Aihe: Nine inch nails
1 2 3 4 58 9 10 11 1226 27 28 29 30
Juhani
04.03.2007 17:02:42
 
 
Aivan sama tilanne täällä. Eiss, myykää mulle lippu -NAU-!
 
Lippupalvelusta saa vielä!
 
http://www1.ticketservicefinland.fi
 
Tilasin juuri netin kautta, vaikka tuli vähän ylimääräistä. Kysessää on kuitenkin maailman kovin bändi, joten maksoi mitä maksoi. I'm in.
 
Maksettava: 48.60 EUR
Summaan sisältyy verkkokauppamaksu ja mahdolliset postituskulut. 6.60 EUR
 
Toimitustapa: Posti
Lähetämme liput kun olemme vastaanottaneet maksusuorituksen. Paina yllä nähdäksesi listan
 
Maksu: Nordea Solo
Maksu on rekisteröity 4 maalis 2007.
Ze Kink
05.03.2007 21:38:12
Oho, lävähti tajuntaan tuo koko promootion suuruus (ja nerokkuus) vasta tuon Rumban jutun ja Wikipedian avulla, ja täytyy sanoa, että kaikki tuo vaiva ja nuo ideat mitä levyn promoamiseksi on nähty ja keksitty alkaa mykistämään.
 
Ja vielä tuo itse Year Zeron teema vaikuttaa minusta helvetin siistiltä.
 
Nyt voi ihan oikeasti sanoa, että on odotukset korkealla.

 
Meikä lueskeli nuo kaikki jutut joskus viiden aikaan yöllä, varsinkin silloin nuo ääniklipit ja sivut oli melko mielenkiintoisia. On tosiaan nähty vaivaa tuon kanssa.
 
Lippuja en osta koska haluan kentälle! Tai katsellaan nyt, kyllä hyvä istumapaikkakin kelpaisi. Viimeksi kun katsoin lippupalvelusta, oli niin surkeita paikkoja etten kyllä halua pilata kokemusta niillä.
Who gare`s...
ozz3
06.03.2007 08:43:53
Lippuja en osta koska haluan kentälle! Tai katsellaan nyt, kyllä hyvä istumapaikkakin kelpaisi. Viimeksi kun katsoin lippupalvelusta, oli niin surkeita paikkoja etten kyllä halua pilata kokemusta niillä.
 
http://www.huuto.net/fi/showlist.ph … 5&lcat=X&start=0&num=50
 
Tuolta löytyy vähän parempaa paikkaa.
M.A.C.H.O. # 15_"WRONG!" | MegaMan Club #009 - Shadow Man |THV-klubi #6 | V.L.K #39
Olli.M
08.03.2007 15:50:37 (muokattu 08.03.2007 15:55:14)
http://www.theninhotline.net/news/index.php
 
Uutta tietoa esim. tusinasta uusia löytyneitä usb muisteja.
 
Ja linkki uuteen videoon ---> http://www.youtube.com/watch?v=l-2YLS2gG6M
Niin käy joskus
rybk
09.03.2007 10:09:35
Ja linkki vanhaan videoon...
 
Year eight zero, 85 oikeestaan.
 
http://www.youtube.com/watch?v=yJYBx5NJULY
 
Ei ainakaan oo liian hapokasta. Liian kokkelista ehkä.
rybk
04.04.2007 17:09:11
Eihän tänne mitään linkkejä oo suotavaa laittaa, mutta ite ainakin löysin tuon nyt vuotaneen Year zeron Googlen ja mielikuvituksen avulla. Ei mutta saatanaa kun on hyvää kamaa! Sääli etten ny keikalle pääse tuleen.
On kioski ohimolohkossain Rosalyn Carterin muotoinen. Für ich niemals, niemals schlafe einsam.
welou
05.04.2007 00:03:41
Ja koko levy nyt kuunneltavissa virallisilla sivuilla. Osoitehan on http://yearzero.nin.com/
dixi19
05.04.2007 12:53:50
 
 
No niin, nyt on albumi kuunneltu pariin otteeseen. Kyllähän tämä ihan tyylikäs teema-albumi on. Toinen tässä ketjussa toivomani toivomus täyttyi, eli levyllä olikin mukana hieno instrumentaali, melkein pelkästään pianoon tukeutuva Another Version of the Truth. Toinen toivomus sitten ei täyttynyt, eli levyltä ei valitettavasti aggressio-vetoja löydy.
 
Vaikka levy mielestäni varsin mainio onkin, niin silti häiritsee Reznorin selkeästi rauhallisempi ilmaisu ja kitaroiden vähyys. Vaikka edes yksi kunnon rähinäbiisi tuomaan lisää dynamiikkaa... oispa ollut hienoa :)
 
Nyt kokonaisuutta vaivaa vähän biisien keskitempoisuus ja samankaltaisuus. Suurin osa biiseistä tuntuu kulkevan aika alhaisilla temmoilla. Sitä suurempi marmatuksen aihe on vähän omituinen sovituksellinen ratkaisu: lukuunottamatta Another Version of the Truthia jokainen levyn kappale alkaa yhdellä kierrolla pikkuisen toisistaan poikkeavaa surinabiittiä. Ehkä tässä nyt haettiin sellaista yhtenäistä tyyliä (teema-albumi kun on), mutta olisi sitä biisin voinut välillä aloittaa vähän toisellakin tavalla :D
 
Ja kun kerran valittamaan ollaan päästy, niin pakko vielä sanoa että The Beginning of the End on kyllä musiikillisesti väärällä levyllä. Sanoiltaan kipale sopii kyllä hyvin joukkoon, mutta musiikkinsa puolesta erottuu vähän liikaa ja on tylsä biisi muutenkin.
 
Mutta sitten hyviin puoliin. Jos miettii levyä ihan itsenäisenä teoksena ilman koko ARG-osuutta, niin on ilo huomata että hienosti se toimii omillaankin. Lyriikat ovat ehkäpä Reznorin tuotannon parhaimpia ja ne kertovat hienosti ja yllättävän selkeästi tarinan päin helvettiä suistuvasta maailmasta. Vaikka itse tarina ei ole kaikista omaperäisin, se on silti hienosti toteutettu. Tarinan kaari on hyvin rakennettu.
 
Ketkä kaipasivat With Teethin aikoihin enemmän häröilyä ja surinaa eivät tule pettymään Year Zeroon. Äänimaailma on todella onnistunut. Ja tällä levyllä Reznor tekee parhaimmat laulusuorituksetkin (TJEU: In This Twilight).
 
Kaikin puolin hieno levy on kyseessä. Parin kuuntelukerran jälkeen huipuiksi nousevat The Good Soldier, Vessel, My Violent Heart, The Greater Good, Another Version of the Truth, In This Twilight ja levyn hienosti päättävä, melkeinpä gopspelhenkinen Zero Sum.
anomus.com
dixi19
05.04.2007 16:08:09
 
 
Starfuckersia eivät ole kai pitkään aikaan soittaneet, mutta itse odottelen nyt We're In This Togehteria kun ovat vihdoin sen tämän kiertueen myötä settiin ottaneet mukaan.
anomus.com
arrgh
05.04.2007 17:26:29
Kuuntelinpas Year Zeron ja täytyy sanoa, että kuulostaa aivan helevetin kovalta matskulta. Kohokohdiksi nousi yhden kuuntelun jälkeen the good soldier, jonka pehmeät synapadit ja vibrafonilta kuulostavat melodiat toimii erinomaisena vastapainona koko levyn muuten aika rosoiselle ja karulle soundimaailmalle, sekä the warning, jossa on aivan käsittämättömän kova biitti, ja the great destroyer jonka jälkiosassa lähtee häröily aivan totaalisesti käsistä.
dixi19
05.04.2007 17:40:00 (muokattu 05.04.2007 17:52:39)
 
 
Kuuntelinpas Year Zeron ja täytyy sanoa, että kuulostaa aivan helevetin kovalta matskulta. Kohokohdiksi nousi yhden kuuntelun jälkeen the good soldier, jonka pehmeät synapadit ja vibrafonilta kuulostavat melodiat toimii erinomaisena vastapainona koko levyn muuten aika rosoiselle ja karulle soundimaailmalle, sekä the warning, jossa on aivan käsittämättömän kova biitti, ja the great destroyer jonka jälkiosassa lähtee häröily aivan totaalisesti käsistä.
 
The Good Soldier on tosiaan myös oma suosikkini tällä hetkellä. The Great Destroyerissa on myös loistava se He-Man -henkinen "GREAT DESTRRROYEEEEEERR!" -huuto ennen loppuhatsailua :D
 
EDIT:
 
Yllättävän hienot sanat kätkeytyy tuon Zero Sumin kaiken surinan alle. Kiteyttää hyvin koko levyn:
 
They're starting to open up the sky, they're starting to reach down through.
It feels like we're living in that split second of a car crash.
And time is slowing down, and if we'd only had a little more time than this, I'd just hold your hand.
Do you remember the time we...?
And all the times we...?
And should have...?
And were going to...?
I know.

And I know you remember - "How would he justify it all?"
And we knew better. In our hearts... we knew better.
And we told ourselves it didn't matter.
We're trying to continue, and none of that matters anymore.
In the hour of our twilight...
And soon it will be all said and done, and we'll all be back together, as one...
And we will... continue... at all.

Shame on us, doomed from the start
May God have mercy on our dirty little hearts
Shame on us, for all we have done
And all we ever were, just zeroes and ones

And you never get away, and you never get to take the easy way,
And all this is a consequence, borne by our own hand.
If you believe in that sort of thing.
And did you ever really find, when you closed your eyes,
Any place that was still, and at peace?

And I guess I just wanted to tell you, as the lights start to fade,
That you are the reason that I am not afraid.
And I guess I just wanted to mention, as the heavens will fall,
We will be together soon if we will be anything at all.

Shame on us, doomed from the start
May God have mercy on our dirty little hearts
Shame on us, for all we have done
And all we ever were, just zeroes and ones
anomus.com
Juhani
07.04.2007 11:53:23
 
 
I can feel their eyes are watching
In case I lose myself again
Sometimes I think i'm happy here
Sometimes
Yet I still pretend
I can't remember how this got started
But I can tell you
Exactly
How it will end
 
-
 
Hei kaikki NIN:in keikalle tulevat, voisi törmätä jossain vaiheessa ennen keikkaa tai keikan jälkeen?
bastardo
07.04.2007 17:57:00
Miitintynkä kuulostaisi mielenkiintoisesti, mutta vissiin meillä on suunnitelma palata yön aikana vielä Tampereelle.
 
Jännittää muuten ihan kohtuuttomasti.
"Great is ok, but amazing would be great." - Bender
sandiego
07.04.2007 21:03:35 (muokattu 07.04.2007 21:04:09)
Kyllä vituttaa kun ei pääse tuolle keikalle. Provinssisa jyräs NIN todella tyylikkäästi, huom! todella tyylikkäästi. Itellä on tullu suorastaan fanitettua Brokenista lähtien. Tämä uusin tuntuu jatkavan siitä mihen with teeth jäi.
 
Tiedoks, että ei kannata huuta Hurtin aikana, nimittäin Trent lopettaa soittamisen välittömästi jos liikaa älämölöä ja skippaa sen biisin. Aika tylyä?
HaloOfFlies
07.04.2007 22:00:54
 
 
Tanskan keikan settilista:
 
Mr self destruct
Last
Heresy
March of the pigs
Piggy
Beginning of the end
Ruiner
Closer
Burn
Gave up
Help me Im in hell
Eraser
The frail
Wish
Survivalism
Only
Suck
Hurt
The hand that feeds
Head like a hole
Valmistauduttiin viikko tähän peliin, ja sitten kaikki on viidessä minuutissa ohi, kun Napoleon ratsastaa paikalle. S.M.A.K.-jäsen #5
dixi19
08.04.2007 00:14:34
 
 
Reznorin tuoreita mietteitä kiertueen tässä vaiheessa, ei järin positiivisia :)
 
As we approach the end of this leg of the tour I find myself slipping into a depression. Part of it is touring itself - I've really had enough at this point. Another factor has been the production headaches of this tour. I was busy finishing the record and didn't have the resources to dedicate to getting overly involved in the light show this time around, assuming my instructions had been followed... This led to multiple personnel changes and the end result - a poor light show which made / makes every show feel like a disappointment on some level to me.
 
Tuo valoshow-läppä kai tarkoittaa nyt sitä, että tällä kertaa ei nähdä sitä mahtavaa videoinstallaatio-systeemiä ja jättimäistä kangasta mikä oli viime kiertueella mukana, pahoin pelkään.
anomus.com
riffi-rotta
08.04.2007 12:11:24
Tiedoks, että ei kannata huuta Hurtin aikana, nimittäin Trent lopettaa soittamisen välittömästi jos liikaa älämölöä ja skippaa sen biisin. Aika tylyä?
 
Joo toi on totta!
Ollaan ihan hissukseen ja sit vasta "and you could have it all..." kohdassa kailotetaan :)
bastardo
08.04.2007 20:20:12
Tuo valoshow-läppä kai tarkoittaa nyt sitä, että tällä kertaa ei nähdä sitä mahtavaa videoinstallaatio-systeemiä ja jättimäistä kangasta mikä oli viime kiertueella mukana, pahoin pelkään.
 
Tuo olisi kyllä ollut siistiä nähdä. Ainakin DVD:llä näyttää pirun hienolta.
"Great is ok, but amazing would be great." - Bender
masterhat
08.04.2007 22:20:07
ei enää montaa päivää!!!
I am the Horsemaster
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)