiseksi. Unohdin luonnollisesti ostaessani tarkistaa vahvistimen vaatiman ohmimäärän, joka on 8-16 per kaiutin.
 
JA Kaiuttimet ovat Jensenin, luonnollisesti 4 ohmin. Loisteliaasti (verrattuna Philipsin pikkustereoihin joita olen kuunnellut pari viime kuukautta) ovat toimineet pari päivää, mutta koska olen köyhä opiskelija, tahdon tietää että voiko jotain vakavampaa seurata tästä ohmien täsmäämättömyydestä. Rikkoutumiseen kun ei ole varaa, etenkin kun syy olisi aivan oma.
SaBer
03.01.2004 10:56:16
 
 
Liian pieni ohmimäärä voi rikkoa päätevahvistimen. Jos käytät vahvistinta pienellä volumella on mahdollisuus hajoamiseen pienempi, mutta kuitenkin olemassa.
Liian pienen ohmimäärän pitäisi kuulla vahvistimen säröytymisestä, mutta usein se on liian vaikeasti kuultavissa. Kerran pienenä poikana littin televisioon kaksi kaiutinta, jolloin ohmimäärä oli liian pieni. Aluksi en ollut huomannut mitään, mutta muutaman kuukauden kuluttua vahvistin sitten rupesi särkemään oikein kunnolla.
Suosittelen käytetyn stereovahvistimen ostamista. Omani sain 40 eurolla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)