Aihe: Pääsykokeisiin valmistautuminen
1
Lorimar
01.04.2007 16:34:09 (muokattu 01.04.2007 16:35:36)
Valitse joku tuttu biisi. Osaat sen jo ja tarvitset huomattavasti vähemmän treeniä, kun ei tarvitse opetella kaikkea alusta.
Älä ota liian vaikeaa kappaletta. En tiedä minkä tyylistä soitat/kuuntelet, mutta esim. Paratiisi kannattaa unohtaa, kun biisi on loppujen lopuksi aika vaikea.
Ja muista: haet kouluun kitaralla. Todennäköisesti laulu on mukana siksi, että musikaalisuuttasi/korvaasi testataan. Sinulta ei oletettavasti odoteta mitään aarioita, Ella Fitzgerald -tason jazzlaulua tai Bruce Dickinson -metalliluritusta. Muista KISS (Keep it simple, stupid!)! :o)
Biisinä voisi olla joku perushelppo iskelmä tai pop -kappale (pop/jazz-puoli).
Mezzosopraano eli fasaani.
moraalienkeli
01.04.2007 17:22:36
Biisin tulisi olla sellainen, jonka olet aiemmin esittänyt ja sellainen, että pystyt laulamaan sen vaikka kipeänä. Pääsykoebiisi ei saa liikkua oman osaamisen ja äänialan rajoilla!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)